Data publikacji:

Jak ukorzenić różę?

Wiele osób decyduje się na ogrody w stylu angielskim, których główną ozdobą są róże. Te kwiaty i krzewy są jednak bardzo wymagające. W dzisiejszym poradniku podpowiemy, jak ukorzenić różę ciętą, a także różę w ziemniaku. Dzięki temu róże będą miały doskonałe warunki do wzrostu i rozwoju pąków. Rozmnażanie róż z pędów jest bardzo popularnym sposobem na ukwiecenie swojego ogrodu. Warto więc wiedzieć, jak postępować krok po kroku.
róża

Jak ukorzenić różę? Rozpocznij od pobrania młodych pędów

Jeśli zastanawialiście się, jak ukorzenić różę, to najpierw musicie wiedzieć, jakie pędy wybierać, by ten zabieg zakończył się powodzeniem. Długi pęd należy podzielić na mniejsze, tak by każda sadzonka miała jeden liść. Należy odrzucić sadzonki z wyschniętymi lub zawiniętymi liśćmi. Następnie przystępujemy do właściwej pracy. Najpierw trzeba dwie końcówki zamoczyć w środku grzybobójczym, aby sadzonka nie została zainfekowana. Sadzonki róż wielokwiatowych należy sadzić w podłożu przygotowanym z piasku. Nie można w tym przypadku zapomnieć o regularnym zraszaniu, gdyż dzięki temu róże nie zwiędną. W ten sam sposób, co różę wielokwiatową, można rozmnożyć różę pnącą. Innym sposobem jest wykorzystanie nasion. Jest to jednak proces znacznie dłuższy niż ukorzenianie róż z pędów. Róże pnące można rozmnażać także z okładów.

Jak ukorzenić różę ciętą?

Warto wiedzieć, że można ukorzenić także sadzonki przygotowane z ciętych róż. W tym celu trzeba pociąć łodygi na długości ok. 15 cm, tak by najwyższy pączek śpiący znalazł się tuż pod cięciem. Dolny koniec łodygi umieszcza się oczywiście w ukorzeniaczu, a następnie w podłożu, którym może być doniczka albo skrzyneczka. Powinna wystawać nie więcej niż 1/2 pędu. Pojemnik z sadzonkami musi znajdować się w ciepłym miejscu. Podłoże należy regularnie podlewać, ale tak, by było lekko wilgotne. Całość można nakryć przezroczystą folią, co ograniczy parowanie i przyspieszy ukorzenianie. W ten sposób trudniej jest ukorzenić róże pochodzące z zimowej uprawy szklarniowej.

Poznaj inne sposoby na ukorzenianie róż

Jednym ze sposobów na ukorzenianie róż jest także szczepienie na pniu. Ten proces można przeprowadzić latem. Jako podkładka, czyli pień, wybierana jest dzika róża. Na niej będzie wyrastał nowy krzew róży. Najpierw należy przygotować pęd krzewu różanego, a następnie pozbyć się wszelkich liści. Należy odciąć kawałek kory, by móc połączyć pęd wraz z podkładką. W utworzonym pniu również należy naciąć korę, tak by połączyć zarówno podkładkę, jak i pęd, który mamy zamiar ukorzenić. Należy jeszcze wykonać specjalne wiązanie dwóch części roślin, aby szczepienie na pniu miało szansę powodzenia. Warto wiedzieć, że jest to metoda dedykowana profesjonalistom, gdyż rozmnażanie w ten sposób krzewów różanych nie jest łatwe.

Wiele osób zastanawia się również, jak ukorzenić różę w ziemniaku. Jest to metoda nietuzinkowa i ekologiczna. Rozmnażanie róż w ten sposób wydaje się bardzo łatwe. Potrzebujemy ziemniaka, a także cynamonu. Proces ukorzeniania róż w ziemniakach trzeba przeprowadzić wiosną. Młode sadzonki róż należy umieścić we wcześniej przygotowanych otworach ziemniaków. Wcześniej końcówki pędów należy obsypać cynamonem, ze względu na właściwości antybakteryjne, które posiada ten popularny korzeń. Zatem w pewnym sensie cynamon będzie naszym ukorzeniaczem. W przypadku tej metody ukorzenianie powinno potrwać kilka miesięcy. Nie jest jednak powiedziane, że na pewno takie działanie zakończy się powodzeniem.

Róże można rozmnażać na różne sposoby i sadzić zarówno w donicach, jak i ziemi ogrodowej. Ważne jest zachowanie właściwych warunków wzrostu systemu korzeniowego. Ukorzeniacze pełnią tutaj bardzo ważną rolę. Dzięki mocnemu systemowi korzeniowemu róże są mniej podatne na choroby grzybowe. Oczywiście należy pamiętać o zrównoważonym podlewaniu. Metody rozmnażania i ukorzeniania róż z pędów są najprostsze, a zarazem przeznaczone dla różnych gatunków róż. Aby sadzonki róż gwarantowały wzrost zdrowych kwiatów, należy pamiętać o przechowywaniu ich w odpowiedniej, ciepłej temperaturze.
Autor: Dorota Wachholz