Data modyfikacji:

Jak wykończyć zewnętrzne narożniki płytek?

Płytki to jeden z najpopularniejszych pomysłów na aranżację nie tylko łazienki, ale też kuchni i innych pomieszczeń w naszym domu czy mieszkaniu. Od czasu do czasu zdarza się jednak taka sytuacja, w której płytki muszą zakończyć się na jednym z narożników w ścianie. Co zrobić, by taka płytka prezentowała się estetycznie? Poniżej przedstawiamy aż cztery sposoby na skuteczne i estetyczne wykończenie zewnętrznych narożników płytek.
jak wykończyć zewnętrzne narożniki płytek

Narożniki płytek - dylemat podczas każdego remontu

Bez względu na to, czy prace glazurnicze w naszym domu wykonujemy samodzielnie, czy z pomocą fachowców, w pewnym momencie będziemy zmuszeni do podjęcia decyzji, w jaki sposób chcemy wykończyć narożniki płytek. W przeszłości nie mieliśmy tak wielu wariantów rozwiązania tego dylematu. Dzisiaj natomiast jest to znacznie łatwiejsze, a z pomocą przychodzą nam między innymi dodatkowe akcesoria, takie jak listwy czy profile. 

To, na który wariant się zdecydujemy, powinniśmy przemyśleć zarówno pod kątem naszych preferencji, ale i bezpieczeństwa oraz funkcjonalności pomieszczenia. Gdzie najczęściej ściana jest wyłożona płytkami? Oczywiście w łazience i kuchni. To właśnie łazienka - najmniejsze pomieszczenie w naszym mieszkaniu bądź domu, musi zostać wykończona w sposób idealny nawet wtedy, gdy ze względu na swoje położenie wymaga dużej dozy wyobraźni i cierpliwości. Poniżej przedstawiamy cztery sprawdzone sposoby na wykończenie narożników zewnętrznych naszych płytek ściennych. 

Wykorzystanie listew narożnych

Na pierwszy ogień jedno z popularnych rozwiązań - zastosowanie aluminiowych lub stalowych listew narożnych. To bardzo popularny sposób na schludne wykończenie narożnika, które z jednej strony nie wymaga od osoby wykonującej remont dużych pokładów energii, a z drugiej strony nie jest bardzo kosztowny. 

Dodatkowo listwy narożne mają znacznie szersze zastosowanie - doskonale sprawdzają się również do wykańczania osobnych elementów, takich jak brodzik, progi w łazience czy schodki.

Na rynku mamy dostęp do wielu rodzajów listew narożnych, które różnią się od siebie barwą, ale też łatwością obróbki oraz kształtem. Warto podczas wyboru zwrócić uwagę na grubość naszych płytek. Od tego parametru zależy, jak grubą listwę powinniśmy wykorzystać w wykańczaniu naszych płytek. 

Wykorzystanie plastikowych profili

Na czym polega fenomen tanich i skutecznych profili plastikowych? Taki profil umieszcza się pod płytką, a następnie po położeniu płytek z obu stron narożnika maskująca część profilu estetycznie łączy obie płytki. Choć jest to zdecydowanie tańsze rozwiązanie niż profile aluminiowe, w dzisiejszych czasach wariant plastikowy nie jest tak często wybierany. 

Czy istnieją jakieś zalety takiego rozwiązania? Z pewnością. Wystarczy zwrócić uwagę na bardzo łatwą obsługę, która nie wymaga od osoby remontującej dodatkowej pracy. Poza tym profile plastikowe występują w wielu kolorach, dzięki czemu łatwiej, niż w przypadku profili aluminiowych, znaleźć odcień idealnie dopasowany do koloru kafelek bądź fugi. 

Profile plastikowe mają również skuteczne działanie zabezpieczające ostre krawędzie płytek. Szczególnie dzieci, które narażone są na wieczne obrażenia, docenią fakt zastosowania delikatnych profili plastikowych, które uchronią je przed niejednym płaczem. 

Fazowanie narożników płytek

Fazowanie płytek, przez niektórych nazywane szlifowaniem narożników, to skomplikowana i wymagająca doświadczenia praca. Polega ona na tym, że prosta krawędź kafelki musi zostać przycięta do poziomu 45 stopni. Dlaczego tak? Dzięki wykonaniu fazowania na dwóch płytkach, po nałożeniu ich na narożnik wydają się one idealnie do siebie pasujące. 

Fazowanie wyklucza wykorzystanie dodatkowych akcesoriów wykończeniowych, takich jak profile aluminiowe czy plastikowe, wymaga jednak wprawnej ręki. Dodatkowo fazowanie może zostać wykonane przy użyciu zaawansowanego sprzętu, który najczęściej jest w posiadaniu profesjonalistów. Fazowanie płytek jest przez wiele osób uznawane za najlepszą formę wykończenia narożników, jednak nie jest to wariant dla osób niecierpliwych. Fazowanie płytek na całej wysokości narożnika trwa bardzo długo, co w efekcie może znacznie przedłużyć remont danego pomieszczenia. 

Układanie płytek na zakładkę

Nie bylibyśmy uczciwi, gdybyśmy nie wspomnieli o ostatniej, najrzadziej wybieranej metodzie wykończenia narożników w naszych łazienkach. Jest to metoda, na którą profesjonalista nigdy się nie zgodzi. Z reguły jest to metoda stosowana podczas remontów wykonywanych przez amatorów lub osoby, które nie zważają na estetykę wykończenia wnętrza. O jakiej metodzie wykończenia narożników mowa? Oczywiście o układaniu płytek na tak zwaną zakładkę. 

Metoda na zakładkę przewiduje położenie płytek na ścianę w taki sposób, by dwa narożne elementy bezpośrednio ze sobą sąsiadowały, niejako łącząc się za sobą. Efekt przerwy jest niwelowany przez tradycyjną fugę, którą wykorzystujemy również w całym pomieszczeniu.

Czy istnieją jakieś zalety tego rozwiązania? Jest to rozwiązanie, które nie wymaga praktycznie żadnych dodatkowych zabiegów. Co więcej, nie generuje on absolutnie żadnych kosztów, co może sprzyjać popularności tego rozwiązania wśród osób, które podczas remontu łazienki liczą każdy grosz. Warto jednak dokładnie zastanowić się nad tym, czy zastosowanie rozwiązania wykończenia płytek narożnych na zakładkę nie będzie zbyt licowało w estetykę wyremontowanej łazienki bądź kuchni. 

Który wariant wykończenia narożników płytek wybrać? 

Wybór odpowiedniej metody wykończenia narożników płytek pozostawiamy każdemu z osobna. Każdy z nas kieruje się innymi pobudkami. Dla niektórych najważniejsza jest estetyka wykończenia. Innym może zależeć na jak najszybszym zakończeniu remontu. Kolejni zaś chcą wyremontować łazienkę w najbardziej oszczędny sposób. 
Warto jednak przed decyzją poznać wady i zalety każdego z rozwiązań, co pozwoli na podjęcie prawidłowej decyzji. 

Autor: Norbert Rukowski