Data modyfikacji:

Jaką dyszę wybrać do gęstej farby?

Uzyskanie wysokiej jakości powłok podczas malowania za pomocą agregatu jest możliwe dzięki świadomemu doborowi dyszy do pistoletu malarskiego. O ile nakładanie zwykłej farby na płaskiej powierzchni we wnętrzu nie stanowi większego problemu, o tyle dobór dyszy do gęstej farby czy gładzi wymaga już odrobiny znajomości dostępnych rozwiązań. Dysze są oznaczane, opierając się na kącie natrysku oraz średnicy otworu. Od rozwartości kąta zależy szerokość pasa natrysku i precyzja malowania, a od średnicy otworu – możliwość podawania rzadszej lub gęstszej farby. Dobierając zestaw dysz z odpowiednią kombinacją tych dwóch zmiennych, jesteśmy w stanie optymalnie pomalować zarówno otwarte, jak i trudno dostępne powierzchnie wewnątrz i na zewnątrz budynku. Sprawdź, jaka dysza do gęstej farby będzie najlepsza.
dysza do gęstej farby

Jaka dysza do gęstej farby?

Najbardziej typowe dysze, używane do malowania wnętrz zwykłą farbą akrylową lub lateksową, to rozmiary 5 16 czy 5 17, gdzie pierwsza cyfra oznacza kąt natrysku w dziesiątkach stopni (czyli tutaj 50o), a druga średnicę otworu w tysięcznych częściach cala, odpowiednią do danego rodzaju farby, czyli w tym przypadku 0,016" lub 0,017". Bejce i lakiery wymagają nieco mniejszych otworów 0,007-0,009", a farby olejne ‒ 0,011-0,013".

Generalnie dysze o dużym kącie i małej średnicy będą aplikować cieńszą warstwę farby i odwrotnie, w przypadku tej samej średnicy mniejszy kąt oznacza grubsze aplikowanie. Mniejsze średnice są przydatne do trudno dostępnych powierzchni, np. w obróbce otworów okiennych, nie nadają się jednak do stosowania z gęstszymi farbami lateksowymi czy elewacyjnymi.

Przeczytaj także: Najlepsza farba do ścian. Ranking

Jaka dysza do gęstej farby będzie dobrym wyborem? Takie dysze powinny mieć większy otwór o średnicy 0,021-0,025". Do szczególnie gęstych powłok typu gładzie, tekstury, farby ogniochronne i farby dwuskładnikowe dostępne są jeszcze większe przekroje, np. 0,031-0,071". Ta wartość określa również maksymalną wydajność agregatu malarskiego.

Ograniczeniem maksymalnego rozmiaru dyszy, jakiego możemy użyć, jest więc moc agregatu, z którego korzystamy. Dlatego agregaty o dużej mocy są bardziej uniwersalne i można nimi malować nawet bardzo ciężkimi farbami o wysokiej lepkości. W przypadku malowania na zewnątrz ważnym czynnikiem wpływającym na wydajność pracy jest też temperatura otoczenia.

Gęsta i ciężka farba w niższej temperaturze będzie wymagała większej mocy w celu jej rozpylenia. Można spotkać się także ze specjalnymi dyszami do malowania oznaczeń poziomych, np. na drogach czy parkingach podziemnych, które wyróżniają się ostrą krawędzią malowania. Takie dysze możemy również wykorzystywać jako wyposażenie pomocnicze do malowania ścian np. przy malowaniu cokołów lub lamperii, dzięki czemu nie musimy stosować taśmy malarskiej dla uzyskania efektu odcięcia.

Wydajność dyszy do malowania

Jeśli malujemy, trzymając dyszę pistoletu malarskiego w odległości 30 cm od powierzchni ściany, to każde 10 stopni kąta natrysku daje nam 5 cm szerokości strumienia na ścianie. Teoretycznie zatem przy kącie 50 stopni powinniśmy uzyskać szerokość przejścia 25 cm.

Jeśli chodzi o tempo zużycia farby, to przekrój 0,017" ma wydajność około 1,13 l na minutę, a dysze o większych przekrojach np. 0,031" podają około 3,86 l na minutę. Są to jednak wartości teoretyczne, gdyż na wydajność ma wpływ gęstość i lepkość farby oraz stopień zużycia dyszy.

Nowe, niezużyte dysze dają delikatną krawędź i równomierną powłokę. Dysza zużyta powoduje zaostrzenie krawędzi – farba zaczyna pisać po ścianie grubą warstwą – a wydajność agregatu może zostać przekroczona.

Na zużycie dyszy ma wpływ zawartość cząstek stałych – większa w przypadku gęstych farb i gładzi – oraz ciśnienie robocze. Otwór dyszy może ze względu na zużycie powiększyć się nawet o połowę, co powoduje proporcjonalnie większe zużycie farby i może skutkować niedoborem mocy w przypadku słabszych agregatów.

Oprócz oznaczenia kąta natrysku i średnicy otworu spotykane są też dodatkowe oznaczenia. Przykładowo na dyszach Graco spotykamy symbole LP oraz FF LP. Jest to skrót od angielskich słów low pressure oraz fine finish, które oznaczają odpowiednio niskie ciśnienie, czyli możliwość pracy nawet na 50% niższym ciśnieniu i równomierne rozprowadzanie farby, odpowiednie do wykańczającej powłoki we wnętrzach.

Dzięki zastosowaniu tzw. komory preatomizacji, czyli wstępnego rozprężenia farby w dyszy, i pracy przy mniejszym ciśnieniu znacznie wydłuża się jej żywotność. Dodatkowo dysze FF LP mają specjalną wymienną uszczelkę z tworzywa – oprócz standardowej metalowo gumowej – która umożliwia malowanie również na bazie farb rozpuszczalnikowych.

Autor: Szymon Wachal