Data publikacji:

Jaka skakanka będzie najlepsza? Jak dobrać skakankę?

Trening ze skakanką jest coraz popularniejszy. Podskoki są równie dobrym ćwiczeniem co bieganie lub intensywne maszerowanie. Dzięki nim zwiększa się tętno, co sprzyja spalaniu tkanki tłuszczowej. Jaka skakanka jest najlepsza do codziennych treningów? Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę przy jej wybieraniu.

jaka skakanka będzie najlepsza

Jaką skakankę wybrać? Typy skakanek

Jeśli chce się zacząć ćwiczyć ze skakanką, potrzebuje się jedynie kilku akcesoriów. Niezbędny jest zakup dobrego obuwia, które zamortyzuje wstrząsy i ochroni staw skokowy przed uszkodzeniami. Ponadto powinno się przygotować wygodny strój, który nie krępuje ruchów i przepuszcza powietrze. Konieczny jest też zakup skakanki. Jaka skakanka najlepiej sprawdzi się do regularnych ćwiczeń?

Skakanka dla początkujących może być wykonana z PCV. Tworzywo sztuczne jest lekkie, co ułatwia trening osobom, które do tej pory prowadziły mało aktywny tryb życia. Lekka linka szybciej wprawia się w ruch, co w pierwszych dniach ćwiczeń ułatwia budowanie kondycji. Dodatkowo skakanki z PCV należą do najtańszych na rynku.

Linowa skakanka do ćwiczeń doskonale sprawdza się przy szybkich i krótkich podskokach. Z jej pomocą wykonuje się efektywny trening aerobowy. Minusem tego typu skakanki jest ryzyko uderzenia i skaleczenia z powodu twardej i ostrej linki.

Skakanka segmentowa składa się natomiast z linki i koralików, które poprawiają aerodynamikę. Taki model jest jednak odpowiedni wyłącznie dla osób zaawansowanych.

Jaka skakanka najskuteczniej pomaga zwiększyć motywację do ćwiczeń? Dobrym wyborem jest model z licznikiem. Dzięki niemu policzy się wykonane skoki, co skłoni do bicia kolejnych rekordów i poprawiania kondycji. W licznik może być wyposażona zarówno solidna skakanka stalowa do ćwiczeń CrossFit, jak i niedroga i lekka skakanka PCV.

Przeczytaj, dlaczego warto sięgnąć po hula hop z wypustakami

Jaka skakanka z licznikiem jest najlepsza?

Wybierając skakankę z licznikiem, powinno się zwrócić uwagę nie tylko na materiał, z którego ją wykonano. Sprzęt powinien być jak najbardziej funkcjonalny, by ćwiczenia z nim przynosiły szerokie korzyści.

Skakanka z licznikiem LCD powinna zliczać wykonane podskoki, czas trwania treningu i liczbę spalonych kalorii. Dzięki temu na bieżąco będzie się śledzić efekty treningu i szybciej uzyska się upragnione rezultaty w postaci redukcji tkanki tłuszczowej, poprawy kondycji lub wyrzeźbienia nóg i pośladków.

Jeśli wykonuje się krótkie i szybkie podskoki w celu podwyższenia ciśnienia krwi i wydolności organizmu, przydatny jest licznik, który mierzy prędkość podskoków. Dodatkowo na ramię warto założyć urządzenie do pomiaru tętna, które pomoże utrzymać puls na optymalnym poziomie.

Wybierz z nami zestaw hantli do domu

Jak dobrać długość skakanki?

Jaka powinna być długość skakanki? Jej dopasowanie jest kluczowe dla komfortu w czasie ćwiczeń. Długość skakanki do wzrostu można dopasować według wzoru: linka wraz z uchwytami powinna mieć od 80 do 110 cm więcej niż wynosi wzrost użytkownika.

Prawidłowe podskoki polegają na niewielkim unoszeniu stóp ponad linę, która przemieszcza się kilka centymetrów nad podłożem. Jeśli linka skakanki do ćwiczeń jest zbyt krótka, zbyt wysoko unosi się kolana, co przekłada się na uszkodzenia stawów i nieefektywność treningu. Za długa linka utrudnia wykonywanie szybkich skoków. Skakanka uderza w podłoże i wyhamowuje, przez co niemożliwe jest prowadzenie skutecznego treningu aerobowego.

Jaka długość skakanki jest odpowiednia dla dziecka?

Jeśli skakanka ma służyć do treningów lub zabaw dziecka, powinno się postawić na modele o długości około 200 cm. Jednocześnie powinno się pamiętać o regularnym wymienianiu sprzętu, gdy linka okaże się za krótka.

Jaką skakankę kupić, by zachęcić dziecko do ruchu? Dobrym wyborem są modele gumowe lub z lekkiego sznurka. Kilkulatek nie ma problemów z ich uniesieniem i wprawieniem w ruch. Dodatkowo uderzenie taką skakanką nie wiąże się z silnym bólem, co zachęca do częstszego trenowania podskoków. Skakanka z PCV lub sznurka jest również tania, dlatego jej ewentualne uszkodzenie nie rujnuje budżetu rodziców.

Dla dzieci sprawdzi się również skakanka o regulowanej długości. Model fitness marki Sportvida ma linkę o długości 300 cm, którą można regulować, przeciągając ją przez specjalne otwory. Do skracania i wydłużania skakanki nie potrzeba żadnych narzędzi, dlatego bez przeszkód może z niej korzystać więcej niż jeden użytkownik.

Jak dopasować skakankę do potrzeb? Najlepsza skakanka do profesjonalnych treningów

Osoby zaawansowane w treningach na skakance powinny sięgać do sprzęty wykonane z solidnych materiałów i wyposażone w łożyska zapobiegające plątaniu się linki. Skakanki sportowe z łożyskami umożliwiają wykonywanie ćwiczeń z dużą intensywnością. Dzięki nim skutecznie redukuje się tkankę tłuszczową w talii, na udach, łydkach oraz w biodrach. Z powodzeniem można wykorzystywać takie skakanki w treningach CrossFit.

Przeczytaj, jak wybrać buty do fitnessu

Jak dobrać skakankę do potrzeb wymagających użytkowników? Poznaj skakanki smart

Jak dopasować skakankę do potrzeb użytkowników o najwyższych wymaganiach? Uwagę warto zwrócić na modele skakanek smart, takie jak Xiaomi Yunmai. Sprzęt automatycznie generuje krzywą danych na podstawie masy ciała i poziomu tkanki tłuszczowej. Ta funkcja pozwala śledzić zmiany w organizmie i kontrolować efekty treningu. Dodatkowo z jednej skakanki smart może korzystać do 16 użytkowników, co przydaje się zwłaszcza w przypadku współdzielenia sprzętów sportowych z innymi domownikami.

Autorka: Monika Kocher