Żelazka teflonowe są obecnie jednym z najpopularniejszych rodzajów żelazek na rynku. Powłoka teflonowa nie tylko ułatwia prasowanie nawet najbardziej wymagających materiałów, ale także zapobiega przywieraniu zabrudzeń do żelazka. Brudne lub przypalone żelazko to nieprzyjemny problem. Kiedy spód żelazka nie jest idealnie czysty, możliwe jest zabrudzenie lub przypalenie ubrań. Chcesz dowiedzieć się, jak czyścić żelazko teflonowe z przypalenia? Przeczytaj nasz poradnik i poznaj najlepsze sposoby.
Wydaje ci się, że przypalone żelazko nadaje się tylko do wyrzucenia? Nic bardziej mylnego! Czyszczenie żelazka to proste zadanie. Metoda czyszczenia żelazka może się nieznacznie różnić w zależności od tego, czy stopa żelazka jest wykonana z teflonu.
Stopa żelazka wykonana z teflonu zapewnia łatwe i szybkie prasowanie, nie powoduje wyświecania delikatnych tkanin oraz nie przywiera do prasowanej powierzchni. Żelazka teflonowe są łatwe w czyszczeniu, ale też mniej odporne na zarysowania i uszkodzenia niż stopa stalowa czy ceramiczna.
Przeczytaj, jak wyczyścić skutecznie przypalone żelazko teflonowe, nie niszcząc przy tym jego delikatnej powłoki. Pamiętaj, że przed przystąpieniem do czyszczenia żelazka należy odłączyć je od prądu i poczekać, aż stopa całkowicie wystygnie.
Wypróbuj także nasze sposoby na czyszczenie pralki
Czym wyczyścić żelazko teflonowe przypalone? Najłatwiejszym sposobem będzie wykorzystanie octu spirytusowego. Jest to jedna z najszybszych domowych metod, ponieważ ocet znajdziemy w praktycznie każdej kuchni.
Nasącz ściereczkę octem i pocieraj stopę żelazka w zabrudzonych miejscach. Metoda ta sprawdzi się zarówno na zimnej, jak i lekko nagrzanej stopie teflonowej. Jeśli obawiasz się zarysowania teflonu, wybierz ściereczkę z mikrofibry. Przy mocniejszym przypaleniu żelazka sprawdzi się także ściereczka bawełniana. Uważaj tylko, aby nie używać niczego zbyt twardego ściernego, takiego jak zmywak lub szczotka druciana, ponieważ spowoduje to uszkodzenie teflonu.
Jeśli zabrudzenia są silniejsze i nie chcą zejść przy pomocy samego octu, nasyp do niewielkiego pojemnika łyżeczkę sody oczyszczonej i dodaj do niej trochę octu. Wymieszaj składniki do całkowitego rozpuszczenia się sody, a następnie nasącz miksturą ściereczkę i pocieraj nią stopę żelazka. Na powłoce teflonowej nie stosuj samej sody - może ona uszkodzić delikatny teflon.
Przypaloną stopę teflonową możesz również wyczyścić przy pomocy folii aluminiowej. Nagrzej żelazko, a następnie wyprasuj nim lekko zgnieciony arkusz folii. Do folii powinny przywierać wszystkie zabrudzenia znajdujące się na stopie żelazka. Uważaj, aby przy prasowaniu nie użyć zbyt dużej siły, ponieważ folia może zarysować teflon.
Jak wyczyścić żelazko teflonowe przypalone, gdy domowe metody nie są skuteczne? Jeśli przypalenia są bardzo silne i nie chcą zejść po stosowaniu wcześniej wymienionych metod, niezbędne może być zakupienie specjalnego środka do mycia powierzchni teflonowych.
Sztyft do czyszczenia żelazek jest tani i możesz znaleźć go w praktycznie każdej drogerii. Nadaje się on do każdego rodzaju stopy żelazka i nie powoduje jej zniszczenia lub zarysowania. Po jego użyciu nawet mocno zabrudzona i stara stopa żelazka będzie wyglądać jak nowa.
W drogeriach lub sklepach z chemią możesz znaleźć także inne preparaty – chusteczki nasączone specjalnym środkiem czyszczącym, płyny, spraye oraz pasty. Są one bardzo proste w użyciu, a przy okazji pielęgnują żelazko, polerując stopę i zabezpieczając ją przed przyszłymi przypaleniami. Przed ich zakupem upewnij się jednak, czy wybrany środek nadaje się do stopy wykonanej z teflonu.
Autorka: Patrycja Hendzel