Data modyfikacji:

Jak segregować śmieci w domu? 7 pytań i odpowiedzi

Zastanawiasz się, do którego pojemnika wyrzucić karton po mleku lub gdzie powinno wylądować pudełko po pizzy? Właściwa selekcja odpadów to łatwa sprawa, ale musisz znać zasady gry. Jeśli nie wiesz, jak segregować śmieci w domu zgodnie z wymogami prawa, przekonaj się, gdzie wyrzucać konkretne grupy odpadów.

Wyjaśnialiśmy już, co to znaczy zero waste, dlatego tym razem skupimy się na kolejnym, ważnym temacie, jakim jest segregowanie śmieci. Polskie prawo zobowiązuje nas do segregacji śmieci wyprodukowanych w naszych domach. Za nieprzestrzeganie tych przepisów grożą wysokie kary, nie wspominając o szkodliwości takiego zachowania dla środowiska. Segregacja odpadów może w niektórych przypadkach budzić pewne wątpliwości – spróbujmy je zatem rozwiać.

1. Czy pojemniki po żywności trzeba myć przed wyrzuceniem?

Niekoniecznie. Wszystko zależy od ustaleń gminy. Jeśli tworzywa sztuczne i szkło, czyli odpadki, do których najczęściej trafiają pojemniki po żywności, są zabierane razem z papierem i makulaturą, w takim wypadku należy myć opakowania. Jeśli jednak sytuacja ma się inaczej, czyli każdy typ odpadów jest gromadzony osobno, nie musisz myć opakowań po jogurcie czy słoików pod dżemie, zanim trafią do kosza. Zostaną one oczyszczone w oczyszczalni. Warto jednak pamiętać, aby nie wyrzucać częściowo wypełnionych słoików czy pojemników – pozbądź się wcześniej resztek ich zawartości i dopiero wtedy pozbądź się pojemnika.

2. Jakie odpady wrzucić do niebieskiego pojemnika?

Tu wyląduje papier i makulatura. Są to czasopisma, gazety, papierowe torebki po żywności np. pieczywie czy płatkach, stare książki i zeszyty, papier biurowy oraz koperty. Jeśli szukasz właściwej odpowiedzi na pytanie, jak segregować śmieci w domu, przekonaj się też, co nie powinno trafić do pojemnika. To przede wszystkim zabrudzony papier. Przykładowo tłuste kartony po pizzy powinny wylądować w pojemniku na odpady zmieszane czy resztkowe.

3. Jakie odpady wrzucić do żółtego pojemnika?

Do koszy oznakowanych na żółto trafią z kolei puszki po napojach (pamiętaj, aby przed wyrzuceniem je zgnieść), puszki po artykułach spożywczych, plastikowe butelki po napojach, środkach czyszczących czy olejach spożywczych, folia aluminiowa, pokrywki słoików, plastikowe torebki i reklamówki. Zwróć też uwagę na opakowania wielomateriałowe. Tzw. tetrapaki, czyli np. kartony po mleku wbrew pozorom nie trafiają do pojemnika na makulaturę, a właśnie do kosza oznaczonego na żółto!

Jeśli chcesz wiedzieć, jak segregować śmieci poprawnie, zwróć też uwagę na to, czego nie należy wrzucać do żółtych pojemników? To przede wszystkim:
  • baterie (te oddajemy do specjalnie wyznaczonych punktów zbiórki)
  • styropian
  • butelki po olejach przemysłowych
  • puszki po farbach
  • sprzęt AGD
  • urządzenia elektroniczne

4. Jakie odpady wrzucić do pojemnika na szkło?

W tym przypadku nie dość, że szkło wrzucamy do osobnych pojemników, to jeszcze dzielimy je na bezbarwne i kolorowe. Warto pamiętać, że chodzi tu jedynie o butelki i słoiki po żywności i napojach oraz opakowania po kosmetykach. Rozbite szklanki, porcelana, szkło żaroodporne, szyby samochodowe czy lustra nie powinny trafiać do koszy wraz ze szkłem. Jest to spowodowane różnymi metodami przetwarzania tych materiałów w procesie recyklingu.

Sprawdź Ceneo.pl jeśli szukasz kosza do segregacji odpadów pod zlewozmywak

5. Gdzie wyrzucić urządzenia elektroniczne?

Zepsuta suszarka czy mikser oraz inne tzw. elektroodpady to kolejna grupa śmieci, które może przysporzyć wątpliwości. Na większości przedmiotów tego typu lub na ich opakowaniach można zobaczyć znak przekreślonego kosza na odpady. To właśnie oznacza, że śmieci tego typu nie wyrzucisz byle gdzie i że podlegają one specjalnej segregacji odpadów. Zużyty i zepsuty sprzęt tego typu należy zanieść do specjalnego punktu zbiórki. Często markety sprzedające elektronikę prowadzą punkty tego typu u siebie. 

6. Co z pozostałościami po remoncie?

Jeśli przeprowadzasz gruntowny remont mieszkania lub nawet niewielkie malowanie, nie możesz wyrzucić odpadów byle gdzie. Otóż puszki po farbie lub z resztkami preparatu należy przywieźć do punktu selektywnej zbiórki odpadów. Dodatkową zagwozdką są śmieci pobudowlane większego kalibru np. gruz, stare płytki, panele, plastikowe rury, worki po materiałach budowlanych, stare zlewozmywaki czy urządzenia sanitarne. Jak segregować śmieci tego typu? Najczęściej należy po prostu zamówić kontener na odpady budowlane. Ewentualne opłaty za taką usługę są regulowane przez gminy.

Nie myśl jednak, że do takiego kontenera może trafić wszystko. Pracownicy firmy zajmującej się wywozem odpadów mogą odmówić zabrania pojemnika z odpadami pobudowlanymi, jeśli znajduje się w nim azbest, lakiery, papa czy wełna mineralna. Wywóz odpadów tego typu należy uzgadniać indywidualnie.

7. Jak produkować mniej śmieci?

Gdy już wiesz, jak segregować śmieci w domu, warto się jeszcze zastanowić, co możesz zrobić, aby produkować ich mniej? To proste – wrzuć tryb zero waste. Trend ten polega na maksymalnym ograniczeniu produkowania odpadów, których nie można przetworzyć. Staraj się zatem częściej sięgać po opakowania ze szkła czy aluminium, które można łatwo poddać recyklingowi. Jeśli to możliwe, na zakupy zabieraj swoje pojemniki – może do nich trafić mięso kupowane na wagę czy sery. Do tego dodaj jeszcze płócienne torby, ale nie tylko te większe, w których ląduje całość zakupów. Skompletuj zestaw woreczków, do których pakować będziesz warzywa, pieczywo czy owoce – dzięki temu nie będziesz sięgać po jednorazowe foliówki.

Jak widzisz, wystarczy dokładnie poznać zasady selekcji odpadów, aby cała ta zabawa z kilkoma pojemnikami na śmieci była znacznie łatwiejsza. A efekt tego działania z pewnością będzie ulgą dla środowiska.


Autorka: Kamila Zalińska-Woźny