Data publikacji:

Jak udostępnić internet z telefonu na komputer?

Trudno obecnie wyobrazić sobie życie bez stałego dostępu do internetu. Z globalnej sieci korzystają w naszych domach czasami dziesiątki urządzeń jednocześnie. Jeżeli używamy jednak komputera poza czterema ścianami, jesteśmy w podróży, albo relaksujemy się w kawiarni lub w parku, jesteśmy nieraz odcięci od jakiegokolwiek sygnału publicznego Wi-Fi. Zdarza się, że nawet jeżeli da się z niego skorzystać, oferowana szybkość transmisji danych jest kompletnie niezadowalająca. W takich wypadkach najlepiej skorzystać z naszego smartfona
udostępnianie internetu z telefonu na komputer
Internet ze smartfona udostępniają wszystkie modele dostępne na rynku, bez względu na producenta lub to, czy zainstalowany na nim jest system Android lub iOS. Oczywiście telefon musi być w zasięgu sieci komórkowej i mieć odblokowaną możliwość pobierania i wysyłania danych przez internet.
Proces dzielenia się internetem z komputerem przebiegać może na trzy podstawowe sposoby, za pomocą tzw. hotspotu, połączenie Bluetooth lub połączenia USB. Przyjrzymy się każdej metodzie z osobna. Jak wykorzystać telefon jako router?

Jak udostępnić internet z telefonu na komputer?

Stworzenie osobistego hotspotu Wi-fi

Jak udostępnić internet z telefonu na telewizor lub komputer? Hotspot to najczęściej wykorzystywana metoda pozwalająca na szybki dostęp do mobilnego internetu z poziomu komputera. Kompatybilne są z nią wszystkie dostępne na rynku laptopy. Gdy mowa o komputerach stacjonarnych, powinny one być wyposażone w bezprzewodowy modem Wi-Fi.
Kiedy stworzymy osobisty hotspot telefon będzie zachowywał się tak jak zwykły router Wi-Fi. To znaczy, że aktywuje nową sieć bezprzewodową, do której można jednocześnie podłączyć nawet kilka różnych urządzeń.
Opcję tą w systemie Android znajdziemy w ustawieniach smartfona, w zależności od producenta urządzenia, może być ona nieco inaczej opisana (najczęściej jako „tethering Wi-Fi”, „osobisty hotspot” lub „przenośny hotspot”), ale zawsze znajduje się w osobnej zakładce konfiguracyjnej. Po jej otwarciu po prostu wybieramy funkcję aktywacji hotspota (pamiętajmy, że musimy mieć aktywowany internet mobilny w telefonie). Na tym etapie powinniśmy ustawić hasło do sieci, tak by nikt znajdujący się w pobliżu nie mógł z niej korzystać.
W komputerze natomiast wyszukujemy nową sieć Wi-Fi, wybieramy tą z nazwą naszego modelu telefonu, wpisujemy uprzednio ustalone hasło i voila! Od tej chwili możemy do woli korzystać z internetu mobilnego. Aby zaoszczędzić baterię telefony, po zakończonej pracy wyłączamy sieć Wi-Fi. Smartfon zapamięta nasze ustawienia, nie musimy więc ponownie wpisywać nowego hasła.

Wykorzystanie połączenie Bluetooth

Alternatywą dla hotspotu, jest udostępnianie internetu z telefonu za pomocą połączenia bezprzewodowego Bluetooth. Aby skorzystać z tej funkcji na komputerze, musi być on wyposażony w odpowiedni odbiornik. Jest on standardem w każdym laptopie, ale znacznie rzadziej spotykany jest w pecetach stacjonarnych.
Funkcję dzielenia się dostępem do sieci przez Bluetooth znajdziemy w tym samym miejscu, co ustawienia hotspotu. Aby z niej skorzystać wystarczy tylko ją uruchomić z poziomu zakładki z opcjami.
Jeżeli to zrobiliśmy, na pececie telefon znajdziemy zwyczajnie wyszukując dostępne urządzenia bezprzewodowe w Windowsie. Wybierając nasz model z przedstawionej listy sprzętu parujemy go z komputerem. Jeżeli proces przebiegnie bez problemu, system operacyjny będzie traktował smartfon jak mobilny modem, dzięki temu automatycznie uzyskamy dostęp do internetu.

Skorzystanie z kabla USB

Ostatnim sposobem na udostępnienie internetu z telefonu na PC jest skorzystanie z tradycyjnego kabla USB. W tym przypadku zwracamy uwagę tylko, czy mamy w zanadrzu kable z odpowiednimi końcówkami USB (np. micro-USB lub USB-C), w przeciwnym wypadku musimy posiłkować się adapterami.
Możliwość włączenia tetheringu USB znajdziemy w tym samym miejscu, co pozostałe opcje. Po połączeniu kablem obu urządzeń wystarczy ją tylko włączyć. System Windows wykryje automatycznie nowy modem USB i szybko skonfiguruje go, przygotowując do użytku. Rozwiązanie to pozwala zaoszczędzić energię w baterii smartfona, bowiem równocześnie telefon będzie się cały czas ładował.

Na co powinniśmy uważać podczas udostępniania internetu z telefonu na inne urządzenia?

Podczas korzystania z internetu mobilnego na komputerze powinniśmy pamiętać o kilku kwestiach. Najważniejszą jest z pewnością kwestia transferów danych, na co musimy zwrócić uwagę, zwłaszcza jeżeli korzystamy z peceta nieprzerwanie przez wiele godzin.
W zależności od wykupionego abonamentu lub rodzaju umowy z operatorem telefonicznym, musimy pamiętać o naszych pakietach danych. Przy odrobienie nieostrożności bardzo łatwo przekroczyć granice i narazić się na dodatkowe opłaty, przede wszystkim wówczas, gdy nie zwrócimy uwagi na działające w tle procesy. Bardzo często Windows zasysa bowiem w tle dość obszerne aktualizacje systemowe. Problem ten dotyczy też wielu innych programów. Największe „zagrożenie” stanowią w tym przypadku najnowsze gry, w których ważące dziesiątki gigabajtów łatki mogą nieraz automatycznie pobierać się jeżeli automatycznie uruchamiamy wraz systemem aplikacje do dystrybucji cyfrowej, takie jak Steam.
Po drugie, udostępnianie internetu z telefonu przyspiesza dość znacząco zużycie baterii w urządzeniu. Jeżeli robimy to gdzieś w plenerze i planujemy korzystać z sieci przez dłuższy czas warto zaopatrzyć się na wszelki wypadek w powerbank. W przypadku kawiarni lub restauracji warto rozejrzeć się za miejscem z łatwo dostępnym gniazdkiem telefonicznym.
Zdjęcie: Envato Elements