Data publikacji:

Jak zwiększyć wydajność laptopa? 

Zastanawiasz się, jak w prosty sposób zwiększyć wydajność laptopa? Istnieje kilka sprawdzonych metod, które pozwalają na uzyskanie bardzo dobrych efektów praktycznie od zaraz! Sprawdź nasze porady! Wypróbuj czyszczenie laptopa z niepotrzebnych plików, dołożenie RAM czy zainstalowanie antywirusa.
jak zwiększyć wydajność laptopa

Kiedy konieczne jest zwiększenie wydajności laptopa? 

Brak wydajności w laptopie bardzo często objawia się problemami z uruchamianiem urządzenia, odpalaniem podstawowych programów, a także spadkiem wydajności podczas grania w rozmaite tytuły. Taki stan rzeczy nie musi wcale oznaczać konieczności wymiany komputera na nowy model. Rozwiązywanie problemów warto zacząć od prostych kroków, które dla wielu posiadaczy laptopów mogą okazać się oczywiste. 
Pierwszym krokiem jest sprawdzenie w ustawieniach, czy laptop nie wymaga aktualizacji systemu operacyjnego. Błędy w oprogramowaniu mogą doprowadzić do nieprawidłowej pracy, dlatego deweloperzy na bieżąco wypuszczają poprawki, które mogą poprawić działanie laptopa i sprawić, że będzie on znowu działał jak należy. 

Sprawdzone sposoby na zwiększenie wydajności laptopa 

Oczyść laptop z niepotrzebnych plików 

Aby komputer działał tak jak należy, trzeba w pierwszej kolejności zrobić porządek z plikami. Minimalna ilość miejsca na dysku twardym może być powodem wolnej pracy komputera. W pierwszej kolejności odinstaluj nieużywane aplikacje, a także pozbądź się plików, z których nie korzystasz. Komputer może przechowywać pliki tymczasowe, dlatego dobrym pomysłem jest skorzystanie z funkcji Oczyszczania Dysku dostępnej na systemach Windows. W przypadku systemu macOS można skorzystać z systemowej aplikacji, która pozwala na optymalizację dysku. 

Skanowanie laptopa pod kątem wirusów 

Szkodliwe oprogramowanie znajdujące się na laptopie może skutecznie zmniejszyć jego wydajność. Warto w tym celu pobrać dobry program antywirusowy, który dokładnie przeskanuje urządzenie. Pozbycie się wirusów może być rozwiązaniem problemu z wydajnością. 

Co zrobić, gdy laptop nadal działa wolno? 

Wykonałeś powyższe kroki, a Twój laptop nadal działa wolno? Problem może leżeć po stronie sprzętu, który nie jest w stanie poradzić sobie z wymagającymi programami czy grami. 

Wymiana dysku na SSD 

Powolne uruchamianie systemu, wczytywanie gier czy uruchamianie aplikacji może być spowodowane zbyt wolnym działaniem dysku HDD. Tego typu konstrukcje wciąż są obecne w wielu laptopach. Niskie transfery zapisu, jak i odczytu powodują, że wczytywanie poszczególnych plików zajmuje bardzo dużo czasu. Receptą jest wymiana dysku na SSD.
Za zakupem przemawiają przede wszystkim kilkukrotnie wyższe prędkości zapisu, jak i odczytu. Ponadto dyski SSD ze względu na brak mechanicznych elementów są odporne na uszkodzenia. Jeśli Twój laptop upadnie, to istnieje wysokie prawdopodobieństwo, że zapisane na nim dane nie zostaną utracone.

Dołożenie pamięci RAM 

Jak dobrać pamięć RAM do laptopa? Laptopy z 4 GB a nawet 8 GB pamięci RAM nie zawsze są w stanie zagwarantować odpowiednią wydajność. Korzystanie z programów graficznych, montowanie filmów, a także odpalanie gier zużywa bardzo dużo RAM-u. Nawet przy otwarciu większej ilości kart przeglądarki można zauważyć spowolnienie działania komputera.
Aby temu zapobiec, dobrym pomysłem jest dołożenie dodatkowej pamięci RAM do laptopa. Niestety, nie wszystkie modele mają taką opcję. Wiele przenośnym komputerów ma pamięć RAM wlutowaną w płytę główną, co uniemożliwia rozbudowę.  

Czyszczenie laptopa 

Laptop używany przez dłuższy czas pochłania kurz, który przedostaje się do podzespołów, a przede wszystkim do wentylatora. To powoduje, że wewnątrz rośnie temperatura, a to ma bezpośredni wpływ na spadek wydajności. Oprócz czyszczenia warto zastosować pastę termoprzewodzącą, która również ma wpływ na redukowanie zbyt wysokiej temperatury generowanej przez podzespoły. 
Zdjęcie: Envato Elements
Bartłomiej Mazurek
Bartłomiej Mazurek

Dziennikarz i fotograf. Miłośnik nowych technologii, a w szczególności sprzętu z logo nadgryzionego jabłka. W wolnych chwilach zajmuje się prowadzeniem mediów społecznościowych i graniem na konsoli.