Data modyfikacji:

Jaki bojler wybrać?


Elektryczny bojler do podgrzewania ciepłej wody użytkowej jest prostym w montażu i efektywnym źródłem ciepłej wody w mieszkaniu lub niewielkim domu jednorodzinnym. Do wyboru mamy klasyczne bojlery pojemnościowe ogrzewające zapas np. 100 l wody, wystarczający dla 4-osobowej rodziny, albo nowoczesne wielopunktowe podgrzewacze przepływowe, ogrzewające wodę na bieżąco. Te pierwsze zajmują nieco więcej miejsca z racji dużego zbiornika, ale za to są tanie i można je podłączyć do zwykłego gniazdka elektrycznego. Z kolei ogrzewacze przepływowe, jeśli mają być efektywne, muszą być podłączane do gniazda trójfazowego. To, jaki bojler wybrać, zależy zatem od liczby domowników, dostępnego miejsca oraz parametrów instalacji elektrycznej.
bojler

Czym właściwie jest bojler i jak działa?

Bojler, podgrzewacz wody lub terma – są to różne określenia urządzeń podgrzewających ciepłą wodę użytkową za pomocą energii elektrycznej. Kiedyś spotykane były w łazienkach i kuchniach lokali z dostępem do sieciowego ogrzewania centralnego. Kojarzone z czekaniem na ciepłą wodę, mało estetycznym wyglądem i zajmowaniem miejsca w łazience. Obecnie wracają do łask w nowoczesnej formie, jako uzupełnienie coraz bardziej złożonych i zróżnicowanych systemów ogrzewania, opartych na gazie, prądzie i odnawialnych źródłach energii.

Przeczytaj także: Bojler elektryczny energooszczędny: ranking najlepszych produktów

Bojlery znajdują zastosowanie wszędzie tam, gdzie albo nie ma kotła centralnego ogrzewania – np. ciepło sieciowe lub ogrzewanie elektryczne – albo zamontowano kocioł podgrzewający wyłącznie wodę w kaloryferach.

Czasem można spotkać się z określaniem mianem bojlera wszystkich zbiorników ciepłej wody użytkowej z wymiennikiem, również tych montowanych przy kotłach gazowych. Jest to jednak niezbyt trafne określenie, gdyż taki zbiornik nie posiada własnego źródła ciepła i jest częścią instalacji gazowej. Tymczasem bojler elektryczny po prostu przykręcamy do ściany, podłączamy do wody oraz prądu i już możemy z niego korzystać – jest zupełnie niezależnym źródłem ciepłej wody.

Jaki bojler wybrać? Elektryczny podgrzewacz wody – pojemnościowy czy przepływowy?

Najbardziej tradycyjny typ bojlera to ogrzewacz pojemnościowy. Zwykle ma formę dużego zbiornika ciepłej wody użytkowej, w którego wnętrzu znajduje się grzałka elektryczna. Zapas wody utrzymuje ciepło przez długi czas, dzięki izolacji termicznej. Po wyczerpaniu ciepłej wody trzeba czekać przez około 30 minut do ponownego nagrzania, oczywiście zależnie od mocy grzałki i temperatury we wnętrzu. Dlatego pojemność zbiornika nie powinna być ani zbyt mała, gdyż wtedy będzie nagrzewał się zbyt często, ani zbyt duża, bo wtedy zbytnio wydłuży się czas nagrzewania.

Główną wadą bojlera pojemnościowego jest jego rozmiar i umiarkowanie estetyczny wygląd – zabiera miejsce w łazience i nie stanowi jej ozdoby. Jednak bojler pojemnościowy ciągle jest popularnym rozwiązaniem ze względu na prostotę i niezależność oraz cenę.

Najprostszy bojler 100 l można kupić już w cenie między 500 a 600 zł, np. Galmet Fox 100l. Obecnie na rynku są też dostępne bojlery w kompaktowych rozmiarach, np. Kospel POW Luna INOX o pojemności 10 l, o stosunkowo mocnej grzałce 2 kW, które potrafią nagrzać wodę w ciągu 5 minut.

Sprawdź, jaki piec gazowy wybrać

Innym rozwiązaniem jest ogrzewacz przepływowy, który nie posiada zbiornika, tylko podgrzewa wodę na bieżąco. Z jednej strony zapewnia to stałą dostępność ciepłej wody bez konieczności czekania, jak to ma miejsce w przypadku bojlera pojemnościowego, ale z drugiej wymaga ciągłego poboru prądu.

Nowoczesne wielopunktowe ogrzewacze przepływowe są jednak bardzo ciekawą alternatywą np. dla kotłów gazowych, gdyż potrafią zapewniać jednoczesną dostawę ciepłej wody dla kilku punktów poboru jednocześnie, np. do kuchni i łazienki. Takie urządzenia są jednak nieco droższe – dobrej jakości modele to już koszt między 900 a 1 200 zł, np. Kospel PPE3 electronic LCD, i wymagają podłączenia do gniazda trójfazowego.

Z drugiej strony oferują bardzo wysoką wydajność – mogą być wyposażone w grzałki o mocy od 9 nawet do 27 kW. Przyjmuje się, że zasilanie przepływowego ogrzewacza dla zlewozmywaka wymaga do 9 kW, dla prysznica 12 kW i dla wanny 18 kW. Dlatego model o mocy 27 kW może spokojnie obsługiwać kilka punktów poboru jednocześnie.

Zapewniają też dobry komfort użytkowania, dzięki wyposażeniu w elektroniczne sterowanie temperaturą. Jest to bardzo istotne, gdyż niemożliwość prawidłowej regulacji potrafi być utrapieniem w korzystaniu z małych ogrzewaczy przepływowych, co znamy np. z obiektów małej gastronomii czy domków letniskowych.

Jaki bojler elektryczny dla 4-osobowej rodziny?

Decydując się na ogrzewanie ciepłej wody użytkowej w domu bojlerem elektrycznym, musimy zdawać sobie sprawę, że nie będzie to rozwiązanie równie wydajne i ekonomiczne, co ogrzewanie gazowe dużym kotłem jednofunkcyjnym z 300 l zasobnikiem ciepłej wody użytkowej. Nie zawsze jednak tak duża inwestycja jest nam w danym momencie potrzebna. Jeśli więc szukamy rozwiązania taniego i łatwego w montażu, a jednocześnie nie wymagającego serwisu, to bojler elektryczny jest praktyczną i niedrogą alternatywą.

Przyjmuje się, że dla czteroosobowej rodziny potrzebny jest bojler pojemnościowy ze zbiornikiem minimum 100 litrów i mocy grzałki 2 kW. Oczywiście w przypadku kąpieli w wannie na podgrzanie kolejnej partii wody trzeba będzie poczekać, ale przy codziennym użytkowaniu prysznica i zlewu w kuchni nie powinno być problemu z wydajnością. Przeciętne wymiary bojlera o pojemności zbiornika 100 l to około 90 cm wysokości i 45 cm szerokości, można go więc spokojnie zawiesić np. nad wanną, by nie zajmował zbyt wiele miejsca.

Jeśli poszukujemy rozwiązania o nieco wyższej estetyce, które ma znaleźć się np. w kuchni, możemy sięgnąć po droższy, ale bardziej designerski model, np. Ariston Velis Evo Wi-Fi 100 Eu wyposażony w sterowanie Wi-Fi i metaliczną obudowę.

Autor: Szymon Wachal