Data modyfikacji:

Jaka szczoteczka do zębów będzie najlepsza?

Codzienne mycie zębów to podstawa prawidłowej higieny jamy ustnej. A skoro o myciu zębów mowa, to warto też przyjrzeć się bliżej samym szczoteczkom. W poniższym poradniku zastanowimy się, jaka szczoteczka do zębów będzie najlepsza. Zapraszamy do lektury!

szczoteczki do zebow

Jaka szczoteczka do zębów? Poznaj jej poszczególne rodzaje

Jeśli chcesz wiedzieć, jaka szczoteczka do zębów będzie najlepsza, to najpierw warto wiedzieć, jakie jej rodzaje znajdziesz na rynku. Poniżej opisujemy każdy z nich i ostatecznie rozstrzegamy, który zyska miano najlepszej szczoteczki do mycia zębów.

Szczoteczka do zębów manualna

Czyli klasyczna szczoteczka do zębów, którą możemy kupić w każdej drogerii, aptece czy supermarkecie. Oczywiście ilość ruchów takiej szczoteczki, a więc i efektywność czyszczenia, zależy przede wszystkim od nas. Na rynku znajdziecie różne rodzaje manualnych szczoteczek do zębów. Kupując taki model, należy przede wszystkim zwrócić uwagę na:

 • Wielkość główki

Im większa główka, tym więcej powierzchni umyje na raz, ale jednocześnie będzie też większy problem, aby taką szczoteczką dotrzeć w trudno dostępne miejsca, np. zęby na samym końcu. Szczoteczką z mniejszą główką będziecie z kolei dłużej myć zęby, ale dobrze wyczyści ona zakamarki.

 • Elastyczność główki

Szczoteczka manualna powinna mieć elastyczną główkę. W przeciwnym razie łatwo będzie o zbyt mocny nacisk, a w efekcie o poranienie dziąseł.

 • Twardość włókna

Na rynku znajdziecie szczoteczki manualne z włosiem miękkim, średnio twardym i twardym. Ponadto oddzielną kategorią są szczoteczki do implantów, których włókna będą jeszcze delikatniejsze niż w szczoteczkach z miękkim włosiem. I teraz tak – jakie włosie będzie najbardziej odpowiednie? Włosie miękkie jest idealne dla dzieci, a także osób z wrażliwymi dziąsłami lub po zabiegach dentystycznych. Włosie średnio twarde jest najbardziej uniwersalne. Z kolei włosie twarde polecane jest przede wszystkim tym, którzy borykają się z dużym osadzaniem płytki nazębnej i odkładaniem kamienia, np. ze względu na spożywanie dużej ilości kawy, herbaty czy palenie papierosów.

Warto też, aby szczoteczka manualna miała z tyłu główki gumową powierzchnię do czyszczenia języka. Ponadto podczas jej kupna zwróćcie uwagę na rączkę – najlepsza będzie gumowa, ponieważ najpewniej się ją trzyma.

Zalety:

 • niska cena,
 • możliwość doboru takich parametrów jak wielkość główki czy miękkość włosia,
 • idealna w podróży.

Wady:

 • słabo usuwa osady z przestrzeni międzyzębowych,
 • jest w stanie wykonać mało ruchów – nawet przy świetnej technice jest to maksymalnie około 200 ruchów, a więc gorzej czyści zęby.

Elektryczna szczoteczka do zębów (rotacyjna)

Szczoteczki elektryczne mają silnik, który po naładowaniu wprawia główkę szczoteczki w ruch – najczęściej są to ruchy oscylacyjne i rotacyjne. Szczoteczki elektryczne mają okrągłą główkę. Ponadto wykonują znacznie więcej ruchów niż szczoteczki manualne – przyjmuje się, że te najlepsze nawet około 8000 ruchów na minutę. Warto dodać, że szczoteczki elektryczne rotacyjne ścierają osady w sposób mechaniczny, czyli tak jak szczoteczki manualne, tyle że robią to szybciej i stosują inny rodzaj ruchu, aby dokładnie oczyścić cały ząb.

Ponadto szczoteczki elektryczne są zazwyczaj wyposażone w szereg innych funkcji, np. timer, który podpowiada, jak długo należy myć zęby, czujnik nacisku (szczoteczka zapobiega, aby nacisk na zęby był zbyt mocny i jednocześnie minimalizuje ryzyko podrażnień dziąseł) oraz różne tryby czyszczenia, np. intensywny, delikatny, tryb do czyszczenia języka itp.

Czy szczoteczka elektryczna może mieć różną grubość włosia? Jak najbardziej – szczoteczki elektryczne mają wymienne główki, a te występują w różnych rodzajach.

Zalety:

 • wykonuje więcej ruchów niż szczoteczka manualna, a więc efektywniej czyści zęby,
 • ma specjalne tryby do czyszczenia zębów,
 • ma wymienne główki, więc można dobrać grubość włosia do własnych potrzeb.

