Data publikacji:

Jaki bojler elektryczny dla 4-osobowej rodziny

Bojler elektryczny to powszechnie znane urządzenie, które w gospodarstwie domowym zapewnia dostęp do ciepłej wody. Szczególną popularnością cieszy się w kamienicach lub w domach jednorodzinnych, w których nie ma możliwości podłączenia się do sieci miejskiej. Mieszkanie „na elektrykę” wymaga w zasadzie najmniejszej inwestycji (w porównaniu na przykład z mieszkaniem „na gaz”). Sprawdź, jaki bojler będzie właściwym wyborem dla twojej rodziny!

bojler elektryczny

Bojlery elektryczne jeszcze pod koniec XX wieku były postrzegane jako elektryczne bestie generujące gigantyczne rachunki za zużycie prądu. Jakakolwiek próba zaoszczędzenia energii elektrycznej zazwyczaj kończyła się fiaskiem – wyłączenie bojlera z gniazdka oznaczało odcięcie się od dopływu ciepłej wody i długie oczekiwanie na jej podgrzanie do temperatury, która nadawała się do kąpieli.

Przy kilkuosobowej rodzinie sytuacja była jeszcze gorsza, gdyż nagle mogło ciepłej wody zabraknąć. Taka sytuacja wynikała z nieprawidłowego dopasowania bojlera lub braku jego wymiany po powiększeniu się rodziny. Współczesne bojlery są przede wszystkim energooszczędne, a ich spory wybór sprawia, że przeciętny doradca w sklepie od razu powie, jaki bojler elektryczny dla 4-osobowej rodziny będzie najlepszy.

Jaki bojler elektryczny brać pod uwagę?

Jaki bojler wybrać? Przede wszystkim trzeba unikać używanych bojlerów, które pamiętają dawne czasy i które nie są w stanie oszczędzać energii. Taka okazja cenowa szybko się zemści, gdyż nowego właściciela starego bojlera wyprowadzą z równowagi rachunki za prąd. Koniecznie trzeba zainwestować w bojler elektryczny nowej generacji, a jego wybór należy opierać na liczbie członków rodziny.

Za przeciętne zużycie wody uznaje się 30 litrów na osobę dziennie, zatem korzystnie jest, jeśli bojler będzie miał 120 litrów. Minimalny bojler w takiej rodzinie to 80 litrów, ale może sprawiać kłopotliwe sytuacje (takie jak kolejka do kąpieli).

Trzeba jeszcze znać wymogi bojlera typu, czy nie jest konieczny licznik trójfazowy, a jeśli jest, to czy nie będzie żadnych problemów z jego instalacją. W kamienicach będących we Wspólnocie Mieszkaniowej najprawdopodobniej potrzebna będzie uchwała właścicieli, która wyrazi zgodę na taki licznik i ewentualne prace na klatce schodowej. Alternatywą jest zwiększenie mocy w PGE (ale też nie należy się spodziewać, że będzie to duży przeskok).

Jaki bojler na 4 osoby? Przegląd możliwości

Na rynku jest dość duży wybór bojlerów – o ile dla rodziny składającej się z 4 osób bojler 120 litrów powinien być wystarczający, to można też kupić nieco większy (ale bez przesady z litrażem, gdyż wtedy skonsumuje bezcelowo więcej energii elektrycznej). Swój wybór można kierować markami lub cenami:

Elektromet WJ Mister 120 L 014-12-511

Ekonomiczny pod względem zakupowym, z pojemnością idealną dla 4 osób. Designersko nie pogryzie się z żadną łazienką. Jest zbiornikiem stalowym, pokrytym wewnątrz emalią ceramiczną. Oporny na korozję. Można go kupić również w innych pojemnościach (na przykład 40 L do zamontowania w kuchni).

Atlantic Ogrzewacz Vsrs 200 L 882101

Jest to bojler elektryczny o pojemności aż 200 L, ale może przydać się w rodzinie, która prowadzi aktywny styl życia lub często przyjmuje gości korzystających z kąpieli.

Stiebel Eltron SHZ 120 LCD

Ma unikatowy design i szereg fantastycznych wręcz funkcjonalności. Może przyczynić się do oszczędzania energii elektrycznej. Jest doskonały do kilku punktów pobierania wody.

Jaka alternatywa dla bojlera elektrycznego pojemnościowego?

Jeśli rodzina ma obawy co do konieczności oczekiwania na podgrzanie się wody, to zawsze może zdecydować się na elektryczne przepływowe podgrzewacze wody. Te nowoczesne urządzenia dość częstą są stosowane w pensjonatach i na prywatnych kwaterach. Nie trzeba czekać do wakacji, by przekonać się o ich super działaniu! 

Autorka: Dorota Wiśniewska