Data modyfikacji:

Jak rozczesać bardzo skołtunione włosy? Domowe sposoby

Niewinny kołtun na włosach może skutecznie zepsuć samopoczucie. Wie o tym każda kobieta, która w pośpiechu przed ważnym wyjściem usiłowała go rozczesać. Jednak spokojnie – istnieją sprawdzone sposoby na to, jak rozczesać bardzo skołtunione włosy. Podpowiadamy, jak to zrobić.
skołtunione włosy

Jak rozczesać włosy?

Kołtun to problem, z którym choć raz spotkała się każda posiadaczka długich włosów. Na plątanie kosmyków podatne są przede wszystkim kobiety, które mają kosmyki kręcone, falowane i wysokoporowate. Ich naturalnie szorstka struktura sprawia, że włosy łatwo się plączą, tworząc trudne do rozdzielenia „gniazdka”. Zazwyczaj kołtuny pojawiają się w miejscach, które bywają pomijane podczas szczotkowania, w tym m.in. nad karkiem.

Przyczyny plątania włosów są różne. Należą do nich niedokładne szczotkowanie, nieprecyzyjne spłukiwanie szamponu i odżywki, zbyt rzadkie mycie włosów czy też czynniki atmosferyczne, takie jak silny wiatr.

Jeśli załamujesz ręce nad zbitą i twardą kulką włosów i tylko chwila dzieli cię od sięgnięcia po nożyczki, wstrzymaj się na moment. Wycinanie kołtuna to nie jedyne rozwiązanie! Podpowiadamy, jak rozczesać kołtun i jaka będzie najlepsza szczotka do włosów.

Jak rozczesać splątane włosy? Domowe sposoby

Jeśli zauważysz u siebie kołtun, zachowaj spokój i wypróbuj sprawdzone metody na jego rozplątanie.
  • Skołtunione włosy należy przede wszystkim zmoczyć – próby rozczesania ich na sucho skończą się ich połamaniem i wyrwaniem. Starannie zwilż splątane włosy pod ciepłą wodą.
  • Nanieś na kołtun odrobinę szamponu o właściwościach nawilżających. Produkt ten usunie ewentualne zanieczyszczenia, które zlepiają włosy, a także sprawi, że staną się gładsze. To z kolei pozwoli na ich łatwiejsze rozdzielenie.
  • Po spłukaniu szamponu, możesz spróbować delikatnie rozplątać kołtun za pomocą palców. Lekko splątane włosy na tym etapie można bezproblemowo rozdzielić. Na koniec dokładnie je rozczesz.
  • Jeśli po umyciu kołtun nadal nie daje za wygraną, nanieś na niego dużą ilość odżywki zawierającej silikony. Mimo że w dłuższej perspektywie nie działają one na kosmyki dobrze, w takich sytuacjach są po prostu niezastąpione. Śliska formuła silikonowej odżywki sprawi, że włosy szybko się rozplączą.

Jak rozczesać kołtuna? Najlepsze szczotki

Jaka szczotka do włosów najlepiej sprawdzi się, gdy pojawi się na nich kołtun? Pierwszym rodzajem akcesoriów są szczotki typu detangler, cechujące się gęsto osadzonymi, ostrymi włoskami. Znakomicie nadają się rozczesywania splątanych włosów, jednak warto sięgać po nie tylko w alarmowych sytuacjach. Stosowana na co dzień, szczotka detangler może powodować łamanie i rozdwajanie kosmyków.
Drugim, delikatniejszym rozwiązaniem jest szczotka z włosiem dzika zmieszanym z igiełkami syntetycznymi. Naturalne włosie nawilża włosy i nadaje im śliską powierzchnię, z kolei twardsze włosie sztuczne dobrze rozdziela splątane pasma.

Jak rozczesać włosy i jak zapobiegać ich plątaniu?

Pojawianiu się kołtunów lepiej zapobiegać. Co możesz zrobić, aby uniknąć plątania kosmyków?
  • Rozczesuj włosy przed każdym myciem i po myciu.
  • Stosuj dobrą szczotkę do włosów, która dobrze je rozdziela, a zarazem jest delikatna dla ich struktury.
  • Sięgaj po odżywki i olejki do włosów o właściwościach nawilżających. Dzięki temu kosmyki zostaną pokryte gładką warstwą ochronną, która ograniczy ich plątanie.
  • Szczotkuj włosy dokładnie, pamiętając o okolicach nad karkiem i za uszami. To tam najczęściej pojawiają się kołtuny.
  • W torebce noś małą wersję szczotki do włosów, która pozwoli rozczesać je w każdym momencie.
Zdjęcie: bondarillia/Envato Elements