Data modyfikacji:

Jak zwiększyć wilgotność powietrza?

Prawidłowa wilgotność powietrza w domu czy biurze zmniejsza ryzyko rozwoju infekcji i zapewnia zdrowszy sen. Jak skutecznie zwiększyć wilgotność powietrza? Wyjaśniamy.
jak zwiększyć wilgotność powietrza

Dlaczego warto dbać o prawidłową wilgotność powietrza?

Prawidłowa wilgotność powietrza jest niezwykle ważna dla zdrowia, o czym przekonujemy się zwykle podczas zimy, gdy przychodzi sezon grzewczy i kaloryfery wysuszają powietrze. Bezpośrednie skutki zbyt suchego powietrza pojawiają się zwykle po nocy, gdy budzimy się z zatkanym nosem czy uczuciem suchości w gardle. Jeśli nie zadbamy o to, aby wilgotność powietrza była większa, mogą wystąpić skutki długofalowe, takie jak łuszcząca się skóra, przetłuszczające się nadmiernie włosy, większa skłonność do infekcji.

Prawidłowa wilgotność powietrza w domu – ile powinna wynosić?

Prawidłowa wilgotność powietrza w domu (lub biurze) powinna wynosić 40-60% – wartość ta zależy od temperatury. I tak kolejno dla:
  • 19-20°C – wilgotność powinna oscylować na poziomie 55-60%, 
  • 21-22°C – wilgotność powinna wynosić 40-45%.
Niezdrowy dla organizmu człowieka jest zarówno zbyt niski, jak i zbyt wysoki poziom wilgotności powietrza, dlatego jeśli nie mamy pewności, czy wilgotność jest w naszym mieszkaniu odpowiednia, warto ją sprawdzić za pomocą higrometru lub termometru z funkcją mierzenia poziomu wilgotności. Innym sposobem jest zakupienie miernika jakości powietrza, który nie tylko pokaże nam, na jakim poziomie jest wilgotność powietrza w pomieszczeniu, ale i wskaże inne parametry, jak np. ilość pyłów zawieszonych.

Jak zwiększyć wilgotność powietrza?

Na zwiększenie wilgotności powietrza jest wiele sposobów, ale nie wszystkie są skuteczne lub łatwe w zastosowaniu. Można np. położyć mokry ręcznik na kaloryferze, ale sposób ten nie sprawdzi się poza sezonem grzewczym. Ponadto nie jest to metoda długofalowa – ręcznik szybko wyschnie i w pomieszczeniu znowu powietrze stanie się suche.

Innym sposobem jest rozszczelnienie okien – jednakże ten sposób nie sprawdzi się, gdy na zewnątrz jest silny mróz, ponieważ dodatkowo wychładzamy pomieszczenie, co generuje wyższe rachunki za ogrzewanie. Sposób ten nie jest też odpowiedni w miejscach, gdzie jakość powietrza pozostawia wiele do życzenia.

Co więc zastosować, aby zwiększyć wilgotność powietrza? Z pomocą przychodzą nam różnego rodzaju nawilżacze powietrza. Na rynku dostępne są zarówno modele dekoracyjne, przeznaczone typowo do mieszkań i domów, jak i profesjonalne – do zastosowania np. w biurze.

Nawilżacze powietrza do użytku domowego zwykle wykorzystują mechanizm emitujący ultradźwięki – po wlaniu wody, nawilżacz rozpyla ją w postaci delikatnej mgiełki. Tego rodzaju urządzenia cechują się estetyką i często mają dodatkowe funkcje – np. mogą służyć jako nocne oświetlenie. Niektóre modele nadają się także do aromaterapii.
Jeśli nie zależy nam na funkcji dekoracyjnej nawilżacza powietrza, warto sięgnąć po modele profesjonalne. W zależności od mechanizmu działania, wytwarzają one parę wodną lub delikatną mgiełkę. Profesjonalne nawilżacze zwiększające wilgotność powietrza, posiadają zbiorniki o różnej objętości – dzięki temu można je dostosować do wielkości pomieszczenia. Najpraktyczniejsze w tej kategorii są nawilżacze z wbudowanym miernikiem wilgotności, a także wyposażone w automatyczny wyłącznik. Są także modele, które dodatkowo oczyszczają i jonizują powietrze. Bardzo wysoko oceniane są następujące nawilżacze z funkcją oczyszczania powietrza:
Są to urządzenia, które regulują poziom wilgotności, oczyszczają powietrze, posiadają funkcję jonizacji i działają niemal bezobsługowo – sprzęt sam się wyłączy, gdy pożądana wilgotność zostanie osiągnięta lub powietrze zostanie oczyszczone. Są to ponadto urządzenia bardzo wygodne w użytkowaniu i można nimi sterować za pomocą pilota.
Autorka: Anna Baranowska