Data modyfikacji:

Co to jest DVB-T2? Jak sprawdzić, czy twój telewizor go posiada?

Coraz częściej słyszymy o nowej cyfrowej transmisji wideo, która zmusi nas w większości przypadków do wyposażenia naszych telewizorów w dodatkowy dekoder DVB-T2 i w niektórych przypadkach anteny DVB-T2, aby móc dalej oglądać klasyczne kanały telewizyjne. Niestety, podane informacje nie zawsze są bardzo jasne i pozostawiają wątpliwości co do kompatybilności naszego telewizora z nowym standardem.
dvbt

Czym dokładnie jest DVB-T2?

DVB-T2 to nowy standard naziemnej transmisji cyfrowej, który powstał jako ewolucja poprzedniego protokołu DVB-T (wprowadzonego w 2010 r.), który może zapewnić (na papierze) wyższą jakość i rosnącą liczbę kanałów telewizyjnych. Wraz z nim powinniśmy zobaczyć szerokie rozpowszechnienie wysokiej rozdzielczości (najbardziej znane kanały w 1080i oraz mniej znane w 720i) oraz możliwość transmisji 4K UHD oraz w 8K, do których można dotrzeć tylko przez satelitę.

Wraz z nowym protokołem do kompresji sygnału audio/wideo zostanie wykorzystany nowy kodek, czyli HEVC (na PC znany również jako H.265). Połączenie tych dwóch elementów wprowadzi telewizję naziemną w nowe tysiąclecie, z wysokiej jakości treściami, coraz częstszą interakcją z treściami internetowymi (dzięki HbbTV, czyli telewizji interaktywnej nowej generacji) oraz stale zwiększającą się podażą kanałów, aby konkurować z internetowymi serwisami streamingowymi (które w ostatnich latach stały się najłatwiejszym i najszybszym sposobem oglądania filmów i seriali). Chociaż na adaptację mamy jeszcze sporo czasu, należy wziąć pod uwagę, że od czerwca 2022 roku, kanały telewizyjne będą obsługiwać wyłącznie nowy standard DVB-T2.

Jak sprawdzić, czy nasz telewizor posiada DVB-T2?

Jak sprawdzić czy telewizor ma DVB-T2? Jeśli kupiliśmy telewizor po 1 stycznia 2017 roku, nie powinniśmy mieć żadnych wątpliwości: od tego dnia sprzedaż telewizji DVB-T2 jest obowiązkowa, więc nowsze telewizory są już gotowe do zmiany transmisji. Jeśli jednak nasz telewizor jest starszy, musimy pobrać kartę informacyjną lub instrukcję obsługi telewizora i sprawdzić, czy w informacji technicznej znajdują się następujące elementy:
  • cyfrowy tuner telewizji naziemnej DVB-T2,
  • kodek HEVC (H.265).
Tylko te dwa elementy zagwarantują idealne wyświetlanie nowych kanałów w momencie zmiany transmisji: pozostałe elementy są nieistotne i same w sobie nie gwarantują możliwości przeglądania kanałów w DVB-T2.

Czy potrzebna jest nam antena DVB-T2?

Na to pytanie nie można jednoznacznie odpowiedzieć. Pomyślną instalację nowego systemu antenowego w każdym przypadku może zagwarantować tylko profesjonalny instalator, który korzystając z doświadczenia i odpowiednich przyrządów pomiarowych, dobierze optymalne rozwiązanie dla każdej lokalizacji. Osoby, które kupują anteny na własną rękę, powinny przynajmniej rzucić okiem na dachy pobliskich budynków i dowiedzieć się o sytuacji najemców, którzy już odbierają cyfrową telewizję naziemną.

Podsumowanie

W porównaniu z poprzednią zmianą, która miała miejsce w 2010 roku (z licznymi telewizorami CRT wymagającymi wymiany), tym razem przejście będzie mniej bolesne, szczególnie jeśli skupiliśmy się na telewizorach z wyższej półki w tej dekadzie lub jeśli zdecydowaliśmy się na zakup nowego telewizora z 2017 roku lub nowszego. We wszystkich innych przypadkach nie musimy jednak nastawiać się na wielki wydatek w postaci nowego telewizora. Wystarczy, że kupimy niewielki, tani dekoder DVB-T2, by móc bez problemu nadal korzystać ze starego telewizora LCD lub plazmowego.
Zdjęcia: Anna_Om/Enavato Elements
Autor: Kordian Pabian