Data publikacji:

Czym szlifować drewno? Jaka szlifierka do drewna będzie najlepsza?

Szlifowanie drewna przeprowadzamy, gdy zależy nam na zdarciu wierzchniej warstwy materiału, wygładzeniu go lub usunięciu lakieru czy starej powłoki farby. Dzięki temu możliwe jest odświeżenie przykładowo mebla i uzyskanie całkowicie nowej, świeżej powierzchni, gotowej do dalszej obróbki. Wśród standardowych szlifierek, które znajdują zastosowanie w obróbce drewna, wymienić można urządzenia mimośrodowe, oscylacyjne, taśmowe oraz delta. Dowiedz się, jaka szlifierka do drewna będzie najlepsza.
jaka szlifierka do drewna

Rodzaje szlifierek do drewna

Wśród rodzajów szlifierek, które mogą dobrze sprawdzić się podczas szlifowania drewna, można wymienić urządzenia:
  • oscylacyjne – sprawdzą się zarówno w przypadku powierzchni płaskich, jak i narożników. Idealne do prac wykończeniowych. Charakteryzują się dobrą wydajnością przy większych powierzchniach do zeszlifowania;
  • mimośrodowe – do powierzchni płaskich lub zakrzywionych o szerokim zakresie zastosowań, dzięki wykorzystaniu momentu obrotowego stopy. Dobrze sprawdzą się do szlifowania mebli czy zdzierania starych warstw farby. Są dużo szybsze od szlifierek oscylacyjnych i umożliwiają szlifowanie nawet wypukłych czy wklęsłych powierzchni. Jeśli szukasz szlifierki mimośrodowej, ranking polecanych przez nas narzędzi pomoże ci w zakupach;
  • taśmowe – najlepiej sprawdzają się do obróbki dużych i płaskich powierzchni, które nie posiadają wystających elementów. Najbardziej wydajne, przeznaczone do szybkiej pracy. Można stosować je nie tylko na litym drewnie, ale również powierzchniach lakierowanych czy oklejanych. Nie można korzystać z nich w narożnikach;
  • typu delta – idealne do małych, drewnianych części konstrukcyjnych i trudno dostępnych miejsc. Dobrze radzą sobie z narożnikami, mogą uzupełniać działanie szlifierek taśmowych lub być stosowane samodzielnie.

Jaka szlifierka do drewna będzie najlepsza? Jak wybrać szlifierkę taśmową?

Taśmowe szlifierki do drewna najczęściej wykorzystywane są w profesjonalnych warsztatach i zakładach przemysłowych, głównie ze względu na wysoką wydajność procesu szlifowania. Można jednak znaleźć małe szlifierki do drewna taśmowe, które dobrze sprawdzą się w zastosowaniach domowych. Wówczas trzeba zwrócić uwagę na to, jaka jest moc urządzenia, prędkość przesuwu taśmy oraz jej wymiar.
Zasadniczo, im większa moc i prędkość przesuwu, tym lepiej, jednak w zastosowaniach domowych lepiej nie przesadzać z tymi parametrami ze względu na cenę, która koreluje z tymi parametrami. Wielkość taśmy, która będzie odpowiednia do szlifowania drewna w domu, to około 15 cm.

Szlifierki do drewna mimośrodowe oraz oscylacyjne – na co zwracać uwagę?

W szlifierkach mimośrodowych zwróćmy uwagę na średnicę tarczy, która powinna być uzależniona od tego, jak duże powierzchnie zamierzamy obrabiać. Oprócz tego znaczenie ma mimośrodowość oraz oscylacja szlifierki – w tym przypadku im wyższe parametry, tym dokładniej urządzenie pozwoli zeszlifować drewno. Szlifierki te zapewniają wysoką jakość szlifu oraz wygodę. Niektóre z dostępnych modeli posiadają koszyczki na pył, które pozwalają zachować porządek podczas pracy.
Jaka szlifierka oscylacyjna będzie dobrym wyborem? W szlifierkach oscylacyjnych duże znaczenie ma moc, liczba oscylacji generowana w ciągu minuty oraz wymiar stopy. Jeśli poszukujemy małej szlifierki do precyzyjnych prac, lepiej będzie wybrać tą z mniejszą stopą, natomiast kiedy zależy nam na wydajności i szybkości pracy, można pokusić się o wybór większej stopy.

Mała szlifierka do drewna typu delta

Wybierając szlifierki typu delta, zwróćmy uwagę przede wszystkim na dostępność materiałów ściernych, które będą pasować do urządzenia. Znaczenie mają także moc, prędkość obrotowa oraz rodzaj zasilania. Dużą zaletą każdej szlifierki precyzyjnej będzie dostępność worka lub koszyka na pył, który będzie zbierany ze szlifowanego materiału. Lepsze szlifierki typu delta mają możliwość regulacji prędkości obrotów, jednak nie każdy korzysta z takiej możliwości. Szlifierka typu delta do przeciętnych, domowych zastosowań powinna mieć moc na poziomie 200 W.

Cechy dobrej szlifierki niezależne od rodzaju urządzenia

Dobra szlifierka do drewna do zastosowań wyłącznie domowych przeważnie powinna być mała i kompaktowa. Najlepiej, jeśli jest lekka, a jej sposób zasilania odpowiada przyszłemu użytkownikowi. Niezależnie od rodzaju szlifierki zawsze należy zwracać uwagę na jej moc oraz wielkość stopy – im większa stopa, tym szybsza, ale jednocześnie mniej precyzyjna praca, zatem w zakresie tego parametru często trzeba chodzić na kompromisy.
Regulacja prędkości jest przydatna, jednak nieobowiązkowa. Bardzo wygodna jest także obecność systemów i dodatków, które niwelują obecność pyłów – jest to wówczas inwestycja zarówno w zdrowie, jak i wygodę, ponieważ po zakończeniu pracy, sprzątanie przebiegnie dużo szybciej.

Jak szlifować drewno przy pomocy szlifierki?

Oprócz dobrej szlifierki, w obróbce drewna liczy się również stosowanie do kilku podstawowych zasad. Warto pamiętać o tym, że materiał szlifujemy zawsze wzdłuż słoi, a w czasie pracy stopniowo zwiększamy granulację po to, by uzyskać gładką powierzchnię. Szlifierkę przykładamy do drewna (nie dociskamy) i przesuwamy po materiale w taki sposób, by czas jej oddziaływania na drewno w każdym miejscu był podobny – dzięki temu unikniemy ubytków oraz nierówności, a także uszkodzenia szlifierki.
Dobierając granulację papieru, warto sugerować się zasadą, że im więcej obrotów, tym wyższą granulację wybieramy. Podczas szlifowania, w szczególności miękkiego drewna, przed ostatnimi czynnościami można pokryć materiał lakierem podkładowym, który zapobiegnie chropowatości powierzchni.
Zdjęcie: Envato Elements
Patrycja Wojas
Patrycja Wojas

Medycyna, lotnictwo, motoryzacja – to moje największe pasje. W wolnych chwilach maluję obrazy i wypoczywam z najbliższymi osobami w różnych krajach. Kocham podróże!