Data publikacji:

Jak przyspieszyć internet w telefonie?

Smartfony są obecnie urządzeniami najczęściej używanymi do przeglądania zawartości internetu. Na dostępie do globalnej sieci polega zresztą większość zainstalowanych aplikacji. Niska szybkość transferu danych lub zrywające się połączenie jest więc niezwykle irytującym zjawiskiem. Na szczęście problemy tego typu wynikają z wielu różnych przyczyn, wiele z nich da się kompletnie wyeliminować, bez potrzeby sięgania po pomoc ze strony specjalisty. Radzimy zatem, jak przyśpieszyć internet w telefonie.
jak przyśpieszyć internet w telefonie
Jak przyspieszyć telefon? Przyczyny zbyt wolnego dostępu do internetu w smartfonie mogą być podzielone na dwie grupy, zbierające czynniki zewnętrzne lub wewnętrzne. W pierwszej z nich znajdziemy kwestie związane przede wszystkim z zasięgiem i mocą sygnału sieci komórkowej lub Wi-Fi, w jakiej się znajdujemy. Do tej kategorii zalicza się też wykupiony przez nas plan abonamentowy, określający limity transferów danych w urządzeniu, a także ewentualne awarie infrastruktury telekomunikacyjnej. Czynniki wewnętrzne to z kolei głównie ustawienia konfiguracyjne telefonu, a także wadliwie działające aplikacje.
Sprawdż, co zrobić, gdy telefon szybko rozładowuje baterię

Przyspieszamy internet w telefonie: najlepsze sposoby – czynniki wewnętrzne

Wymuszanie połączenia z siecią 4G/LTE

Niekiedy nasz telefon niepostrzeżenie nie łączy się z siecią w najnowszym i najszybszym obsługiwanym standardzie przesyłu danych. Chociaż w większości urządzeń opcja taka jest włączona automatyczna, nieraz może zostać zmieniona przez użytkownika przez kompletny przypadek. Konfigurację funkcji możemy sprawdzić w opcjach systemu – w ustawieniach powinniśmy znaleźć pozycję Preferowany typ sieci.

Wyłączenie trybu samolotowego

Tryb samolotowy to tryb pracy urządzenia, w którym wyłącza się dostęp do sieci telefonicznej i Wi-Fi. W niektórych telefonach bardzo łatwo włączyć go w roztargnieniu, zwłaszcza jeżeli jego ikona jest przypięta do paska systemowego. Warto więc zerknąć, czy opcja nie jest aktywna.

Odinstalowanie niepotrzebnych aplikacji

Uruchomione w tle aplikacje potrafią bardzo skutecznie obciążyć połączenie z internetem, zwłaszcza jeżeli pobierają aktualizacje oraz stale odbierają lub przesyłają dane. Warto przyjrzeć się zainstalowanemu oprogramowaniu i usunąć większość zbędnych pozycji. Zużywane przez nie transfery można sprawdzić indywidualnie w panelu aplikacji. Jeżeli nie chcemy rozstawać się z programem, z poziomu panelu da się zablokować mu dostęp do sieci mobilnej lub Wi-Fi.

Wyczyszczenie pamięci cache przeglądarki internetowej i innych programów

Problemy ze spowalniającym internetem mogą być też wynikiem przeciążenia używanych aplikacji. Zapisują one bowiem wiele dodatkowych danych w pamięci podręcznej (cache), mogących wpływać negatywnie na szybkość ich działania. Problem dotyczy zwłaszcza przeglądarek internetowych. Komendę pozwalającą na usunięcie pamięci cache znajdziemy w panelu do zarządzania aplikacjami. Warto jednak pamiętać, że kasujemy w ten sposób także zapamiętane hasła i loginy w programach.

Ponowne uruchomienie smartfona

Nieraz najskuteczniejszym rozwiązaniem może okazać się zwyczajne zrestartowanie telefonu. Ma to znaczenie zwłaszcza wtedy, gdy nie robimy tego zbyt często, telefon zwyczajnie się „zamula” i spowalnia swoje działanie.

Przyspieszamy internet w telefonie – czynniki zewnętrzne

W przypadku internetu mobilnego problem leżeć może po stronie dostawcy, warto więc sprawdzić, czy w naszej okolicy nie są prowadzone prace konserwacyjne, zwłaszcza gdy problem pojawił się znienacka. Oczywiście niezwykle ważny jest też zasięg sieci, z jakiej korzystamy. Konstrukcja niektórych budynków (grube ściany i stropy), położenie użytkownika (piwnica) wpływa na transfer danych, nawet w dużych miastach. W razie wystąpienia problemów warto więc sprawdzić internet w różnych miejscach, dla pewności można skorzystać z popularnych mierników szybkości łącza.

Jak przyśpieszyć Wi-Fi w telefonie?

Jeżeli problemy z internetem w telefonie pojawiają się tylko wtedy, gdy korzystamy z sieci Wi-Fi, winny może być w takiej sytuacji router. Po pierwsze, warto przestawić urządzenie w inne miejsce biura lub domu. Sygnał Wi-Fi jest bowiem bardziej wrażliwy na przeszkody, takie jak ściany czy meble. Sieć Wi-Fi spowalnia też po tym, jak korzysta z niej zbyt wiele urządzeń jednocześnie.
Zdjęcie: Envato Elements