Data modyfikacji:

Jaki agregat malarski wybrać?

Malowanie metodą natryskową pomaga uzyskać równomierną warstwę farby, wprowadzając ją jednocześnie w miejsca niedostępne dla pędzli. Wykorzystywane do tego celu są agregaty malarskie, a o tym, jaki agregat malarski spełni pokładane w nim nadzieje, decyduje typ stosowanej farby, rodzaj powierzchni malowanej, jej wymiary oraz materiał, z jakiego została wykonana. Różnorodność zastosowań oraz typów urządzeń nie ułatwia wyboru najbardziej odpowiedniego. Aby ułatwić podjęcie decyzji zakupowej, przyjrzymy się wspólnie ofercie dostępnej w handlu.

agregat malarski

Agregat malarski – co to jest?

To urządzenie, które pomaga rozprowadzić farbę, wykorzystując do tego celu ciśnienie mieszczące się w granicach od 100 do 230 barów. Farba ze zbiornika aplikowana jest przez niewielki otwór dyszy. Następuje rozpylenie preparatu w strumień o określonej szerokości i wysokości, na co wpływ ma rozmiar dyszy, kąt rozpylania i szybkość przepływu.

Rodzaje agregatów:

  • tłokowe; 
  • membranowe.

W zależności od dostępnych źródeł zasilana, agregaty dzielimy na:

  • elektryczne; 
  • spalinowe.

O tym, jaki agregat do malowania będzie najbardziej odpowiedni w danej chwili, decydują właściwości farby oraz wielkość pokrywanej powierzchni.

Agregaty tłokowe

Rozpylenie osiąga się dzięki zastosowaniu tłoków. Sprzęt najnowszej generacji wyposażony jest we własny minikomputer sterujący całym procesem, zapewniając lepszą wydajność i większą skalę zastosowań. Doskonałym przykładem takiego urządzenia jest agregat malarski Titan ControlMax 1900 Skid, którego specyfikację przedstawiono na stronie Ceneo.pl. Agregaty tłokowe charakteryzują się wysoką wydajnością oraz umożliwiają wykorzystanie farb o różnych gęstością. Niektóre agregaty mogą rozprowadzać nawet masę szpachlową. Stanowią zatem odpowiedź na pytanie, jaki agregat do malowania elewacji należy wybrać. Z pewnością droższe agregaty malarskie będą użyteczne dla firm wykończeniowych, budowlanych czy produkcyjnych, w których miesięcznie zużywa się setki litrów farby. Do użytku domowego w zupełności wystarczą agregaty małe i co za tym idzie, tańsze.

Agregaty membranowe

Rozprowadzają farbę poprzez elastyczną membranę, która jest wprawiana w ruch przez silnik lub elektromagnes. Agregaty membranowe sprawdzą się w niewielkich gospodarstwach domowych. Mają niewielką wydajność i niską efektywność zasysania farby. Występują w niskich przedziałach cenowych, z uwagi na stopniowe wycofywanie się producentów z tej technologii.

Agregat malarski – jaki wybrać?

Dobór konkretnego modelu zależy w dużej mierze od tego, jak będzie on wykorzystywany. Jaki agregat malarski do malowania ścian wybierzemy? Jest to uzależnione od tego, czy sprzęt będzie użytkowany sporadycznie, czy też stale, np. w firmie remontowo-budowlanej. W tym drugim przypadku stosuje się także agregaty szpachlarsko-malarskie, których przedstawicielem jest Airlessco Agregat malarsko-szpachlarski TS 1750 17M203.

Z uwagi na małą precyzję podawania farby, agregaty przeznaczone są głównie do dużych gabarytów. Jaki agregat do malowania elewacji? Tłokowy, wydajny, a w przypadku braku dostępu do energii elektrycznej – spalinowy. Agregat do malowania dachu powinien być nieco mniejszy, niekrępujący ruchów i niestanowiący zagrożenia, z uwagi na prace wykonywane na wysokości i w trudno dostępnych miejscach.

Jaki agregat malarski do 1000 zł?

Cena odzwierciedla jakość tłoków oraz ich trwałość. Prowadząc stałe prace remontowe, należy zaopatrzyć się w agregat droższy, najlepiej renomowanego producenta.

Na potrzeby własnego gospodarstwa domowego w zupełności wystarczy sprzęt w cenie od 150 złotych. Agregat malarski Pansam HVLP 650 W skutecznie spełni swoją funkcję, nie powodując uszczerbku w budżecie domowym, o czym można się przekonać, zaglądając na stronę Ceneo.pl.

Agregat malarski do 1000 zł obsłuży wszystkie rodzaje farb, chociaż ogromne znaczenie ma wielkość stosowanej dyszy. Należy pamiętać, że niewłaściwa wielkość w stosunku do gęstości farby spowoduje zaczopowanie się dyszy, co w dalszej konsekwencji utrudni, a nawet uniemożliwi wykonanie robót remontowych.

Wielkości dysz:

  • 0,009’’ a 0,013’’ – farby poliuretanowe, chlorokauczukowe i poliwinylowe; 
  • 0,015’’ – farby olejne; 
  • 0,017’’ – farby akrylowe i grunty; 
  • 0,021’’ – farby lateksowe; 
  • 0,025’’ – farby epoksydowe.

W specyfikacji dyszy znajduje się także informacja określająca kąt natrysku. Mowa o wielkości pasa natrysku, pomnożonej razy 5. Wypada dodać, że informacje dotyczące danego produktu uwzględniają założenie, że dysza stosowana jest zgodnie z przeznaczeniem, przy zachowaniu odległości od powierzchni malowanej wynoszącej 25 centymetrów.

Oznaczenie parametrów kąta natrysku oraz średnicy dyszy przybiera formę jednego znaku numerycznego. Na przykład symbol 515 oznacza kąt natrysku równy 50 stopni i średnicę dyszy 0,015’’.

Efektywność agregatu malarskiego wyznacza maksymalną średnicę dyszy. Dowolne stosowanie większych średnic spowoduje, że pompa nie będzie w stanie wygenerować i utrzymać ciśnienia roboczego. Farba nie zostanie poprawnie rozpylona.

Agregat malarski – czy warto kupić?

Agregaty malarskie powstały głównie z myślą o ułatwieniu pracy oraz oszczędności czasu. Rozważając zakup urządzenia, należy mieć na względzie właśnie te dwa czynniki. O ile w gospodarstwach domowych wydajność nie musi mieć większego znaczenia, w przedsiębiorstwach czas pracy wpływa na efektywność całej firmy. Nawet kupując droższy model do wykonywania robót remontowych i wykończeniowych, należy pamiętać, że wydatek szybko się zwróci.

Autor: Maciej Mrozowski