Data publikacji:

Jak zakwasić ziemię?

 Każda roślina, którą chcemy posadzić w domu czy ogrodzie, ma swoje wymagania odnośnie nasłonecznienia, wilgoci czy gleby. Spora część roślin do optymalnego wzrostu potrzebuje odpowiednio kwaśniej gleby. Jak zakwasić ziemię, aby zapewnić roślinie optymalne warunki wzrostu? Jakie metody sprawdzą się najlepiej? Odpowiedzi na tego typu pytania zawiera niniejszy artykuł.
zakwaszanie ziemi

Kwaśna ziemia, czyli jaka?

 Na terenie Polski większość ziem charakteryzuje się odczynem obojętnym bądź zasadowym. Niektóre rośliny jednak lepiej rosną w ziemi kwaśniej czy też lekko kwaśnej. Kwaśna ziemia cechuje się wysokim stężeniem pH i ze względu na odczyn pH dzieli się ją na:
  • gleby silnie kwaśne, gdy pH < 4,5;
  • gleby kwaśne, gdy pH wynosi 4,6 - 5,5;
  • gleby lekko kwaśne, gdy wynosi pH 5,6 - 6,5;
  • zasadowe, gdy pH > 7,2.
Od wysokiego odczynu pH zależy, ile roślina jest w stanie pobrać z gleby składników mineralnych, które niezbędne będą do zapewnienia jej optymalnego wzrostu. Jak więc sprawdzić poziom pH gleby? Otóż, żeby sprawdzić poziom pH, warto sprawdzić, jakie rośliny na niej rosną.

Na podłożu lekko kwaśnym zazwyczaj występują takie rośliny jak osty, łopian, ptasie ziele czy dzika róża. Z kolei na kwaśnej glebie rosną babki, wrzosy czy też skrzypy. Natomiast, jeżeli chodzi o podłoże zasadowe, to najczęściej występuje na nim pokrzywa bądź kończyna. Innym sposobem, aby dowiedzieć się, jaki jest poziom pH gleby, jest zmierzenie jej odczynu za pomocą specjalnego kwasomierza, który można znaleźć na Ceneo.pl.

Jest to proste w obsłudze urządzenie, które dokładnie pozwala zmierzyć poziom zakwaszenia ziemi. Gdy już znamy jej odczyn, możemy zastanowić się nad tym, jak zakwasić glebę w ogrodzie czy też jak zakwasić ziemię w doniczce, aby rośliny w niej rosnące pięknie prezentowały się w domu. Jakie są najlepsze sposoby na zakwaszenie gleby? Poniżej znajdziemy sprawdzone metody na uzyskanie odpowiedniego pH gleby.

Jak zakwasić glebę?

 Wiele osób z pewnością zastanawia się, czym zakwasić ziemię? Otóż sprawdzonych sposobów jest kilka. Jednym z nich jest użycie kwaśnego torfu. Sposób ten polega na wymieszaniu torfu z ziemią w stosunku 1:1. Dodatkowo warto także dodać piach, który rozluźni podłoże, bądź też kompost, który zwiększy zasobność gleby w minerały. Do tak przygotowanego podłoża można od razu wkładać sadzonki. Innym sposobem jest ściółkowanie zakwaszające. Jak zakwasić glebę za pomocą ściółki? Doskonale do tego nadaje się igliwie, kora oraz trociny roślin iglastych lub też kwaśny kompost. Bardzo ważne jest to, że ściółkowanie zapobiega powrotowi bazowego odczyny gleby. Kolejnym sprawdzonym sposobem jest zakwaszenie podłoża nawozami. Jednym z najpopularniejszych do tego nawozów jest siarczan amonu. Wybierając jednak tą metodę, warto pamiętać, że zbyt duża dawka siarczanu może zniszczyć roślinę. Nawóz w dobrej cenie można kupić na Ceneo.pl.

Domowe sposoby na zakwaszenie gleby

 Zanim sięgniemy po zakwaszające preparaty mineralne, warto wypróbować kilka sprawdzonych domowych sposobów. Tak więc, czym zakwasić glebę w sposób bardziej naturalny? Jednym z najprostszych metod jest użycie kwasku cytrynowego. Sposób ten jest bezpieczny dla roślin, a zakwaszenie polega na podlewaniu roślin wodą z dodatkiem soku z cytryny.

Kolejną metodą jest użycie znajdującego się w każdej kuchni octu. Dodatkowo ocet doskonale odstrasza koty, ślimaki czy też mrówki. W jaki sposób go użyć? Środek ten należy przed użyciem rozcieńczyć z wodą w stosunku 1:8, a następnie podlać podłoże. Przy zastosowaniu tej metody należy jednak pamiętać, aby taki zabieg wykonać co najmniej na trzy tygodnie przed terminem sadzenia roślin. Taką mieszanką nie należy również podlewać posadzonych już roślin, gdyż jest ona dla nich zabójcza.

Dobrym sposobem są także fusy od kawy, gdyż znajdują się w nich cenne składniki, takie jak wolno uwalniany azot, magnez, potas czy fosfor, które korzystnie wpływają na rośliny kwasolubne. Jednak moc ich działania nie jest na tyle silna, aby skutecznie zakwasić glebę zasadową. Zakwaszenie podłoża jest w wielu przypadkach koniecznym zabiegiem, który umożliwia zakorzenienie się oraz wzrost roślin.

Jak zakwasić ziemię pod borówki, żurawinę, hortensje czy też azalie? Sposobów na uzyskanie odpowiedniego pH jest sporo, a dobra praktyką jest wykorzystanie tych najprostszych i najtańszych.
Autor: Grzegorz Woźniak