Data publikacji:

Jak podłączyć włącznik schodowy?

Włączniki schodowe umożliwią ci kontrolowanie oświetlenia z kilku różnych miejsc w mieszkaniu lub domu. Najczęściej montuje się je u podstawy i na szczycie schodów, dzięki temu możesz gasić lub zapalać lampy, wchodząc na lub schodząc z wyższej kondygnacji. W artykule odpowiadamy na pytanie, jak podłączyć włącznik schodowy.
jak podlaczyc wlacznik schodowy

W dużych budynkach użyteczności publicznej lub wielopoziomowych domach, mających klatki schodowe oraz długie korytarze, często występuje problem z komfortowym dostępem do włącznika światła, który umieszczony jest tylko w jednym miejscu pomieszczenia. Schodząc po schodach, nie da się np. włączyć lamp na parterze, a przechodząc przez korytarz od „niewłaściwej” strony, musimy iść po omacku nim dotrzemy do przycisku. Wygodnym rozwiązaniem jest instalacja tzw. włączników schodowych.

Włączniki schodowe – zastosowanie

Włączniki schodowe działają na bardzo prostej zasadzie, niezależnie od swojej liczby sterują one tym samym obwodem elektrycznym kontrolującym konkretną lampę lub lampy. Przydają się one nie tylko w przedstawionych już sytuacjach (korytarze oraz schody), ale także np. w kuchniach, sypialniach oraz salonach. Dodatkowy włącznik, umieszczony np. przy fotelu do czytania lub przy łóżku, pozwala przyciemnić pomieszczenie bez potrzeby wstawania z miejsca.

Rozłożenie włączników schodowych warto zaplanować przed remontem mieszkania. W większości przypadków instalacja wymaga bowiem przeprowadzania dodatkowych przewodów elektrycznych.

Włączniki schodowe – typy

Włączniki schodowe dzielimy na trzy typy:
  • pojedyncze włączniki schodowe – posiadają tylko jeden przycisk i obsługują światła pracujące w obrębie tylko jednego obwodu elektrycznego;
  • podwójne włączniki schodowe – modele z dwoma przyciskami; każdy z klawiszy obsługuje osobny obwód elektryczny. Rozwiązanie to daje spore możliwości konfiguracyjne i można za jego pomocą kontrolować oświetlenie w różnych częściach domu;
  • potrójne włączniki schodowe – modele z trzema przyciskami obsługujące trzy obwody.

Jak podłącza się włącznik schodowy?

Podczas instalacji używamy co najmniej dwóch włączników schodowych, które będą ze sobą bezpośrednio sprzężone. Przełączając jeden z nich, w ten sam sposób przełączy się też drugi, ponieważ dzięki swojej konstrukcji oba zachowują się jak jedno urządzenie.

Montaż przebiega tutaj w podobny sposób, jak w przypadku standardowego włącznika. Przed przystąpieniem do pracy należy pamiętać o wyłączeniu prądu w skrzynce rozdzielczej. To, czy napięcie jest wciąż w sieci, da się sprawdzić przy pomocy prostego wskaźnika wbudowanego np. w śrubokręt. Sposób mocowania włączników na ścianie zależy wprost od wybranych egzemplarzy oraz ich obudowy. Producenci oferują pod tym względem bogaty wybór wzorów i kolorów.

Oba włączniki połączone są ze sobą przewodem elektrycznym, ale tylko do jednego przyłączamy kabel fazowy doprowadzający zasilanie (jest oznaczony kolorem czarnym, czerwonym, brązowym lub literą „L”). Aby zamknąć obwód, drugi włącznik podłączamy do lampy kablem neutralnym (kolor niebieski lub oznaczenie literą „N”) oraz kablem uziemiającym (kolor zielony, żółty lub litery „PE”). W zaplanowaniu prawidłowego ułożenia i podłączenia przewodów pomogą schematy dostarczone przez producentów.

Jeżeli chcemy więcej niż dwa włączniki schodowe, korzystamy wówczas z tzw. włączników krzyżowych. Podłącza się je do kabli przeprowadzonych pomiędzy dwoma skrajnymi przełącznikami w obwodzie, które posiadają kabel fazowy oraz uziemienie i przewód neutralny.

Autor:  Michał Kułakowski