Data publikacji:

Jak zamontować hamak?

Hamak to wyjątkowe miejsce do odpoczynku w ciągu dnia, a nawet do spania. Może stać się prawdziwym azylem, w którym zapomina się o wszelkich troskach i zmartwieniach. Delikatne bujanie koi układ nerwowy i łagodzi skutki nieustannego stresu, w którym większość z nas żyje. Żeby zawiesić hamak, nie trzeba mieć ogrodu, można go również wozić ze sobą na wycieczki do parku, umieścić na balkonie, a nawet w domu, gdzie stanie się dodatkowo elementem dekoracyjnym. Jak zamontować hamak?

hamak

Montaż hamaka – podstawowe zasady

Hamak ma być miejscem beztroskiego wypoczynku, dlatego podstawową sprawą, o którą trzeba zadbać jest bezpieczeństwo. Upadek na ziemię w czasie oddawania się relaksowi zdecydowanie nie należałby do przyjemności. Z tego powodu już na etapie wyboru hamaka trzeba zainteresować się jego jakością, a później dokładnie zapoznać się z instrukcją bezpiecznego montażu. Najlepiej zapytać o radę w sklepie i upewnić się, czy na pewno wybrany model spełni oczekiwania. Warto pamiętać o tym, że hamaki mogą znacznie różnić się długością, dlatego jeszcze przed zakupem dobrze jest ustalić, gdzie dokładnie będzie wisiał nowy nabytek.

Przed rozpoczęciem montażu trzeba dokonać wszystkich niezbędnych pomiarów, żeby hamak nie wisiał ani zbyt nisko, ani wysoko. Zachowana musi również zostać odpowiednia odległość od słupów czy drzew, a dodatkowo trzeba zadbać, by elementy, do których mocujemy liny lub taśmy były bardzo stabilne. Jeśli decydujemy się na drzewa, muszą one być zdrowe, silne i grube.

Jeśli w wymarzonym miejscu brakuje solidnych punktów podparcia i wydaje się, że nie ma, jak zamontowywać hamaka, można również zdecydować się specjalny stelaż. Jest to opcja najwygodniejsza, można ją zastosować w domu, ogrodzie czy na balkonie, jednak jej minusem jest miejsce, które trzeba zarezerwować na całą konstrukcję. Rozwieszony hamak można w każdej chwili zdemontować i schować, a stelaż zajmuje dużo przestrzeni.

Montaż hamaka w ogrodzie

Ogród jest najbardziej oczywistym miejscem, w którym umieszcza się różnego typu konstrukcje zachęcające do wypoczynku na łonie natury. Jak zamontować hamak w ogrodzie? Oczywiście najlepiej wśród drzew, które zapewnią jednocześnie solidne punkty zaczepienia i cień. To wymarzone miejsce na relaks.

Drzewa powinny być oddalone od siebie o około 4 metry, dokładna odległość zależy od długości samego hamaka. Liny należy zawiązać na wysokości około 2 metrów, trzeba zabezpieczyć się, obwiązując je podwójnie i stosując solidny węzeł. Gdy brakuje dużych drzew, dobrym sposobem na to, jak zamontować hamak, będzie zastosowanie solidnie zamocowanych w ziemi słupów z drewna lub metalu.

Montaż hamaka na balkonie

Jeśli nie jesteśmy szczęśliwymi posiadaczami ogrodu, jego namiastką może być balkon. Umiejętnie urządzony i pełen roślin może stać się azylem, w którym można bardzo przyjemnie odpocząć. Dużo zależy od metrażu i możliwości mocowania. Przed przystąpieniem do mocowania trzeba obliczyć czy na pewno dysponujemy odpowiednią ilością miejsca.

Często najlepszym wyborem na balkon jest hamak na stelażu. Jeśli decydujemy się na przymocowanie go do ścian, odległość między nimi musi wynosić minimum 4 metry, a punkty zawieszenia powinny być na wysokości około 2 metrów. Wiercenie powinno być dość głębokie, w zależności od rodzaju ściany nawet do 20cm, nie powinno się również wiercić prosto, a pod lekkim kątem w dół. Przy dużym metrażu najprostszym rozwiązaniem może być również zawieszenie lin na barierkach w kącie balkonu, nie ma tam jednak zwykle zbyt dużo miejsca i bujanie nie będzie tak komfortowe.

Montaż hamaka do sufitu lub ściany

W przeciwieństwie do hamaka montowanego na zewnątrz, w domu można pozwolić sobie na wybór dowolnego materiału, również pięknie prezentującej się kolorowej bawełny. Dlatego hamak domowy jest również ciekawym elementem dekoracyjnym, wprowadzającym elementy stylu boho i dodającym pomieszczeniu przytulności.

Jak zamontować hamak w domu? Jeśli nie chcemy mieć stelaża, konieczne będzie zamocowanie haków do ścian lub sufitu. To, jakich elementów montażowych dokładnie trzeba użyć, zależy od materiału, z którego wykonana jest ściana czy sufit. Zastosować można kotwę rozporową lub chemiczną, kołki rozporowe lub śrubę zamkową.

W domu można zawiesić hamak na różnej wysokości, im więcej miejsca mamy do dyspozycji, tym wrażenia z bujania będą ciekawsze. Warto rozważyć mocowane do sufitu krzesło brazylijskie. Ono również gwarantuje przyjemny wypoczynek i wygląda bardzo ciekawie, zajmuje przy tym mniej miejsca.

Hamak – montaż krok po kroku

  • Pierwszy krok to zaplanowanie miejsca, w którym ma wisieć hamak i dokładne wymierzenie czy będzie się w nim komfortowo odpoczywało. Jeśli jest możliwość przymiarki, będzie to najłatwiej ocenić.
  • Jeśli nie mamy jeszcze hamaka, warto dobrze przemyśleć zakup. Bardzo praktyczne są modele turystyczne, które można zamocować niemal wszędzie i wozić ze sobą na różnego typu eskapady.
  • Jako punktów zawieszenia można użyć solidnych drzew, metalowych lub drewnianych palów lub haków zamocowanych na ścianie lub suficie.
  • Idealna odległość między punktami podparcia to długość hamaka plus jeden metr, a wysokość około 2 metrów.
  • Drzewo lub słupek należy obwiązać dwukrotnie i zastosować solidne węzły. Natomiast w przypadku montażu na hakach, trzeba dostosować je do rodzaju ściany lub sufitu i zawsze upewnić się, że konstrukcja jest w pełni bezpieczna.
  • Jeśli brakuje pomysłów na to, jak zamontować hamak wiszący swobodnie, nie oznacza to, że trzeba z niego zrezygnować. Zastosować można drewniany lub metalowy stelaż, który ma tę dodatkową zaletę, że można go przenosić z miejsca na miejsce.

Autorka: Nina Nadybska