Telewizor umieszczony na ścianie wygląda elegancko i estetycznie. Do jego montażu niezbędny jest zakup odpowiedniego mocowania. W naszym poradniku podpowiadamy, jaki uchwyt do telewizora wybrać, a także na co zwracać uwagę przy jego zakupie. Zobacz nasze porady!
Zastosowanie uchwytu na telewizor sprawdza się w momencie, gdy chcemy, aby pomieszczenie multimedialne było jeszcze bardziej estetyczne. Stojak na telewizor, szczególnie w nowych modelach, wygląda całkiem dobrze, jednak powieszony na ścianie telewizor prezentuje się znacznie lepiej. Zaletą tego rozwiązania jest oszczędność miejsca, ponieważ nie musisz już kupować dedykowanej szafki RTV.
Pod telewizorem, który znajduje się na ścianie, możesz zastosować meble lub całkowicie się ich pozbyć, choć to w dużej mierze zależy od podłączonych do niego urządzeń. Zaletą stosowania uchwytu do telewizora jest również aspekt praktyczny. Przy remoncie pokoju lub jego projektowaniu pomyśl o zastosowaniu kanału na przewody, który zostanie umieszczony w ścianie. W ten sposób, gdy podłączysz zasilanie, kabel HDMI czy kabel od kina domowego, ich widoczność zostanie zredukowana praktycznie do zera.
W naszym poradniku skupimy się na uchwytach do telewizora, które są montowane bezpośrednio do ściany. Największą różnicę pomiędzy poszczególnymi modelami zauważymy w sposobie regulacji. Najbardziej podstawowe uchwyty telewizyjne mają możliwość regulacji kąta nachylenia w pionie i nieznacznej wysokości telewizora.
Jeśli chcesz mieć więcej opcji, to lepiej sprawdzą się uchwyty montowane na specjalnym wysięgniku. Dzięki niemu będziesz mógł regulować kąt nachylenia również w poziomie. Zakres przeważnie wynosi około 90 stopni. Dzięki wysięgnikowi możesz zdecydować, w jakiej odległości od ściany będzie znajdowało się urządzenie. To rozwiązanie sprawdza się bardzo dobrze, choć jest odrobinę droższe.
Aby telewizor na ścianie wyglądał jak najbardziej estetycznie, zobacz, jak zamaskować kable.
Telewizor zamontowany na uchwycie musi trzymać się pewnie i stabilnie. Jakość wykonania jest kluczowym elementem. Praktycznie wszystkie modele uchwytów są metalowe, jednak te tańsze wykonano ze słabej jakości stali. Z tego powodu istnieje ryzyko, że tani uchwyt do telewizora nie wytrzyma. To generuje ogromne koszty, ponieważ podczas upadku może uszkodzić się ekran. Szczególnie posiadacze dużych telewizorów powyżej 50 cali powinni zainwestować w solidnie wykonany model.
Praktycznie wszyscy producenci telewizorów stosują standard montażu VESA (Video Electronic Standard), który występuje w następujących rozmiarach:
Aby dobrać rozmiar do konkretnego telewizora, najlepiej sprawdzić jego specyfikację bądź samodzielnie zmierzyć odległość pomiędzy śrubami.
To bardzo ważny parametr, który decyduje o wyborze konkretnego uchwytu do telewizora. Producenci określają, jaką maksymalną wagę dany model będzie w stanie wytrzymać. Pamiętaj, aby zawsze zostawić sobie pewien zapas. Telewizory w rozmiarze około 60 cali ważą 25–30 kg. W takiej sytuacji nie warto wybierać uchwytu o maksymalnym udźwigu 30 bądź 35 kg. Lepiej postawić na trochę wyższą wartość. Wtedy będziesz mieć pewność, że telewizor zostanie utrzymany w odpowiedni sposób.
Zawsze przy podanej maksymalnej masie udźwigu znajduje się zakres dla przekątnej ekranu telewizora. To wskazówka, dzięki której będziemy wiedzieć, że dany uchwyt jest przeznaczony do konkretnego telewizora.
Przed zakupem warto sprawdzić, jaka jest powierzchnia montażowa danego uchwytu. Chodzi tutaj o część, która jest mocowana do ściany. Warto znać te wymiary, ponieważ taka wiedza pomoże przy organizacji miejsca na ścianie.
Montaż uchwytu do telewizora musi rozpocząć się od wywiercenia dziur w ścianie. Przed rozpoczęciem tej czynności sprawdź, czy ściana, którą wybrałeś, będzie w stanie utrzymać ciężar. Ściana nośna bez problemu powinna wytrzymać umieszczenie nawet bardzo dużego telewizora. Inaczej jest w przypadku ścian działowych, które często są zbyt słabe na powieszenie telewizora. W takiej sytuacji trzeba zastosować dodatkowe wzmocnienie, które bez problemu utrzyma uchwyt.
Gdy śruby montażowe będą znajdowały się w ścianie, wówczas należy przymocować sam uchwyt za pomocą śrub Fischer. Bardzo możliwe, że znajdziesz je w zestawie z uchwytem. Druga część uchwytu jest montowana bezpośrednio do odbiornika. W niektórych modelach może być konieczne zastosowanie specjalnych adapterów. Wynika to z zaokrąglonych pleców danego modelu.
Jedną z ostatnich czynności w montowaniu telewizora na ścianie jest umieszczenie go na uchwycie. Warto tę czynność wykonywać przy pomocy drugiej osoby. Wtedy będzie zdecydowanie łatwiej! Ostatnim punktem jest regulacja kątów nachylenia. Do tego może być konieczne zastosowanie śrubokręta. Przy poziomej regulacji można to zrobić bez użycia dodatkowych narzędzi. Pamiętaj, aby sięgnąć po poziomicę i sprawdzić, czy urządzenie jest umieszczone idealnie. Dzięki możliwości regulacji skorygowanie ewentualnych błędów jest bardzo proste.