Data publikacji:

Jak zabezpieczyć motocykl przed kradzieżą?

Doskonałe zabezpieczenie motocykla nie istnieje. Nawet motocykl przechowywany w garażu może paść łupem złodziei. Mimo to nie warto ułatwiać życia przestępcom, a nawet podstawowe zabezpieczenia mogą zniechęcić ich do próby kradzieży. Jak zabezpieczyć motocykl przed kradzieżą?
jak zabezpieczyć motocykl przed kradzieżą

Zacznij od wyboru bezpiecznego miejsca

Najciemniej pod latarnią? Nie w przypadku zabezpieczenia motocykla. Zaparkowanie w dobrze oświetlonym i widocznym miejscu to skuteczny sposób zniechęcenia złodzieja. Łupem padają najczęściej motocykle zaparkowane w ciemnym i ustronnym miejscu, np. na dużym i ciemnym parkingu położonym na skraju osiedla. Nie zawsze warto także ukrywać motocykl pomiędzy budynkami lub w innych zakamarkach – one również są miejscem, gdzie złodziej będzie mógł w spokoju dobrać się do zabezpieczeń motocykla.
Najlepsze miejsce na motocykl to oczywiście garaż, w tym ten podziemny. Jeśli jednak nie masz takiej możliwości, rozważ wykupienie miejscówki na parkingu strzeżonym. Gdy takowego nie ma w pobliżu Twojego mieszkania, postaraj się zaparkować w miejscu, które jest objęte monitoringiem – ten sąsiedzki też się liczy. Warto ustawić motocykl w pobliżu stojaka na rowery lub słupka, do którego przypniesz blokadę. Dobrze, jeśli motocykl będzie zasłonięty innymi samochodami – wówczas załadowanie go na przyczepkę będzie utrudnione.

Blokada na tarczę hamulcową

Jak zabezpieczyć motocykl przed kradzieżą? Jednym z najpopularniejszych zabezpieczeń motocykla jest blokada na tarczę hamulcową. Jest mała i niepozorna, ale skutecznie blokuje koło motocykla. Dzięki temu przetoczenie motocykla będzie znacznie trudniejsze. Dobre blokady motocyklowe na tarczę wyposażone są często w głośny alarm, który aktywuje się w momencie poruszenia motocyklem. Dźwięk ten skutecznie spłoszy złodzieja i powiadomi o próbie kradzieży.

Łańcuch z blokadą

Zaletą grubego łańcucha z blokadą jest to, że można za jego pomocą przytwierdzić motocykl do jakiegoś stałego elementu otoczenia, np. barierki, stojaka na rowery czy ewentualnie latarni. W ten sposób unikniesz kradzieży motocykla poprzez zapakowanie go na przyczepkę lub pakę samochodu. To częsta metoda kradzieży zwłaszcza w przypadku lekkich skuterów.
Dobry łańcuch zabezpieczający ma ogniwa o grubości 12 mm, które da się przeciąć jedynie niektórymi narzędziami, np. hydraulicznym przecinakiem lub elektryczną szlifierką. Wadą rozwiązania jest waga – taki łańcuch waży ok. 4 kg i zajmuje sporo miejsca.

U-lock

Mimo że U-locki stosowane są głównie do zabezpieczania rowerów (zobacz, jaki U-lock do roweru wybrać), mogą przydać się również w przypadku motocykli. Są stosunkowo niewielkie, jednak skutecznie zablokują przednie lub tylne koło. Przypięcie motocykla do innych elementów może być trudne, ale w niektórych przypadkach się uda – wystarczy zbliżyć koło do barierki lub stojaka.

Lokalizator GPS do motocykla

Lokalizator co prawda nie uchroni motocykla przed kradzieżą, ale będzie nieoceniony po tym fakcie. Ukryte urządzenie z modułem GPS wskaże dokładną lokalizację motocykla, dzięki czemu powiadomione służby będą wiedziały, gdzie szukać zguby. Zapobiegnie to wywiezieniu motocykla za granicę lub rozebraniu go na części.

Jak zabezpieczyć motocykl w garażu podziemnym?

Jeśli przechowujesz motocykl w garażu podziemnym, możesz zabezpieczyć go w dodatkowy sposób. W wielu przypadkach administratorzy budynku godzą się na zainstalowanie specjalnych kotew, do których można przypiąć motocykl U-lockiem lub łańcuchem. Jest to bardzo skuteczne zabezpieczenie, zwłaszcza w połączeniu z alarmem oraz monitoringiem.
Zdjęcie: Envato Elements
Autor: Szymon Sonik