Data publikacji:

Jak podłączyć głośniki do komputera?

Wydaje się, że podłączenie głośników do komputera jest bardzo prostą kwestią. W większości przypadków to prawda i sprowadza się wyłącznie do umieszczenia wtyczki od głośników w gnieździe słuchawkowym lub innym wyjściu z karty dźwiękowej naszego komputera. Jeśli jednak szukamy lepszej jakości dźwięku, to będziemy mieli do czynienia również z innymi sposobami łączenia biurkowego audio z komputerem. W poniższym tekście postaramy się pokazać wszystkie sposoby, jak podłączyć głośniki do komputera.
jak podłączyć głośniki do komputera

Jak podłączyć głośniki do komputera stacjonarnego?

Bez względu na to, jakie głośniki do komputera wybierzemy, bardzo istotne jest ich prawidłowe podłączenie. Nasze domowe lub służbowe pecety są wyposażone w karty dźwiękowe, które zwykle są zintegrowane z płytą główną. W takim przypadku oferują one zwykle kilka standardowych wyjść obsługujących wtyki jack 3,5 mm. Zazwyczaj jest to wyjście słuchawkowe, wejście na mikrofon i stereofoniczne wyjście analogowe.
Większość prostych zestawów przeznaczonych do komputerów składa się z dwóch kolumienek (czasami opcjonalnego subwoofera), z czego jedna jest pasywna i łączona przewodowo z drugą – aktywną, którą również podłączamy przewodowo do komputera. To najprostsza forma i jednocześnie wystarczająca dla większości użytkowników, którym zależy na komfortowym graniu w gry, oglądaniu filmików na YouTubie lub słuchaniu podcastów. W praktyce oznacza to, że na co dzień nie musimy zastanawiać się, jak podłączyć głośniki do komputera.

Co zrobić, jeśli chcemy słuchać muzyki w lepszej jakości z naszego komputera?

Właściwie wszystkie obecnie produkowane laptopy mają wbudowane głośniki, jednak każdy, kto kiedyś spróbował posłuchać nowego albumu ulubionego artysty, szybko zdał sobie sprawę, że te głośniki grają wyjątkowo słabo. Na myśl przychodzi mi stare rozklekotane radyjko w kuchni i jego chrypiące zawodzenie.
W takiej sytuacji na szybko może nas uratować głośnik z łącznością Bluetooth. Są one raczej przenośne, w większości wyposażone w baterię. Problemem jednak mogą być opóźnienia występujące przy oglądaniu filmów lub graniu w gry. Jeśli szukamy rozwiązania, które zapewni nam przyzwoite wrażenia audio, bez niechcianej latencji, irytujących szumów lub innych zakłóceń, wtedy z pomocą mogą nam przyjść przetworniki cyfrowo-analogowe.

Jak podłączyć głośniki do komputera pod USB?

Wyżej wspomniane przetworniki cyfrowo-analogowe, inaczej nazywane DAC (digital-analog converter), to nic innego jak po prostu zewnętrzna karta dźwiękowa. Laptopy, podobnie do stacjonarnych komputerów, mają kartę domyślnie na pokładzie, zwykle jednak oferują wyłącznie wyjście słuchawkowe, a czasami wejście mikrofonowe, ale bez normalnego wyjścia stereo. 
Zewnętrzne interfejsy to urządzenia zdecydowanie wyższej jakości niż te zintegrowane z płytą główną. Dodatkowo wyizolowanie przetwornika z obudowy komputera zmniejsza jego podatność na zakłócenia i redukuje ryzyko wystąpienia nieprzyjemnych zjawisk dźwiękowych, takich jak szumy czy trzaski. Najprostsze DAC startują cenowo od kilkuset złotych. 
Posiadają one wejście cyfrowe – USB – i są przez nie również zasilane z komputera, a także wyjście analogowe i zwykle jest to RCA (w droższych egzemplarzach możemy spotkać również wyjścia XLR lub TRS). 
Do takiego urządzenia z powodzeniem podłączymy przewodami typu interconnect (RCA-RCA) większość dostępnych na rynku kolumn aktywnych zwanych monitorami – również takich z wyższej półki. Zagwarantuje to nam bardzo przyzwoitą jakość odsłuchu i zadowoli większość nawet tych wybrednych melomanów.
Ostatnią opcją przy podłączaniu głośników do komputera jest wykorzystanie przetwornika we wzmacniaczu stereofonicznym i połączenie go przez USB z komputerem. Takie rozwiązanie daje dużo większą dowolność w dalszym doborze głośników, ponieważ otwiera się przed nami cała gama kolumn pasywnych i tym samym stworzenie domowego systemu hi-fi w oparciu o nasz komputer.
Zdjęcie: Envato Elements
Autor: Anna Mlonka