Wady:

 • wysoka cena,
 • problematyczna w podróży – szczoteczki elektryczne wymagają regularnego ładowania.

Soniczna szczoteczka do zębów

Na pierwszy rzut oka szczoteczka soniczna nie różni się zbyt wiele od szczoteczki elektrycznej. Szczoteczki soniczne także działają na akumulator. Mimo tego mają główkę, która wyglądem i kształtem bardziej przypomina szczoteczkę manualną. A co z techniką czyszczenia? Szczoteczki soniczne do czyszczenia wykorzystują fale dźwiękowe. Te wprawiają włosie szczoteczki w specyficzne drgania o wysokiej częstotliwości. Efekt? Szczoteczka soniczna wymiata zanieczyszczenia, a nie tak jak szczoteczka elektryczna po prostu je ściera. Ruchy wymiatające są dla naszych zębów znacznie bezpieczniejsze. Zwłaszcza jeśli ma się tendencję do podrażnień i krwawień z dziąseł. Ponadto szczoteczka soniczna jest w stanie wykonać więcej ruchów niż ta elektryczna – przyjmuje się, że najlepszcze szczoteczki soniczne wykonują nawet około 100 000 drgań na minutę!

Co jeszcze warto podkreślić? Szczoteczki soniczne czyszczą też znacznie lepiej przestrzenie międzyzębowe i trudno dostępne miejsca. To wszystko za sprawą zjawiska kawitacji. Fale dźwiękowe wprawiają w ruch nie tylko włosie szczoteczki, ale także bąbelki śliny i pasty do zębów. Te z kolei doskonale penetrują przestrzenie międzyzębowe i miejsca, które dla włosków szczoteczki są niedostępne.

W pozostałych kwestiach szczoteczki soniczne przypominają te elektryczne. Również ma ją wymienne główki oraz szereg przydatnych funkcji czy trybów.

Zalety:

 • szczoteczki soniczne bezpiecznie wymiatają osady, co zmniejsza ryzyko podrażnień,
 • doskonale czyszczą przestrzenie międzyzębowe i trudno dostępne miejsca, • wykonują więcej drgań – nawet około 100 000 ruchów na minutę,
 • szereg przydatnych funkcji i trybów czyszczenia.

Wady:

 • wysoka cena,
 • konieczność ładowania akumulatorka, co może być utrudnieniem w podróży.

Szczoteczki do zębów ultradźwiękowe

Szczoteczki ultradźwiękowe, tak jak te soniczne, również emitują fale dźwiękowe. Jest jednak różnica – emitują ich nawet 1000 razy więcej niż szczoteczki soniczne! Ponadto szczoteczki ultradźwiękowe mają działanie terapeutyczne i lecznicze. Fale dźwiękowe szczoteczki ultradźwiękowej wykonują drgania. Drgania masują zęby i dziąsła, a podczas takiego masażu wytwarza się ciepło. Ten efekt cieplny sprawia z kolei, że ściany komórkowe się wzmacniają, a komórki zostają odpowiednio odżywione. Dziąsła stają się więc lepiej ukrwione, a ściany ich naczyń krwionośnych są wzmocnione. Efekt? Dziąsła rzadziej krwawią i mają mniejszą tendencję do podrażnień.

Takie szczoteczki będą więc idealnym wyborem dla osób, które mają duże problemy z kondycją dziąseł, np. stanami zapalnymi, odsłoniętymi szyjkami zębowymi czy krwawieniami.

Zalety:

 • wykonują więcej ruchów niż szczoteczki soniczne,
 • są delikatniejsze,
 • wspomagają leczenie chorób dziąseł.

Wady:

 • wysoka cena,
 • konieczność ładowania,
 • mały wybór modeli i firm, które je produkują.

Najlepsza szczoteczka do zębów – czyli jaka? Werdykt

Aktualnie najbardziej zaawansowane szczoteczki na rynku to te ultradźwiękowe. Wiele osób może jednak zniechęcić ich cena, a także niewielki wybór modeli oraz producentów, dlatego jeśli szukasz innego rozwiązania, postaw na szczoteczkę soniczną. Szczoteczki manualnej możesz z kolei używać w podróży. Co ze szczoteczkami elektrycznymi rotacyjnymi? Aktualnie nie opłaca się ich kupować. Dlaczego? Ponieważ nierzadko mają podobną cenę do najtańszych szczoteczek sonicznych, a przy tym szczoteczka elektryczna rotacyjna znacznie gorzej czyści zęby.

Klaudia Borycka
Klaudia Borycka

Najczęściej pisze o modzie, najnowszych trendach, biżuterii i kosmetykach. Uwielbia podróże do Włoch oraz azjatycką kuchnię. Oprócz pracy w redakcji prowadzi też własną markę kolorowej ręcznie robionej biżuterii POLIMERY Jewellery.