Data publikacji:

Jak zabezpieczyć metal przed korozją

Metale są niezwykle uniwersalnym materiałem budowlano-konstrukcyjnym. Nawet najbardziej wytrzymałe stopy wymagają jednak odpowiedniego zabezpieczenia przed korozją, do czego wykorzystujemy specjalne środki chemiczne oraz farby. Chronią one powierzchnię metalu także przed wilgocią, zmianami temperatury oraz uszkodzeniami mechanicznymi. W zależności od rodzaju, środki te stosujemy zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz pomieszczeń.
jak zabezpieczyć metal przed korozją

Kiedy należy zabezpieczać metal przed korozją?

Najbardziej narażone na pojawienie się rdzy są oczywiście metale wystawione na bezpośrednie działanie żywiołów, takich jak deszcz czy śnieg. Z tego też powodu środki ochronne stosujemy na wszystkich powierzchniach znajdujących się na otwartym powietrzu. W gospodarstwach domowych będą to najczęściej wszelkiego rodzaju balustrady, płoty, bramy oraz ogrodzenia i inne detale architektoniczne.
W zależności od pomieszczenia, we wnętrzach budynków możemy zdecydować się na pozostawienie surowego i niezabezpieczonego metalu, ale musimy zdawać sobie sprawę z tego, że drobne rysy na jego powierzchni, które pojawiają się często w naturalny sposób, będą ogniskiem, wokół którego zacznie powoli powstawać widoczna korozja.
Zagrożenie powstawaniem rdzy rośnie też w przypadku elementów metalowych, które pokryte są wieloma otworami, rzeźbieniami, a także składają się z wielu skręconych lub zespawanych ze sobą części. Proces niszczenia materiału przyśpiesza też wysoka wilgotność, wysoka temperatura i stężenie zanieczyszczeń oraz słaba wentylacja.

Sposoby na zabezpieczenie metalu przed korozją

Olej lub smar

Oleje i smary do metalu stosuje się przede wszystkim na metalach w różnego rodzaju maszynach, w tym np. w silnikach. Środki te nie tylko chronią elementy przed korozją, ale także przed zniszczeniem na skutek tarcia.

Polerowanie powierzchni

Szlifowanie i polerowanie metalu jest sprawdzoną metodą na zabezpieczenie go przed korozją. Do tego celu wykorzystujemy zazwyczaj specjalistyczne elektronarzędzia, takie jak szlifierki. Wyrównana i czysta powierzchnia metalu zapobiega pojawieniu się na niej ognisk rdzy i pozwala cieszyć się jego naturalnym wyglądem. Jeżeli operację powtarzamy wielokrotnie powoli niszczymy jednak materiał.

Cynkowanie lub chromowanie

Aby uniknąć ryzyka korozji, podatny na korozję metal bardzo często pokrywa się cienką warstwą innego metalu. Ze względu na wytrzymałość do tego celu wykorzystuje się najczęściej chrom i cynk. Metodę stosuje się najczęściej w przypadku prętów i rur, a także metalowych elementów ozdobnych, takich jak poręcze czy bariery.

Malowanie

Pokrycie metalu warstwą odpowiedniej farby jest najszybszą i najskuteczniejszą formą jego ochrony. Do wyboru mamy tutaj bardzo wiele produktów, począwszy od środków podkładowych, służących za podstawę do różnego typu lakierów, a skończywszy na bardzo mocny farbach antykorozyjnych. Te ostatnie można nakładać bezpośrednio nawet na skorodowane przedmioty, bez ich uprzedniego oczyszczania i gruntowania, z tego też powodu stosuje się je w budowlanych elementach konstrukcyjnych albo w elementach maszyn i pojazdów.
Zdjęcie: Envato Elements