Piły ukosowe, czyli ukośnice, to ciekawa alternatywa dla takich urządzeń tnących jak np. piły stołowe. Dzięki obecności licznych zabezpieczeń są często wybierane przez początkujących majsterkowiczów, którzy poszukują efektywnej metody cięcia stosunkowo niewielkich elementów.
Ukośnice, zwane także piłami ukosowymi lub kapówkami, wykorzystuje się przede wszystkim do cięcia długich i szerokich kawałków takich materiałów jak drewno, tworzywa sztuczne czy niektóre metale (np. aluminium). Wyróżnia je precyzja i dokładność obróbki. Producenci dbają także, by były bezpieczne, dzięki umieszczeniu wszelkich przełączników daleko od tarczy tnącej.
Do najważniejszych elementów wyposażenia piły ukośnej należą ostrza. Określają one wysokość i głębokość cięcia. Zazwyczaj przy zakupie do piły ukośnej dołączony jest komplet ostrzy, które pozwalają na swobodne działanie.
Na rynku dostępne są jednak ostrza przeznaczone do cięcia konkretnych materiałów. Warto na nie zwrócić uwagę szczególnie wtedy, gdy planujemy zakup ukośnicy do drewna lub metalu. Dobierając ostrza, należy zwrócić uwagę na to, by szerokość tarczy oraz średnica otworu odpowiadała tej podanej przez producenta. Warto też wziąć pod uwagę ilość zębów. Im jest ich więcej, tym cięcie jest wolniejsze, ale za to bardziej dokładne. Dlatego jeśli zależy nam na dużej precyzji, warto wybrać ostrze z dużą ilością zębów.
Jak wskazuje na to ich nazwa, piły ukosowe przeznaczone są do obróbki surowca w przekroju kątowym. Dostosowane są do pracy w zakresie 45-90 stopni z możliwością jego regulacji. Konstrukcja niektórych urządzeń oraz umiejscowienie silnika sprawia, że przeznaczone są do pracy jednostronnej. Są to przede wszystkim ukośnice do użytku amatorskiego. Dla profesjonalistów dedykowane są bardziej zaawansowane modele pozwalające na pracę dwustronną. Dzięki temu znacznie zwiększony zostaje komfort pracy oraz jej wydajność.
Posuw to funkcja, która ułatwia cięcie dłuższych kawałków materiału. Jest on stabilizowany i usztywniony, co znacznie poprawia komfort pracy z ukośnicą. To, czy warto kupić ukośnicę z posuwem, zależy przede wszystkim od tego, do czego urządzenie ma być wykorzystywane. Jeśli zamierzamy wycinać takie elementy jak panele, słupy czy elementy płotów, warto zainwestować w ukośnicę z przesuwem. Funkcja ta nie jest potrzebna, jeśli zamierzamy wycinać krótsze elementy, takie jak ramy czy półki.
Ukośnica z odchyleniem daje możliwość cięcia dwóch kątów jednocześnie. Dzieje się tak dzięki przechylającej się na bok głowicy piły, która w takiej sytuacji obraca się również na stole. Jest to bardzo przydatne podczas bardziej skomplikowanych prac, np. meblarskich.
Przy zakupie piły ukośnej warto zwrócić uwagę na to, czy posiada dodatkowe funkcje i akcesoria. Większość urządzeń jest wyposażona w dodatkowe oświetlenie, co jest szczególnie przydatne przy pracy w miejscach z trudnymi warunkami oświetleniowymi. Ciekawą propozycją są piły wyposażone w laser, który pokazuje linię cięcia. Znajduje to zastosowanie szczególnie przy pracy z większymi obiektami.
Do bardzo przydatnych funkcji należą także różnego rodzaju zaciski i wysięgniki, które wspierają oraz podtrzymują obrabiany w danej chwili materiał. Przed dokonaniem ostatecznego wyboru należy też przyjrzeć się prędkości obrotowej silnika danego modelu piły. Jeśli zamierzamy pracować z tworzywami sztucznymi lub niezbyt twardymi metalami, takimi jak aluminium, wystarczające będzie urządzenie z mniejszą prędkością obrotową. Z kolei przy pracy w drewnie (a zwłaszcza jego twardych gatunkach, takich jak jesion, buk czy dąb) należy sięgać po ukośnice z prędkością obrotową około 5000 obrotów na minutę.
Decydując się na ukośnicę, warto także rozważyć zakup dodatkowych akcesoriów, które mogą być znacznym ułatwieniem podczas pracy. Transport urządzenia będzie łatwiejszy ze specjalnym stojakiem. Sprzęt tego typu jest zazwyczaj uniwersalny i pasuje do różnych ukośnic, niezależnie od marki. Dużym ułatwieniem są także akcesoria do stołów takie jak nośniki rolkowe czy wsporniki nóżek. Szczególną uwagę należy poświęcić wyborowi wspomnianych już dodatkowych ostrzy przeznaczonych do cięcia różnych materiałów. Istotny jest dobór ostrza o odpowiedniej średnicy z otworem właściwej wielkości. Im średnica tarczy jest większa, tym szersze kawałki materiałów można ciąć. Do istotnych akcesoriów należy także odkurzacz lub torba na pył. Wielu producentów oferuje ją w zestawie z ukośnicą, jednak czasem zachodzi konieczność dokupienia jej osobno. Jest to o tyle ważne, że podczas cięcia generowana jest duża ilość pyłu. Odkurzacz lub torba znacznie ułatwią utrzymanie ukośnicy i miejsca pracy w czystości.
Na rynku znajduje się wiele ukośnic o bardzo dobrych parametrach, zarówno do użytku amatorskiego, jak i profesjonalnego. Wśród urządzeń pozwalających na pracę dwustronną warto polecić ukośnicę Hikoki C12RSH2 WAZ. Jest bardzo wydajna i wygodna, a także cieszy się dobrymi opiniami użytkowników.
Z kolei wśród urządzeń z posuwem warto polecić ukośnicę Metabo KGS 254 I plus. W sytuacjach, w których funkcja ta nie jest potrzebna, a urządzenie ma być wykorzystywana do cięcia niewielkich elementów, lepiej sprawdzi się model bez przesuwu, taki jak Verto 52G206.
Ukośnica to bardzo przydatne urządzenie zarówno w warsztacie amatorskim, jak i profesjonalnym. Wybór konkretnego modelu zależy przede wszystkim od jej planowanego wykorzystania i skali, na jaką mają być prowadzone prace.