Pistolety do klejenia są niezwykle popularnymi narzędziami, a swoją sławę zawdzięczają łatwości stosowania i możliwościom, jakie oferują. Składy klejów mogą się między sobą różnić, jednak zasada ich działania jest taka sama. Przed użyciem pistolet ładuje się laskami z klejem i podłącza do sieci. Nagrzewa się go do odpowiedniej temperatury, w tym czasie klej zamienia się w spoiwo o pożądanych właściwościach, a o gotowości do działania informuje specjalna dioda.
Po naciśnięciu spustu z pistoletu wydobywa się klej, który nanosi się na powierzchnię – wystarczy niewielka kropla lub cienki pasek. Następnie wystarczy przyłożyć elementy przeznaczone do zamocowania i poczekać na wystygnięcie kleju. Instrukcja działania jest prosta, jednak przed użyciem pistoletu koniecznie zapoznaj się z zasadami bezpieczeństwa i sprawdź, jak usunąć klej na gorąco z ubrania, żeby uniknąć przykrych sytuacji.
Przeczytaj także, jak usunąć żywice z ubrania oraz jak usunąć gumę do żucia
Klej na gorąco jest bezpieczny dla środowiska i zdrowia, nie wytwarza też szkodliwych oparów, można go zatem stosować bez obaw. Zagrożenia wynikają jednak z wysokiej temperatury, do której rozgrzewa się narzędzie i klej. Pistolet w czasie pracy należy zawsze odkładać na podkładkę, a gorącego kleju pod żadnym pozorem nie można dotykać, grozi to poważnym oparzeniem. Prace powinno się wykonywać w przygotowanej do tego przestrzeni, zabezpieczonej przed przypadkowym zniszczeniem. Używając pistoletu najlepiej założyć specjalny strój roboczy, żeby uniknąć zabrudzenia odzieży, ponieważ nawet wiedząc, jak usunąć klej na gorąco z ubrania, można mieć z tym poważny problem, szczególnie jeśli będzie ono wykonane z delikatnych materiałów.
Jak prawidłowo usunąć klej na gorąco z ubrania wysoką temperaturą? Możesz wykorzystać do tego gorącą wodę, suszarkę do włosów lub żelazko. Przed zastosowaniem tej metody upewnij się, jakimi temperaturami można oddziaływać na tkaninę, którą chcesz uratować. Dobrze też wiedzieć, jaki dokładnie klej zabrudził materiał. Niektóre z nich stają się plastyczne w niższych, inne zaś w wyższych temperaturach. Jeżeli ubranie wykonane jest z bardzo wytrzymałego materiału, możesz wyprać je w temperaturze 90 stopni. Większość tkanin jednak źle znosi tak gorącą wodę.
Drugim sposobem na to, jak usunąć plamy z kleju na gorąco z ubrania, wykorzystując wysoką temperaturę, jest użycie żelazka. Żeby przeprowadzić poprawnie cały proces, przygotuj kawałek bawełnianego materiału, którego zadaniem będzie wchłonięcie kleju. Wystarczy położyć go na ubraniu, przyłożyć rozgrzane żelazko i przytrzymać je chwilę w takiej pozycji. Jeśli pozostały plamy, proces można powtórzyć, przykładając kolejną, czystą bawełnianą szmatkę. Suszarki używa się analogicznie, wystarczy skierować strumień gorącego powietrza na ubranie przykryte kawałkiem materiału.