Data modyfikacji:

Podłączenie głośników pod TV 

Na podłączenie głośników pod TV decyduje się wiele osób, które nie są zadowolone z jakość brzemienia oferowanego przez posiadany telewizor. Kupno systemu nagłośnieniowego jest też jedynym sposobem na to, by móc cieszyć się dźwiękiem przestrzennym, zwiększającym atrakcyjność oglądanych filmów i seriali, a także zabawy z konsolami do gier. Radzimy więc, w jaki sposób skomunikować TV z różnymi typami głośników. 

podlaczenie glosnikow pod tv

Zdecydowana większość nawet najdroższych modeli telewizorów jest wyposażona w głośniki o względnie niskiej mocy i wielkości, co wynika bezpośrednio ze smukłej budowy ekranów LED. Nie pozwala ona na instalację mocniejszego i większego nagłośnienia, które było kiedyś normą w dużych telewizorach plazmowych i kineskopowych. Sytuacji nie zmienia w tym wypadku nawet użycie wysokiej klasy komponentów oraz nowoczesnych technologii, czym chwali się wielu producentów.  

Dla koneserów kina oraz miłośników grania na dużym ekranie wybór jest więc prosty. Wiedzą oni dobrze, że nowy telewizor należy sparować z odpowiednim zestawem zewnętrznych głośników. Warto podkreślić, że ich kupno nie musi być dużym wydatkiem, przeciętne kolumny powinny pozwolić nam usłyszeć różnicę w klarowności oraz sile dźwięku. Oczywiście pojawia się tutaj pytanie, jaki głośnik do telewizora wybrać oraz wspomniane w tytule pytanie o podłączanie głośników pod telewizor. Przyjrzymy się zatem najpopularniejszym rozwiązaniom w tej kwestii. 

Podłączenie głośników pod TV – wiele rodzajów sprzętu 

Sposoby podłączenia głośników pod TV zależą bezpośrednio od tego, z jakiego rodzaju sprzętem mamy do czynienia. Najczęściej pod telewizory trafia pojedynczy soundbar albo para kolumn stereo z dodatkowym głośnikiem niskotonowym (tzw. subwoofer). Nieco rzadziej podpinamy do niego także duże wielokolumnowe zestawy kina domowego, wymagające dużej ilości miejsca, a także dobrego rozplanowania i konfiguracji wszystkich głośników 

Jak podłączamy głośnik soundbar do TV? 

Soundbary są najprostszym i najszybszym sposobem, by cieszyć się wysokiej jakości dźwiękiem w telewizorze. Urządzenia są wąskimi listwami, które zawieszamy lub ustawiamy pod ekranem. W ich wnętrzu zamkniętych jest od kilku do nawet kilkunastu głośników. Pracując w tandemie, mogą one symulować dźwięk przestrzenny, za sprawą czego są cenione przez właścicieli małych salonów. Często wraz z soundbarem otrzymujemy także dodatkowy subwoofer. 

Zobacz nasz ranking soundbarów

Głośniki typu soundbar podpinamy do telewizora za pomocą pojedynczego i standardowego kabla HDMI (jeśli szukasz bardziej szczegółowych informacji, sprawdź, jaki kabel HDMI wybrać), coraz rzadziej wykorzystuje się do tego także optyczne przewody audio. Ewentualne dodatkowe kolumny w zestawie łączymy za pomocą dołączonego okablowania. Wiele soundbarów działa jednak w kompletnie bezprzewodowy sposób, korzystając z komunikacji Bluetooth. Aby cieszyć się dźwiękiem, wystarczy sparować urządzenie z telewizorem z poziomu jego menu. 

Jak podłączamy głośniki lub kolumny stereo do TV? 

Podczas wyboru systemu nagłośnienia do telewizora często sięgamy po półkowe głośniki stereo lub wolnostojące kolumny. Urządzenia te stworzone są najczęściej z myślą o fanach muzyki, a ich ceny zaczynają się od nieco ponad 100 złotych i kończą na wielu tysiącach. Mamy tutaj ogromny wybór różnego typu modeli, które przystosowane są do pracy z wieloma urządzeniami Hi-Fi, takimi jak odtwarzacze CD oraz gramofony. W tej rodzinie urządzeń znajdziemy też zestawy 2.1, w których kolumny stereo wzbogacone są o głośnik niskotonowy. 

W jaki sposób podpinamy tego rodzaju sprzęt do telewizora? Prawie zawsze wykorzystujemy do tego klasyczne analogowe kable audio z wtyczkami RCA, w których pojedynczy kabel przenosi dźwięk z lewego lub prawego kanału. Duża część głośników wciąż oferuje też możliwość skomunikowania ich z telewizorem za pomocą kabla optycznego. Do telewizora podłączamy bezpośrednio tylko jeden głośnik. W przypadku zestawów 2.1 do telewizora podpięty jest subwoofer.  

Podobnie jak w przypadku soundbara, standardem w wielu głośnikach stereo jest też bezprzewodowa komunikacja Bluetooth. 

Czy głośniki komputerowe można podłączyć do TV? 

Niektóre osoby decydują się na podpięcie do telewizora już posiadanych głośników komputerowych. Proces nie różni się tutaj niczym od tego, jaki stosujemy przy okazji klasycznych kolumn stereo. Większość głośników dla PC korzysta ze standardowych kabli audio typu RCA. Jeżeli jesteśmy właścicielem sprzętu wyższej klasy, skorzystamy też z kabla optycznego albo połączenia bezprzewodowego Bluetooth. Kolumny komputerowe nie korzystają z kabli HDMI.  

Jak podłączyć głośniki od zestawów kina domowego 5.1 i 7.1 do TV? 

Zestawy kina domowego z głośnikami w formatach 5.1, 7.1 lub lepszym są propozycją dla bardziej wymagających osób, które dysponują dość dużym zapasem gotówki. Ceny wysokiej jakości kompletów kolumn zaczynają się powyżej kilku tysięcy złotych. Sprawdźmy, jak podłączyć kino domowe do telewizora?

Zestawy kina domowego wyposażone są w jednostkę centralną/amplituner, z którą połączone są wszystkie kolumny. Do tego celu używa się najczęściej standardowych kabli audio RCA. System komunikuje się z telewizorem w podobny sposób, co soundbar. W zależności od urządzenia korzystamy więc z kabla HDMI, przewodów optycznych lub RCA. W tym ostatnim przypadku osobno do panelu odprowadzamy po jednym kablu na każdy głośnik zestawu.