Data publikacji:

Jaka folia na okno do łazienki?

Okno w łazience może być zarówno błogosławieństwem, jak i przekleństwem. Z jednej strony pozwala na szybkie wywietrzenie pomieszczenia, ale z drugiej jego zabezpieczenie jest dość kłopotliwe. W artykule podpowiadamy, jaka folia na okno łazienki jest najlepsza i czemu warto postawić na to rozwiązanie.

folia na okno
Okna w łazience jest bardzo atrakcyjnym rozwiązaniem, z którym rzadko jednak stykamy się w zwykłych blokach. Jest ono jednak stosowane najczęściej w budownictwie jednorodzinnym. Okno pozwala rozjaśnić pomieszczenie naturalnym światłem, a także szybko je wywietrzyć po długiej kąpieli. Niestety, ze względu na wilgotność, montaż rolet, żaluzji lub zasłon nie jest najlepszym wyborem na zabezpieczenie szyby przed promieniami słonecznymi lub wzrokiem sąsiadów. Dobrym rozwiązaniem jest więc zastosowanie specjalnych samoprzylepnych płacht z tworzywa sztucznego. Z tekstu dowiesz się, jaka folia na okno do łazienki będzie odpowiednia.

Folie okienne – czym są?

Folie okienne wykonane są z wytrzymałego tworzywa sztucznego i przyklejamy je bezpośrednio na szybę. Sprzedawane są one na wymiar lub w rolkach do samodzielnego przycięcia. W sklepach znajdziemy wiele wzorów i kolorów, które można z łatwością dopasować do wystroju wnętrza. Najczęściej sięgamy po folie z matowym i białym wykończeniem, dzięki którym szyba po aplikacji przyjmuje mleczny kolor, przepuszczający i rozpraszający światło. Możemy jednak wybrać także produkty z grafikami, a także transparentne.

Na rynku dostępne są też materiały blokujące promieniowanie UV lub odbijające światło i zamieniające zwykłe szyby w lustra weneckie. Folie najczęściej stosuje się w pomieszczeniach gospodarczych, a także w kuchniach oraz łazienkach. Warto zaznaczyć, że poza specjalistycznymi produktami, folie okienne nie pełnią funkcji izolacyjnej i nie uchronią szyby oraz wnętrz przed nadmiernym ciepłem płynącym z zewnątrz.

Wybieramy folię na okno do łazienki

W przypadku łazienki prawie zawsze sięga się po folie z mlecznym wykończeniem. Popularnym rozwiązaniem, które może ożywić łazienkę z dużym oknem, są jednak modele z kolorowymi nadrukami. Mogą to być zarówno zdjęcia, jak i abstrakcyjne lub roślinne kształty, które pasują do aranżacji wnętrz. Warto dodać, że w niektórych miejscach możemy na zamówienie wykonać własne folie z nadrukiem.

Wytrzymałość folii okiennej w łazience zależy w dużej mierze od jej grubości oraz jakości wykonania. Dobre tworzywo z mocnym klejem wytrzyma nawet w trudnych warunkach kilka lat. Z drugiej strony, kiepska folia może pod wpływem wilgoci odklejać się już nawet po kilku miesiącach. Trzeba pamiętać jednak o jego dobrej konserwacji. Do czyszczenia nie używamy szorstkich gąbek lub ręczników, a także mocnych środków chemicznych. Okna są też wrażliwe na zarysowania i uszkodzenia mechaniczne.

Zakładanie folii na okno łazienkowe

Zakładanie folii okiennej na szybie w łazience nie jest specjalnie trudnym zadaniem i zrobimy to w dość szybkim czasie. Przed przyklejeniem należy dokładnie oczyścić i wysuszyć szybę. Jeżeli samodzielnie przycinamy folię, przyda się nam nożyk. Na początek należy przyłożyć folię do okna oraz sprawdzić, czy będzie pasować. Folia okienna posiada z jednej strony warstwę kleju. W niektórych przypadkach substancję klejącą aktywujemy z pomocą specjalnego środka dostarczonego przez producenta lub roztworu z mydłem. Folię przykładamy ostrożnie do szyby, powoli wygładzając jej powierzchnię, usuwając bąble powietrza oraz płyn.

Autor: Michał Kułakowski