Kwaśna ziemia, czyli jaka?
Na terenie Polski większość ziem charakteryzuje się odczynem obojętnym bądź zasadowym. Niektóre rośliny jednak lepiej rosną w ziemi kwaśniej czy też lekko kwaśnej. Kwaśna ziemia cechuje się wysokim stężeniem pH i ze względu na odczyn pH dzieli się ją na:
- gleby silnie kwaśne, gdy pH < 4,5;
- gleby kwaśne, gdy pH wynosi 4,6 - 5,5;
- gleby lekko kwaśne, gdy wynosi pH 5,6 - 6,5;
- zasadowe, gdy pH > 7,2.
Od wysokiego odczynu pH zależy, ile roślina jest w stanie pobrać z gleby składników mineralnych, które niezbędne będą do zapewnienia jej optymalnego wzrostu. Jak więc sprawdzić poziom pH gleby? Otóż, żeby sprawdzić poziom pH, warto sprawdzić, jakie rośliny na niej rosną.
Na podłożu lekko kwaśnym zazwyczaj występują takie rośliny jak osty, łopian, ptasie ziele czy dzika róża. Z kolei na kwaśnej glebie rosną babki, wrzosy czy też skrzypy. Natomiast, jeżeli chodzi o podłoże zasadowe, to najczęściej występuje na nim pokrzywa bądź kończyna. Innym sposobem, aby dowiedzieć się, jaki jest poziom pH gleby, jest zmierzenie jej odczynu za pomocą specjalnego kwasomierza, który można znaleźć na Ceneo.pl.
Jest to proste w obsłudze urządzenie, które dokładnie pozwala zmierzyć poziom zakwaszenia ziemi. Gdy już znamy jej odczyn, możemy zastanowić się nad tym, jak zakwasić glebę w ogrodzie czy też jak zakwasić ziemię w doniczce, aby rośliny w niej rosnące pięknie prezentowały się w domu. Jakie są najlepsze sposoby na zakwaszenie gleby? Poniżej znajdziemy sprawdzone metody na uzyskanie odpowiedniego pH gleby.