Data publikacji:

Jak sprawdzić IP komputera, routera i telefonu?

Jeśli chcesz poznać adres IP swojego komputera, nie jest to trudne zadanie. W tym artykule dowiesz się, czym jest adres IP, jakie są rodzaje adresów IP i jak sprawdzić IP swojego komputera, routera oraz telefonu. Zaczynamy!
jak sprawdzić ip

Co to jest adres IP?

Adres IP (ang. Internet Protocol Address) pozwala łatwo i szybko zidentyfikować urządzenia w obrębie sieci lokalnej lub w internecie, ułatwiając im wzajemną komunikację. Przyjmuje on postać kodu numerycznego lub literowo-numerycznego w przypadku najnowszego standardu IPV6, który jest powoli adaptowany przez usługodawców internetowych. Adres IP składa się z cyfr i jest zapisywany w formacie X.X.X.X, gdzie X oznacza liczbę od 0 do 255.

Rodzaje adresów IP

Adres IP możemy podzielić na dynamiczny lub stały. Ten pierwszy jest przyznawany losowo z puli posiadanej przez operatora sieciowego wszystkim jego klientom. Zazwyczaj będzie on przypisywany na nowo za każdym razem, gdy resetujemy urządzenie lub ponownie łączymy się z siecią.
Stały adres IP jest, jak sama nazwa wskazuje, przyznawany przez operatora na cały okres trwania umowy. Z opcji takiej korzystają osoby prowadzące własne serwery lub inne usługi internetowe.
Adresy IP możemy też podzielić na prywatne i publiczne. Te pierwsze przyznawane są w obrębie sieci wewnętrznej, co w przypadku przeciętnego użytkownika oznacza po prostu domową sieć Wi-Fi, z którą łączą się telefon, komputer oraz inne urządzenia, takie jak drukarki lub konsole do gier. Adres ten ma znaczenie głównie, gdy konfigurujemy opcje przesyłu danych pomiędzy sprzętami znajdującymi w sieci lokalnej.
Publiczny adres IP to wspomniany już numer przyznawany nam przez dostawcę internetowego lub operatora komórkowego. Gdy chcemy poznać nasze IP w telefonie, poszukujemy informacji właśnie o nim.

Jak sprawdzić adres IP na komputerach z systemem Windows?

 • Otwórz menu Start i znajdź zakładkę "Uruchom".
 • Po otwarciu okna dialogowego wpisz "CMD" i kliknij Enter.
 • W kolejnym oknie należy wpisać prostą komendę "ipconfig" i zatwierdzić wybór przyciskiem enter.
 • Adres IP komputera dla danej karty sieciowej powinien zostać po chwili wyświetlony.
 • Jak sprawdzić adres IP na komputerach z macOS?

 • Kliknij w ikonę Wi-Fi, która znajduje się w górnej części wyświetlacza.
 • Otwórz "Preferencje sieci".
 • Wybierz zakładkę "Wi-Fi".
 • Pod nazwą sieci będzie wyświetlony adres IP przypisany do komputera.
 • Szczegółowe informacje o sieci znajdziesz po kliknięciu w panel "Zaawansowane".
 • Jak sprawdzić adres IP routera?

  Aby sprawdzić adres IP swojego routera, otwórz przeglądarkę internetową i wpisz w pasku adresu domyślne IP routera. Zazwyczaj jest to 192.168.1.1 lub 192.168.0.1. Jeśli nie wiesz, jaki jest domyślny adres IP routera, możesz go sprawdzić w instrukcji obsługi routera lub skontaktować się z dostawcą usług internetowych.
  Po wpisaniu adresu IP routera w przeglądarce zostaniesz przekierowany do panelu administracyjnego routera, gdzie znajdziesz różne ustawienia, w tym adres IP routera.

  Jak sprawdzić IP telefonu?

  Aktualny publiczny numer IP w telefonie sprawdzimy w niezwykle prosty sposób. Najprościej jest włączyć przeglądarkę internetową i w oknie wyszukiwarki wpisać „mój numer IP”, a następnie wybrać jedną z kilku witryn internetowych, takich jak mojnumerip.pl, które wyświetlają informację, często wzbogacając ją dodatkowo o lokację na mapie, na jaką wskazuje adres.
  Adres IP uzyskamy też, korzystając z systemowej konfiguracji telefonu. W systemie Android wchodzimy w ekran ustawień telefonu i wybieramy opcję „Informacje o urządzeniu”, a następnie „Status” lub „Stan sprzętu” – IP powinno być wyświetlone wraz innymi podstawowymi danymi.

  Czy mogę zmienić lub ukryć IP?

  Wiele osób chce uniknąć rozpoznawania numeru IP telefonu przez strony internetowe, aplikacje lub serwisy, które nieraz wykorzystują tę informację do zablokowania dostępu do niektórych treści lub promocji i bardziej atrakcyjnych cen swoich produktów. W taki sposób postępują np. strony sprzedające bilety lotnicze, a także popularne platformy streamingowe, oferujące filmy i seriale wyłącznie w wybranych krajach.
  Rozwiązaniem jest tutaj skorzystanie z programów VPN, które pozwalają nam korzystać z internetu przy pomocy adresu IP w innym zakątku świata. Większość dostawców usług VPN oferuje również aplikacje mobilne, z których skorzystamy w dowolnym miejscu na smartfonie lub tablecie. Dobre VPN-y wymagają jednak opłat abonamentowych.
  Zdjęcie: Envato Elements
  Autor: Redakcja Ceneo