Data modyfikacji:

Jaka frezarka górnowrzecionowa?

Samodzielne przeprowadzanie remontu domu czy mieszkania dosyć często wiąże się z koniecznością przeprowadzenia prac wykończeniowych w różnego typu powierzchniach drewnianych, metalowych, z tworzyw sztucznych czy akrylu. Jednakże najczęściej wiąże się z koniecznością wyrównania płyt gipsowo-kartonowych. Do wszystkich wyżej wymienionych prac niezbędna jest frezarka górnowrzecionowa. To jedno wszechstronne urządzenie, pomimo iż głównie przeznaczone do obróbki wiórowej i materiałów drewnopochodnych, jest narzędziem wszechstronnym, doskonale zastępującym stos innych. Jednakże ważnym jest, by była ona wysokiej jakości i charakteryzowała się potężną trwałością. Zatem jaka frezarka górnowrzecionowa jest najlepsza? Jakimi priorytetami kierować się przy wyborze?

frezarka górnowrzecionowa

Frezarka górnowrzecionowa – zastosowanie 

Priorytetowym zadaniem frezarki górnowrzecionowej jest obróbka drewna. Jednakże doskonale sprawdza się także przy obróbce innych materiałów skrawalnych.

Jest idealnym urządzeniem do profilowania krawędzi, wycinania rowków czy otworów. Najczęściej znajdują one zastosowanie przy:
  • profilowaniu listew ozdobnych i podłogowych,
  • drzwiczek,
  • wykonywaniu ozdobnych napisów czy reliefów,
  • frezowaniu profilowych otworów pod zawiasy czy profilowanych otworów w aluminium,
  • oczyszczaniu drewnianych ram okiennych przed malowaniem,
  • frezowaniu krawędzi płyt gipsowo-kartonowych. 
Frezarki mają frezy zaopatrzone w jedno lub większą ilość ostrzy o różnych kształtach, które montuje się w obrotowym wrzecionie, posiadającym kleszczową głowicę. Z kolei sam frez wytworzony jest najczęściej ze stali szybkotnącej lub węglika spiekanego. 

Po prawidłowym zamontowaniu frezu, istotnym jest prawidłowe zamontowanie osłony. 

Na rynku dostępnych jest obecnie wiele modeli frezarek górnowrzecionowych, mniej lub bardziej wydajnych.

Celem podjęcia decyzji o wyborze, warto bliżej poznać różne modele. Wskazanym jest zatem, by w tym celu wpisać w przeglądarkę internetową hasło „frezarka górnowrzecionowa ranking”, by mieć możliwość bliższego poznania możliwości poszczególnych modeli i dokonania w pełni świadomego wyboru.  

Frezarka górnowrzecionowa – jaką kupić? 

Jest to pytanie nastręczające masę wątpliwości i siejące brak przekonania co do słuszności wyboru. Celem przybliżenia możliwości poszczególnych frezarek górnowrzecionowych, przedstawiamy poniżej kilka wysokiej jakości urządzeń, które zasługują na szczególną uwagę. 


Przeczytaj także: Coś do warsztatu - wymarzony prezent dla majsterkowicza

Frezarki górnowrzecionowe – ranking w wersji mini 

Makita RP2301FCX

Jednym z najlepszych modeli jest frezarka Makita RP2301FCX. Jest to model o stałych obrotach, z możliwością regulacji prędkości obrotowej, hamulcem elektrycznym i prostą wymianą frezu dzięki blokadzie wrzeciona. Ponadto model ten posiada możliwość regulacji głębokości frezowania, dzięki blokadzie na trzech różnych głębokościach. Z kolei wysoki stopień wytrzymałości urządzenia gwarantują łożyska kulkowe po stronie napędowej, filtry labiryntowe oraz wentylatory.

Bosch POF 1200 AE 060326A100

Na drugim miejscu lansuje frezarka Bosch POF 1200 AE 060326A100. Gwarantuje ona pracę z dużą mocą i precyzją. Przeznaczona jest do różnorodnej obróbki materiałów drewnianych. Wyposażona między innymi w osłonę chroniąca przed wiórami, trzpień centrujący, klucz widełkowy czy prowadnicę równoległą. Posiada system SDS umożliwiający beznarzędziową metodę montażu bolców kopiujących oraz możliwość prostej wymiany frezów, dzięki zintegrowanej blokadzie wrzeciona. Dodatkowo urządzenie posiada regulowaną prędkość obrotową, dopasowaną do rodzaju obrabianego materiału.

Maktec M360

Jaka frezarka górnowrzecionowa jest warta uwagi? Model Maktec M360 jest przeznaczony do pracy w drewnie, ale także do tworzyw sztucznych i innych materiałów. Wyposażony między innymi w osłonę przeciwpyłową, przystawkę do odsysania, klucz kontrujący czy prowadnicę krawędziową. Posiada trzy stopnie głębokości frezowania i prostą wymianę frezu dzięki blokadzie wrzeciona.

Jaka frezarka górnowrzecionowa? Krótkie podsumowanie 

Dokonując wyboru frezarki górnowrzecionowej, należy przede wszystkim wziąć poda uwagę takie aspekty jak:
  • sprawdzona konstrukcja,
  • wysoka jakość i trwałość materiałów, z jakich zostało wykonane urządzenie,
  • konfiguracja umożliwiająca wygodną i przede wszystkim bezpieczną pracę. 
Ponadto warto też zadbać o odpowiedni strój roboczy, który ochroni ciało i okulary, które zabezpieczą oczy przed odpryskami i pyłem.
Autorka: Jadwiga Kucharczyk