Data publikacji:

Jak usunąć klej na gorąco z ubrania?

Uwielbiasz pracę z pistoletem do klejenia? Rzeczywiście, możliwości tego narzędzia są niemal nieskończone, poradzi sobie z drewnem, kartonem, plastikiem, a nawet metalem. Klej na gorąco jest nieodzowny przy pracach remontowo-wykończeniowych i kreatywnych, bez względu na to, czy jesteś artystą, młodą mamą, czy majsterkowiczem. Niestety, używając pistoletu, nie zawsze pamiętamy, żeby założyć strój roboczy, a o zabrudzenie w czasie pracy nie jest trudno. Jak usunąć klej na gorąco z ubrania?
jak usunac klej na goroaco z ubrania

Czym jest klej na gorąco?

Pistolety do klejenia są niezwykle popularnymi narzędziami, a swoją sławę zawdzięczają łatwości stosowania i możliwościom, jakie oferują. Składy klejów mogą się między sobą różnić, jednak zasada ich działania jest taka sama. Przed użyciem pistolet ładuje się laskami z klejem i podłącza do sieci. Nagrzewa się go do odpowiedniej temperatury, w tym czasie klej zamienia się w spoiwo o pożądanych właściwościach, a o gotowości do działania informuje specjalna dioda. 

Po naciśnięciu spustu z pistoletu wydobywa się klej, który nanosi się na powierzchnię – wystarczy niewielka kropla lub cienki pasek. Następnie wystarczy przyłożyć elementy przeznaczone do zamocowania i poczekać na wystygnięcie kleju. Instrukcja działania jest prosta, jednak przed użyciem pistoletu koniecznie zapoznaj się z zasadami bezpieczeństwa i sprawdź, jak usunąć klej na gorąco z ubrania, żeby uniknąć przykrych sytuacji.

Przeczytaj także, jak usunąć żywice z ubrania oraz jak usunąć gumę do żucia

Klej na gorąco jest bezpieczny dla środowiska i zdrowia, nie wytwarza też szkodliwych oparów, można go zatem stosować bez obaw. Zagrożenia wynikają jednak z wysokiej temperatury, do której rozgrzewa się narzędzie i klej. Pistolet w czasie pracy należy zawsze odkładać na podkładkę, a gorącego kleju pod żadnym pozorem nie można dotykać, grozi to poważnym oparzeniem. Prace powinno się wykonywać w przygotowanej do tego przestrzeni, zabezpieczonej przed przypadkowym zniszczeniem. Używając pistoletu najlepiej założyć specjalny strój roboczy, żeby uniknąć zabrudzenia odzieży, ponieważ nawet wiedząc, jak usunąć klej na gorąco z ubrania, można mieć z tym poważny problem, szczególnie jeśli będzie ono wykonane z delikatnych materiałów.

Jak usunąć klej na gorąco z ubrania?

Kiedy już zdarzy się przykry wypadek i klej znajdzie się na ulubionej bluzce czy spodniach, trzeba szybko przystąpić do działania. Jak usunąć klej na gorąco z ubrania? Można to zrobić metodą termiczną, na zimno lub na gorąco, albo mechaniczną – poprzez odrywanie i wydrapywanie. Najlepiej działa połączenie tych dwóch sposobów. Bez względu na obraną metodę, trzeba zachować najwyższy stopień ostrożności, żeby przypadkowo nie zniszczyć ubrania.

Jak usunąć gorący klej z ubrania metodą mechaniczną?

W czasie prób pozbycia się zabrudzenia z ubrania trzeba w pierwszej kolejności zadbać o swoje bezpieczeństwo. Automatyczną reakcją może być dotknięcie rozgrzanego kleju, a to grozi urazem. Jak usunąć świeży, gorący klej z ubrania? Należy poczekać chwilę na jego przestygnięcie i dopiero wtedy przystąpić do usuwania. Kiedy jest jeszcze plastyczny, warto spróbować najpierw delikatnie pocierać zabrudzone miejsce, żeby zrolować niechcianą substancję. Twardy klej można natomiast spróbować zedrzeć ostrym narzędziem, uważając nieustannie, by nie uszkodzić materiału. Jeśli nie udało się pozbyć całego kleju, następnym etapem powinno być poddanie go wysokiej temperaturze.

Jak usunąć klej na gorąco z ubrania metodą termiczną?

Sposoby termiczne są doskonałym uzupełnieniem mechanicznych. Obejmują dwie metody – mrożenie lub podgrzewanie. Pierwsza z nich jest stosunkowo bezpieczna, polega na włożeniu ubrania do zamrażarki, a następnie po pewnym czasie próbie wykruszenia kleju. Wiele osób potwierdza, że ten sposób jest bardzo skuteczny, a jednocześnie wyjątkowo prosty.

Jak prawidłowo usunąć klej na gorąco z ubrania wysoką temperaturą? Możesz wykorzystać do tego gorącą wodę, suszarkę do włosów lub żelazko. Przed zastosowaniem tej metody upewnij się, jakimi temperaturami można oddziaływać na tkaninę, którą chcesz uratować. Dobrze też wiedzieć, jaki dokładnie klej zabrudził materiał. Niektóre z nich stają się plastyczne w niższych, inne zaś w wyższych temperaturach. Jeżeli ubranie wykonane jest z bardzo wytrzymałego materiału, możesz wyprać je w temperaturze 90 stopni. Większość tkanin jednak źle znosi tak gorącą wodę.

Drugim sposobem na to, jak usunąć plamy z kleju na gorąco z ubrania, wykorzystując wysoką temperaturę, jest użycie żelazka. Żeby przeprowadzić poprawnie cały proces, przygotuj kawałek bawełnianego materiału, którego zadaniem będzie wchłonięcie kleju. Wystarczy położyć go na ubraniu, przyłożyć rozgrzane żelazko i przytrzymać je chwilę w takiej pozycji. Jeśli pozostały plamy, proces można powtórzyć, przykładając kolejną, czystą bawełnianą szmatkę. Suszarki używa się analogicznie, wystarczy skierować strumień gorącego powietrza na ubranie przykryte kawałkiem materiału.

Rozpuszczalniki sposobem na to, jak usunąć klej na gorąco z ubrania?

Istnieją specjalne debondery, czyli rozklejacze. Są bardzo skutecznym produktem, który można stosować między innymi w modelarstwie oraz podczas tworzenia rękodzieła. Czy różnego typu rozpuszczalniki są dobrym sposobem na to, jak usunąć klej na gorąco z ubrania? Nie. Producenci przestrzegają przed stosowaniem ich na tkaniny, można w ten sposób doprowadzić do trwałego, nieodwracalnego uszkodzenia materiału. Najlepszym sposobem na to, jak usunąć plamy z kleju na gorąco z ubrania, jest szybka i zdecydowana reakcja – najpierw próba mechanicznego starcia i zeskrobania substancji z tkaniny, a następnie działanie na nią temperaturą. Dzięki takiemu działaniu szansa na uratowanie odzieży jest bardzo duża.
Zdjęcie: DragonImages/Envato Elements
Autor: Natalia Dymarczyk