Data publikacji:

Jak wyczyścić dysze w kuchence gazowej? Skuteczne metody 

Sprawdzone pomysły na błyskawiczne czyszczenie palników w kuchence gazowej pomogą ci wydajnie skrócić czas „męki” związanej z pucowaniem trudnych powierzchni. Niech rękę uniesie ten, komu ani raz w życiu nie wykipiało mleko podczas podgrzewania! ;-) Czy wiesz, jak wyczyścić dysze w kuchence gazowej? Skuteczne metody na tłuszcz, brud i resztki jedzenia w dyszach.
NEW gas stove close up Gas Cooker Installation Gas Appliance Repair in new house

Jak wyczyścić dysze w kuchence gazowej? Skuteczne metody 

Obserwujesz słaby płomień w kuchence gazowej, a gotowanie zupy ciągnie się godzinami? Zakasuj rękawy! Nasze domowe sposoby na czyszczenie palników, które przywrócą twojej kuchence blask i… wigor, to:

Preparat do czyszczenia dysz gazowych? Domowy ocet

Wcale nie musisz wydawać wiele, by mieć czysty dom. Skuteczny jest ocet, więc na ten moment chemiczne środki, w tym np. drogi preparat do czyszczenia dysz gazowych, odstaw na poczekanie. Ocet spirytusowy zmieszaj w proporcji 3:1 z wodą. Zagotuj. Umieść w płynie brudne palniki i zostaw je do namoczenia, dopóki roztwór nie wystygnie. Następnie oczyść je szczoteczką. Spalony brud powinien zejść bez większego wysiłku. Opłucz w wodzie. Wysusz. Zamontuj na kuchence. 

Jak czyścić dysze w kuchence gazowej? Soda oczyszczona - naturalne sposoby na czysty dom

Metoda praktycznie taka sama, z różnicą, że roztwór sody z wodą ma być ciepły (a nie gorący). Po ostygnięciu przetrzyj dysze szczoteczką lub druciakiem. Tak samo postępuj z pokrywkami palników. Skutecznie usuniesz rdzę i zabrudzenia (nawet te, których wcześniej nie udało ci się doczyścić).

Amoniak - zalana dysza w kuchence gazowej?

Zastygnięte resztki pożywienia? Oczywiście, najlepiej byłoby czyścić kuchenkę od razu po tym, kiedy coś wykipi z garnka. Ale wiemy, że nie zawsze jest to możliwe. Dlatego do usunięcia zapieczonego brudu z palników możesz użyć amoniaku. Palniki umieść w plastikowym naczyniu. Zlej wodą. Dodaj jedną lub dwie łyżeczki amoniaku spożywczego i szczelnie zamknij. Namaczaj całą noc w miejscu z dobrą wentylacją (balkon) ze względu na szkodliwe opary. Na drugi dzień wyjmij palniki i przemyj je pod bieżącą wodą. 
Wszystkie prace wykonuj w rękawiczkach ochronnych. Czystość palników kuchennych to kwestia estetyki, funkcjonalności oraz - przede wszystkim - bezpieczeństwa. Dlatego myj je regularnie. 

Jak wyczyścić dysze w piekarniku gazowym?

Wiesz już, jak wyczyścić dysze w kuchence gazowej. Teraz czas na piekarnik. Tam też znajdziesz „cuda” - zwłaszcza po pieczeniu mięs i ryb. Ale i przerośnięte ciasto, wydobywające się bez kontroli z blaszki, może nieźle nabałaganić!
Zaopatrz się w preparat do czyszczenia dysz gazowych, tak zwany „czyściciel palników”. Poszukaj preparatów bez chloru - będzie to lepsze dla twojego zdrowia. 

Jak przeprowadzić czyszczenie dyszy w kuchence turystycznej?

Podczas czyszczenia, kuchenka turystyczna powinna być chłodna. Tak samo jak dysza w kuchence domowej. Zabrudzone palniki zdejmij z kuchenki i zamocz w gorącym roztworze octu i wody. Albo sody i wody. Możesz także użyć amoniaku. Czynności te trzeba powtórzyć dla każdego z palników.
Jeśli jesteś w terenie i do dyspozycji nie masz szczoteczki do czyszczenia kuchennych sprzętów, możesz zamiast niej użyć zwiniętej w kulkę folii aluminiowej, w którą zapakowałeś kanapki na biwak. To taki „skrobak”, który jest jednocześnie bezpieczny dla sprzętu turystycznego. Czynności te trzeba powtórzyć dla każdego z palników.
Czyszczenie nie jest zbyt skomplikowane ani nie zajmuje zbyt wiele czasu. Możesz udać się po pomoc do specjalisty, licząc z opłatą za „serwis” nawet od 100 zł w górę. 
Zdjęcie: Envato Elements
Ewa Doniec
Ewa Doniec

Podróże z plecakiem, kolarstwo szosowe, góry wysokie. Lawenda, makaron i wiatr. To moje „naj”, za którymi podążam, kosztując życie. Pilot wycieczek, absolwentka ekonomii oraz turystyki i rekreacji.