Data publikacji:

Jaki uchwyt do telewizora? Jaki wybrać i jak zamontować uchwyt do telewizora?

Planujesz zamontować telewizor na ścianie, ale nie wiesz, jaki uchwyt do telewizora wybrać? Zobacz wady i zalety najpopularniejszych mocowań oraz sprawdź, jak zamontować uchwyt do telewizora.

jaki uchwyt do telewizora

Jaki uchwyt do telewizora?

Do każdego telewizora dołączona jest podstawa w formie kwadratowej płytki, nóżek czy trójnogu. Mimo to wiele osób decyduje się na powieszenie telewizora na ścianie. To rozwiązanie najczęściej podyktowane estetyką, jednak ma ergonomiczne zalety.

Przede wszystkim nie wymaga zastosowania dużego stolika RTV, więc w niewielkich pomieszczeniach pozwala zyskać dodatkowe miejsce. Wystarczy niewielka półka na dekoder i odtwarzacze. Telewizor zamontowany na ścianie jest też bezpieczniejszy. Przewrócenie wolnostojącego telewizora przez małe dzieci lub koty może skończyć się tragicznie, a przynajmniej kosztownie.

Jaki uchwyt do telewizora na ścianę lub sufitowy wybrać? Sprawdziliśmy dla ciebie wady i zalety poszczególnych sposobów mocowań.

Uchwyt do telewizora: standard montażu telewizorów

Niemal żaden producent, poza sporadycznymi wyjątkami, nie dołącza uchwytu do telewizora na ścianę. Na szczęście system mocowania jest ustandaryzowany, więc bez trudu dobierzesz uchwyt do każdego nowoczesnego telewizora.

System ten nosi nazwę VESA. Musisz jednak wiedzieć, że uchwyty są dostępne w różnych rozmiarach, więc należy dobrać je pod wagę i wymiary telewizora. Nie wszystkie uchwyty przystosowane są również do montażu zakrzywionych telewizorów. Zobacz, jaki uchwyt do telewizora będzie najlepszy.

Przeczytaj także: Jaki rozmiar telewizora wybrać?

Stały uchwyt do telewizora

Najtańszy jest stały uchwyt do telewizora, bez regulacji. W wielu przypadkach nie jest ona jednak potrzebna. Jeśli możesz zamontować telewizor na wprost kanapy, na wygodnej wysokości, nie ma sensu kupować bardziej skomplikowanego uchwytu.

Tym bardziej że nieregulowane uchwyty mogą być jednocześnie najpłytsze, a więc telewizor nie będzie zanadto odstawał od ściany. Ze stałego uchwytu do telewizora skorzystaj również w sytuacji, gdy montujesz telewizor na delikatnej ścianie, np. gipsowo-kartonowej.

Uchwyt do telewizora z regulacją góra – dół

Mimo że w wielu katalogach telewizory dumnie wiszą w połowie wysokości ściany, większą wygodę da telewizor zamontowany nisko. Powinien znajdować się na wysokości wzroku siedzących na kanapie osób.

Jeżeli ma powędrować wyżej, wybierz uchwyt do telewizora na ścianę z regulacją pochyłu. Dzięki temu ustawisz telewizor tak, aby jego ekran znajdował się dokładnie pod kątem prostym względem linii wzroku. W tej pozycji widoczny obraz telewizora jest najlepszy.

Uchwyt do telewizora z regulacją w dwóch płaszczyznach

Niektóre pomieszczenia wymagają ustawienia telewizora pod kątem, np. w rogu pokoju. Tutaj zasada jest podobna – patrząc na ekran pod kątem, obraz może być nieco gorszej jakości.

Jaki uchwyt do telewizora wybrać w takiej sytuacji? Wykorzystaj uchwyt do telewizora z regulacją umożliwiającą obrót na boki. Zadbaj jednak o to, by uchwyt był solidnie przymocowany do ściany. Im dalej od ściany, tym większa dźwignia, a zatem większe obciążenie kołków montażowych.

Ruchomy uchwyt do telewizora

Jaki uchwyt do telewizora wybrać, aby oglądać telewizję z różnych miejsc? Umożliwi ci to obrotowy uchwyt do telewizora. Dzięki niemu można odchylać telewizor o 90, a nawet 180 stopni.

Pozwoli ci to obejrzeć ulubione seriale z kanapy, kuchni znajdującej się po lewej stronie lub stołu stojącego po prawej. Takie rozwiązanie stosowane jest powszechnie np. w kamperach lub mieszkaniach z sypialnią otwartą na salon. Najlepiej sprawdza się w przypadku niewielkich i lekkich telewizorów, którymi łatwo bezpiecznie manewrować.

Jak zamontować uchwyt do telewizora?

Do każdego uchwytu do telewizora dołączone są śruby mocujące, zarówno do telewizora, jak i do ściany. W większości wypadków uchwyt przytwierdza się do ściany za pomocą kołków rozporowych lub wkrętów do drewna.

Do równego wywiercenia otworów przyda ci się szablon dołączony przez producenta uchwytu oraz poziomica. Zawieszając telewizor na ścianie, poproś o pomoc drugą osobę – to dość niewygodna czynność do wykonywania w pojedynkę.

Nieco więcej kłopotu przysporzą delikatne ściany, np. z karton gipsu. Jak zamontować uchwyt do telewizora na delikatnej ścianie? Choć montaż jest możliwy, wymaga specjalnych kołków do płyt GK lub śrub typu molly. Wybierz także uchwyt o największej powierzchni montażu, najlepiej bez regulacji.

Zwisające przewody telewizora ukryj we wmurowanym w ścianę peszlu, zamaskuj ścianką działową lub przykryj naścienną maskownicą do kabli. Ostatnie rozwiązanie może nie należy do najbardziej estetycznych, jednak nie wymaga żadnych przeróbek ścian.