Dzięki temu, odbierając telewizję cyfrową, możemy oglądać poszczególne kanały w rozdzielczości HD, a w zależności od woli nadawców, zmieniać także ścieżki dźwiękowe w filmach, włączać napisy dla niesłyszących czy korzystać z elektronicznego harmonogramu telewizyjnego.
Sygnał telewizji cyfrowej (DVB-T) odbiera każdy telewizor wyprodukowany w ciągu ostatnich kilkunastu lat. Dotyczy to głównie różnego typu paneli LED, a także odbiorników z ekranami plazmowymi. Urządzenia te mają wbudowane komponenty, które pozwalają na poprawne zdekodowanie sygnału wideo, audio, a także skorzystanie z dodatkowych funkcji multimedialnych.
Zupełnie inaczej jest w przypadku telewizorów starszego typu, a więc urządzeń kineskopowych oraz jednych z pierwszych ekranów LED. Mimo upływu lat cały czas spotkamy je w wielu domach, a także np. na działkach, w warsztatach itd., gdzie nie ma możliwości lub potrzeby zakupu nowego telewizora.
Do oglądania telewizji naziemnej na tych urządzeniach niezbędny jest specjalny dekoder, interpretujący sygnał DVB-T i zamieniający go na analogowy odpowiednik, z którym współpracuje starszy telewizor. Dekoder zamknięty jest w niewielkiej skrzynce przypominającej tradycyjny odtwarzacz multimedialny lub DVD. Do urządzenia podpinamy kabel antenowy oraz telewizor. Posiada ono pilot zdalnego sterowania, dzięki któremu możemy przełączać programy i korzystać z funkcji multimedialnych. Dzięki zamontowanemu konwerterowi cyfrowego sygnału na analogowy, nawet na ekranie kineskopowym zobaczymy obraz z telewizora nadany oryginalnie w jakości HD. W okolicach 2021 roku większość właścicieli telewizorów starszego typu zaopatrzyła się w odpowiednie urządzenia. Zanim przejdziemy do omówienia sposób ich podłączenia, skupmy się jeszcze przez chwilę na ważnym temacie dekoderów DVB-T2.
O dekoderach telewizji cyfrowej stało się ostatnio ponownie głośno za sprawą zmian na rynku medialnym w Polsce. Wszyscy rodzimi nadawcy zmieniają bowiem rodzaj nadawanego sygnału z DVB-T na DVB-T2. Jest to nowsza i skuteczniejsza metoda kodowania danych, używająca do tego celu kodeka HEVC\H.265, zwiększających jakość oraz przepustowość sygnału telewizyjnego. Sporo starszych telewizorów LED, kompatybilnych z DVB-T, nie jest w stanie poprawnie korzystać z telewizji DVB-T2. Jeżeli w dokumentacji posiadanego modelu sprzętu nie znajdziemy informacji o wsparciu dla nowszej technologii, przed 30 czerwca 2022 roku zmuszeni jesteśmy do dokupienia dekodera lub wymiany telewizora. Problem dotyczy także osób już korzystających z dekoderów telewizji cyfrowej. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że nie są one zgodne ze standardem DVB-T2 i w tym przypadku je również trzeba wymienić na nowe.
Dekodery telewizji cyfrowej DVB-T2 kosztują od ok. 80 do nieco ponad 200 złotych. Cena urządzenia zależny od jego wielkości, ilości złącz, a także dodatkowy funkcji, takich jak możliwość nagrywania TV lub podłączenia urządzeń USB (np. pendrive z plikami multimedialnymi).
W przypadku, gdy eurozłącze jest zajęte lub nie zostało zamontowane w telewizorze, używamy kabla antenowego, podłączonego do wyjścia RF, które znajduje się w większości dekoderów. W naprawdę starych typach telewizorów trzeba dodatkowo użyć specjalnego modulatora RF, który dopasuje częstotliwość sygnału telewizyjnego do takiej, która jest akceptowana przez sprzęt.