Data publikacji:

Jaka gitara na początek?

Stało się, w końcu będziesz realizować swoje marzenie: chcesz nauczyć się grać na gitarze. Masz duży zapał, zapisałeś się na lekcje i być może już nawet wybrałeś utwory, których koniecznie jak najszybciej chcesz się nauczyć, ale wciąż masz problem z najważniejszą rzeczą: gitarą. Jaka gitara na początek będzie najlepsza? Na której dobrze jest rozpocząć swoją naukę, żeby ćwiczenia na niej były czystą przyjemnością? Z naszym poradnikiem wybierzesz swoją pierwszą gitarę bądź upewnisz się, że instrument, który już posiadasz, jest dla ciebie teraz odpowiedni.

jaka gitara na początek

Jaka gitara dla początkujących?

Gitara klasyczna, akustyczna, elektryczna, basowa… Wybór tej właściwej, szczególnie na początku, nie należy do najprostszych, nawet jeżeli masz już upatrzony rodzaj. Twoim marzeniem jest granie soczystych gitarowych riffów na gitarze elektrycznej? Super! Pamiętaj jednak, że nie od razu Kraków zbudowano. Co prawda, nic nie stoi na przeszkodzie, abyś zaczął od razu ćwiczyć na gitarze elektrycznej, ale… No właśnie. Na początku chodzi przede wszystkim o rodzaj strun i to, jak palce będą reagować na nacisk.

Opuszki palców osób początkujących nie są jeszcze wystarczająco stwardniałe, aby bez dyskomfortu dłużej ćwiczyć grę na instrumencie. Jaka więc będzie dobra gitara na początek? Niezależnie od preferencji, postaraj się zacząć na gitarze klasycznej. Posiada ona nylonowe struny, które nie ranią tak bardzo opuszek i nie zniechęcają po kilku dniach do dalszych ćwiczeń.

Gitara dla początkujących nie powinna być również najtańszą gitarą, jaką uda ci się znaleźć w sklepie. Nie chodzi o to, aby zaopatrywać się w najdroższy sprzęt, ale niestety gitary po 200 zł często mają wady konstrukcyjne, np. krzywe gryfy, zbyt odstające struny od gryfu, problemy z nastrojeniem. Nic tak nie ostudzi szybko zapału, jak pierwsza gitara, z którą są same problemy.

Przeczytaj także, jakie ukulele kupić

Gitara klasyczna dla początkujących

Gitara klasyczna to doskonały wybór na początek, szczególnie jeśli chcesz rozwijać się w kierunku muzyki klasycznej. Nylonowe struny nie wżynają się tak bardzo w palce, więc umożliwiają dłuższe ćwiczenia. Ułatwia wyrobienie w sobie prawidłowych nawyków, np. poprawnego łapania chwytów, dociskania strun lub nauki bicia.

Ma też przyjemne, ciepłe brzmienie. Dobra gitara klasyczna będzie kosztować co najmniej 500 zł, ale jest to inwestycja na lata. Wybierz gitarę z płytą wierzchnią, która będzie wykonana z litego drewna, dzięki czemu jej brzmienie będzie przyjemniejsze.

Gitara akustyczna dla początkujących

Dla całkowitych laików gitara klasyczna i akustyczna niczym się od siebie nie różnią. Oczywiście to nie jest prawdą, ponieważ gitara akustyczna ma bardziej metaliczne brzmienie oraz wszystkie struny metalowe. Czy gitara akustyczna na początek to dobry wybór? Tak, chociażby ze względu na swoją uniwersalność w różnych gatunkach muzycznych.

Pamiętaj jednak, że jeżeli bardzo chcesz zacząć na niej uczyć się grać, możesz odczuwać większy dyskomfort niż na gitarze klasycznej, jednak gra na niej jest bardzo dobrym wstępem do gitary elektrycznej (chociażby przez zbliżone brzmienie i bardziej precyzyjne ćwiczenie np. power chordów). Jest też nieco głośniejsza niż gitara klasyczna. Podobnie jak przy gitarze klasycznej, szukaj instrumentu z płytą wierzchnią wykonaną z litego drewna i w cenie minimum 500 zł.

Gitara elektryczna dla początkujących

Bardzo dobry wybór, jeśli jesteś amatorem muzyki rockowej, metalowej lub bluesowej. Pomimo metalowych strun, jest instrumentem wygodnym dla początkujących. Pamiętaj jednak, że pierwsza gitara elektryczna wiąże się z dodatkowymi kosztami w postaci wzmacniacza, bez którego jej dźwięk będzie bardzo cichy i pozbawiony głębi. To dodatkowy wydatek rzędu minimum 400 zł. Jaka gitara elektryczna będzie dobra na początek? Zainteresuj się takimi markami jak Les Paul, Stratocaster, Ibanez RG lub Telecaster. Ich ceny zaczynają się od 700 zł.

Gitara basowa dla początkujących

Podoba ci się dźwięk gitary basowej i twój idol na niej gra? To bardzo dobry i motywujący początek do przyszłej nauki. Warto na początku zdecydować się na gitarę typu Jazz Bass, której protoplastą jest Fender. Standardem są też gitary basowe czterostrunowe, jednak nie brakuje też osób, które rozpoczynają swoją przygodę z tym instrumentem na pięciu strunach.

Autorka: Agnieszka Ragus