Data modyfikacji:

Jak prawidłowo ustawić światła w samochodzie?

Kierowcy jadący z naprzeciwka często mrugają do ciebie długimi światłami? Jeśli powodem nie jest kontrola policji lub przepalona żarówka, koniecznie sprawdź ustawienie świateł. Jak ustawić światła w samochodzie domowym sposobem i jakie jest prawidłowe ustawienie świateł? Przeczytaj nasz poradnik.

Dlaczego ustawienie świateł mijania jest ta ważne?

Czy światła mijania samochodu świecą prosto? Nie do końca. Choć te rodzaje żarówek samochodowych służą do oświetlania drogi przed pojazdem, w gruncie rzeczy nie wykorzystują pełnego potencjału. Wszystko dlatego, by nie oślepiać kierowców, którzy jadą z naprzeciwka.

Lampy samochodowe montowane we wszystkich pojazdach dopuszczonych do ruchu muszą kształtować wiązkę światła w taki sposób, by nie oślepiać innych użytkowników ruchu. Dotyczy to nie tylko samochodów poruszających się w przeciwnym kierunku, ale i tych poprzedzających samochód.

Wiązka świateł mijania jest więc asymetryczna i ma wyraźną linię odcięcia. Oświetla mocniej prawą część drogi, czyli pas, po którym poruszamy się w Polsce oraz Unii Europejskiej. Z tego względu modele aut przeznaczone do ruchu lewostronnego muszą mieć wymienione lampy, by móc zarejestrować je w państwie o ruchu prawostronnym.

Konstrukcja reflektorów, odbłyśników czy soczewek sprawia, że z jednej strony lampy dobrze oświetlają drogę, a z drugiej nie oślepiają innych użytkowników. Światłość poza strefą odcięcia lamp jest porównywalna z natężeniem świateł pozycyjnych lub tych do jazdy dziennej. Prawidłowe ustawienie świateł mijania ma zatem wpływ na bezpieczeństwo uczestników ruchu drogowego.

Jak przygotować się do ustawiania świateł?

Aby ustawić światła mijania domowymi sposobami, przygotuj podstawowe narzędzia oraz odpowiednie miejsce. Samochód musi stać na równej, poziomej powierzchni i mieć prawidłowe ciśnienie w oponach. Pokrętło regulacji świateł ustaw na 0 i upewnij się, że bagażniku nie ma żadnych ciężkich przedmiotów.

Podczas ustawiania świateł w samochodzie nie powinni przebywać pasażerowie. Do regulacji lamp nie potrzebujesz skomplikowanych narzędzi – wystarczy zwykły śrubokręt płaski, krzyżowy lub imbus. Aby strumień światła był dobrze widoczny, wykonaj regulacje podczas pochmurnej pogody lub podczas zmierzchu.

Jak ustawić światła w samochodzie? Krok po kroku

Przejdźmy do ustawienia świateł. Zadanie to nie jest trudne i możesz sobie poradzić z nim samodzielnie. Zobacz, jak ustawić światła.

  1. Zmierz wysokość położenia środka reflektorów, czyli odległość żarówek od ziemi. Możesz to zrobić taśmą mierniczą lub podjechać samochodem do ściany budynku albo wysokiego murku. Zaznacz tę wartość na ścianie.
  2. Odjedź na odległość ok. 10 m i ustaw samochód przodem do ściany.
  3. Upewnij się, że samochód stoi pionowo, nie jest obciążony, a pokrętło ustawione jest w pozycji 0.
  4. Otwórz maskę i włącz światła mijania.
  5. Za pomocą śruby zlokalizowanej na górze lub z tyłu lampy wyreguluj wysokość świateł. Snop nie powinien sięgać na ścianie wyżej niż do zaznaczonej linii żarówek. Najlepiej wyregulować go równo z linią lub nieznacznie niżej.
  6. Wyreguluj w ten sposób obie lampy. Aby ułatwić sobie zadanie, drugą lampę zakryj np. ścierką lub kocem.
  7. Jeśli lampy wyposażone są w regulację boczną, upewnij się, że nie świecą zbyt mocno w lewo.

Jak często należy regulować ustawienie świateł?

Lampy warto wyregulować po każdym demontażu oraz po wymianie żarówki. Teoretycznie wymiana żarówki nie ma wpływu na ustawienie reflektorów, ale nieprecyzyjne ustawienie halogenu może wpłynąć na jakość świecenia. Dodatkowo warto kontrolować ustawienie lamp co jakiś czas. Jeśli pokrętło regulacyjne jest wyeksploatowane lub zbyt luźne, światła mijania mogą rozstroić się w czasie jazdy od wstrząsów.

Ustawienie świateł powinno być także sprawdzane spektrofotometrem podczas każdego przeglądu technicznego. Za pomogą tego urządzenia ustawia się również poziom lamp. Mimo to ustawienie metodą „na dziesięć metrów” jest równie skuteczne, więc domowa regulacja lamp jest w zupełności wystarczająca.

Uwaga na niedoskonałości lampy

Co zrobić, gdy pomimo poprawnego ustawienia lamp kierowcy w dalszym ciągu uskarżają się na oślepiające światło twojego samochodu? Być może przyczyną nie jest zasięg reflektorów, a ich defekt. Uszkodzony odbłyśnik, nieprawidłowa pozycja żarówki, zarysowany klosz lampy – to wszystko może generować oślepiające odbłyski. Czasem nieprawidłowe światło wynika z zastosowania niskiej jakości żarówek.

Ile kosztuje ustawienie świateł na stacji diagnostycznej?

Koszt ustawienia świateł w specjalistycznym zakładzie to ok. 10-15 zł. W wielu przypadkach mechanik zrobi to za darmo. Samodzielne ustawienie świateł mija się więc z celem, gdy masz problem ze znalezieniem odpowiedniego miejsca do przeprowadzenia całego procesu. Jeśli masz taką możliwość, skorzystaj z przysługi mechanika i zleć ustawienie świateł za pomocą specjalnego urządzenia.

Pamiętaj o regulacji świateł

Przypominamy też o korzystaniu z regulacji pochylenia świateł znajdującej się we wnętrzu samochodu. Służy ona do równoważenia przechyłu auta po obciążeniu. Światła mocno dociążonego auta mogłyby oślepiać innych kierowców, więc użyj pokrętła przed każdym rodzinnym wyjazdem wakacyjnym. Jak ustawić pokrętło regulacji świateł?

  • 0 – podczas jazdy lub z pasażerem jadącym z przodu
  • 1 – podczas jazdy z kompletem pasażerów
  • 2 – podczas jazdy z kompletem pasażerów i obciążonym bagażnikiem
  • 3 – podczas jazdy z mocno dociążonym bagażnikiem, bez pasażerów w kabinie
światła w samochodzie
Autor: Szymon Sonik