Data modyfikacji:

Jaka gaśnica do samochodu?

Gaśnica do samochodu to gadżet, który – powiedzmy sobie szczerze – używany jest rzadko lub wcale. Czy to oznacza, że można w ogóle go zignorować i nie trzymać w aucie? Sprawdź, co mówią na ten temat przepisy i jaka gaśnica do samochodu naprawdę się sprawdzi, gdy będzie taka potrzeba.

gaśnice

Czy gaśnica w samochodzie jest obowiązkowa?

Zacznijmy od garści przepisów. Obowiązkowe wyposażenie auta reguluje Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 31 grudnia 2002 r. Lista nie zaskoczy cię długością – znajdują się na niej tylko trójkąt ostrzegawczy oraz właśnie gaśnica do samochodu. Jeśli podczas kontroli okaże się, że nie ma jej w twoim aucie, możesz dostać mandat w wysokości od 20 zł do aż 500 zł. Warto w tym momencie dodać, że ceny gaśnic są o wiele niższe niż najwyższej widełki owego mandatu.

Uwaga! Należy pamiętać, że prawo wymaga gaśnicy samochodowej z homologacją – czyli „terminem ważności”. Zazwyczaj homologacja udzielana jest na rok. Kiedy ten czas upłynie, nie musisz jednak wcale kupować nowego urządzenia. Wystarczy, że przedłużysz homologację w którymś z zajmujących się tym punktów.

Tak naprawdę nie chodzi jednak wcale o przepisy. Owszem, większość osób twierdzi, że gaśnica w samochodzie jest sprzętem zupełnie bezużytecznym – i na szczęście rzeczywiście rzadko jest potrzebna. Jednak „rzadko” nie oznacza „nigdy”. Jeżdżąc samochodem, gaśnicę po prostu warto mieć. Na wszelki wypadek.

Jaka gaśnica do samochodu?

Wybór gaśnic samochodowych jest dość bogaty, a ceny różnorodne. Jednak jako że rzadko przekraczają one 100 złotych, warto po prostu wybrać nie najtańszy, a najlepszy model. Aby dokonać takiego wyboru, musisz znać kilka podstawowych informacji.

Przeznaczenie gaśnicy

Gaśnice samochodowe mają różne oznaczenia literowe. Oto mała ściąga:

  • A: gaśnica samochodowa, która nadaje się do gaszenia ciał stałych (np. guma),
  • B: gaśnica do cieczy i ciał stałych, które topią się pod wpływem wysokiej temperatury (np. oleje, benzyna),
  • C: gaśnica do gazów palnych (np. do propanu),
  • D: gaśnica do metali palnych,
  • E: gaśnica do urządzeń pod napięciem,
  • F: gaśnica do łatwopalnych środków gotujących.

Najtańsze gaśnice samochodowe mają zazwyczaj oznaczenie BC. Należy jednak pamiętać, że zdecydowanie najczęstszą przyczyną pożarów w aucie jest albo zaprószenie ognia (np. przy paleniu papierosa), albo zwarcie instalacji. Przy takich źródłach ognia gaśnica typu BC z pewnością sobie nie poradzi. Innymi słowy – dla bezpieczeństwa wszystkich pasażerów i kierowcy należy kupić gaśnicę z oznaczeniami ABC.

Jaka pojemność gaśnicy do samochodu?

Gaśnice samochodowe to zazwyczaj te o pojemności 1 kg (co najmniej taka waga gaśnicy wymagana jest przez polskie prawo) oraz te 2-kilogramowe. Najczęściej, z uwagi na cenę, kupowane są te pierwsze, ale jeśli chodzi o ugaszenie źródła ognia, to właściwie są one niemal bezużyteczne.

Problem polega na tym, że taka gaśnica do samochodu ma tak mało proszku, że zużywa się go w od 5 do 7 sekund. To z kolei oznacza, że jeżeli nie masz doświadczenia i nie trafisz w sam środek źródła ognia, nie zdążysz niczego ugasić.

Dwukilogramowa gaśnica w samochodzie to większe bezpieczeństwo. Nawet jeżeli przez brak wiedzy i doświadczenia twoje ruchy nie będą precyzyjne, zdążysz ugasić źródło ognia, zanim proszek się skończy. Jednocześnie nie jest to urządzenie na tyle duże, żeby zawadzało w samochodzie, ani na tyle ciężkie, aby nie dała go rady utrzymać jedna osoba.

Gaśnice samochodowe: ceny

Gaśnica nie jest drogim sprzętem – tę najtańszą kupisz już nawet za kilkanaście złotych, z kolei najdroższe modele kosztują około 100 złotych. Pamiętaj – zanim wybierzesz tę pierwszą, zastanów się dobrze, czy nie będziesz tego żałować, gdy w twoim samochodzie naprawdę zacznie się palić.

Autor: Robert Wojtaś