Według trychologów, czyli specjalistów w zakresie pielęgnacji skóry głowy i włosów, peeling jest podstawowym elementem pielęgnacji skóry głowy zaraz po dwukrotnym myciu skalpu za pomocą odpowiednio dobranego szamponu oraz przytrzymywaniu piany przez około 5 minut.
Jeżeli borykamy się z jakimikolwiek problemami w obrębie skóry głowy, warto udać się na wizytę do doświadczonego trychologa, który dobierze odpowiednią pielęgnację domową i gabinetową. Natomiast jeśli nasza skóra głowy nie wykazuje żadnych zaburzeń, można samemu wybrać odpowiedni peeling na skórę głowy. Peeling głowy ma na celu usunąć zalegające na naszej skórze głowy pozostałości po kosmetykach pielęgnacyjnych, stylizacyjnych, zanieczyszczeniach powietrza osadzających się na skórze głowy, a także usuwa zrogowaciały martwy naskórek.
Producenci prześcigają się w tworzeniu coraz nowszych i bardziej ulepszonych receptur. Peelingi posiadają właściwości bakteriobójcze i sebostatyczne, czyli zmniejszające wydzielanie sebum przez gruczoły łojowe. Zawarte w nich ekstrakty i wyciągi z roślin łagodzą stany zapalne oraz nawilżają skórę głowy. Najważniejsze w wyborze peelingu trychologicznego jest to, aby produkt był pozbawiony ostro zakończonych drobinek. Mogą one powodować uszkodzenia skóry głowy oraz włosów, dlatego warto unikać tego rodzaju produktów.
Stosowanie domowych peelingów z kawy lub cukru niestety może przynieść więcej szkód niż korzyści. Jedyne drobinki, jakie mogą być wykorzystane do skóry głowy, to idealnie okrągłe kuleczki, np. jojoby. Najlepiej wybrać peeling enzymatyczny do skóry głowy lub peeling zawierający kwasy owocowe AHA. Nie powodują one uszkodzeń skóry, działają delikatnie, ale skutecznie.
Poniżej przedstawiamy przegląd wybranych ogólnodostępnych peelingów trychologicznych.
Jeden z najbardziej popularnych peelingów do skóry głowy. W składzie INCI posiada kwasy owocowe AHA oraz papainę, które mają działanie złuszczające. Natomiast arginina i ekstrakt ze skrzypu dodatkowo stymulują mieszki włosowe do wzrostu włosów.
Peeling enzymatyczny, zawiera w składzie papinę. Kofeina stymuluje mikrokrążenie na skórze głowy. Piroktonian olaminy posiada właściwości antybakteryjne i regulujące procesy rogowacenia naskórka. Preparat mimo głębokiego oczyszczenia może być stosowany także do wrażliwej skóry głowy.
Peeling kwasowy. Posiada w składzie INCI kwas glikolowy. Dodatkowo ekstrakty z torfu, bazylii, trawy cytrynowej czy aloesu, które mają działanie stymulujące na mieszki włosowe, a także koją, tonizują i nawilżają skórę głowy.
Peeling zawiera w składzie zarówno enzym bromelaninę, jak i kwas salicylowy, kwas mlekowy oraz mocznik w stężeniu 35%, które usuwają martwy naskórek i oczyszczają skórę głowy. Kompleks octów owocowych reguluje pracę gruczołów łojowych, a ekstrakt z palmy sabałowej hamuje wypadanie włosów oraz koi podrażnioną skórę.
Produkt zawiera kwasy owocowe AHA oraz ekstrakt z bazylii. Powoduje oczyszczenie skóry głowy, reguluje pracę gruczołów łojowych oraz hamuje wypadanie włosów. W składzie zawarty jest również niacynamid, który posiada właściwości przeciwzapalne.
Często zadajemy sobie pytanie: peeling skóry głowy wykonujemy przed czy po myciu? Wszystko zależy od zaleceń producenta. Dlatego bardzo ważne jest, aby przeczytać informacje zawarte na opakowaniu produktu. Najczęściej peeling trychologiczny wykonuje się przed umyciem skóry głowy i włosów. Preparat nakładamy na skórę, najlepiej jest wykonywać przedziałki, aby równomiernie rozprowadzić peeling trychologiczny.
Warto nałożyć peeling również na linii włosów. Jest to często pomijana okolica przy wykonywaniu peelingu skóry głowy w domu. Następnie masujemy skórę głowy. Jeśli jest to peeling enzymatyczny warto zwilżyć dłonie przed wykonaniem masażu, aby enzymy mogły się uaktywnić i działać jak najbardziej efektywnie.
Masaż należy wykonywać kolistymi ruchami i nie powinien być on zbyt intensywny. Po 2-3 minutach masażu pozostaw preparat na skórze na 8-12 minut, a następnie spłucz preparat ciepłą wodą i umyj skórę głowy tak jak zawsze. Po umyciu można nałożyć ulubiony lotion, ponieważ składniki aktywne zawarte w nim będą lepiej przenikać przez oczyszczoną skórę. Aby zapobiegać problemom skóry głowy oraz zapewnić właściwy poziom oczyszczenia, peeling należy wykonywać minimum raz w miesiącu, a najlepiej raz w tygodniu.