Data modyfikacji:

Jaki box dachowy wybrać?

Bagażnik twojego samochodu jest zbyt mały, by pomieścić cały bagaż na urlop? Rozwiązanie problemu jest bardzo proste: zamontuj box dachowy. Lekki kufer montowany na dachu zwiększy pojemność bagażową o kilkaset litrów i pomieści przedmioty, które zawadzałyby we wnętrzu auta, np. narty czy deski snowboardowe. Zobacz, jaki box dachowy wybrać na wakacje lub ferie z rodziną.

box dachowy

Jaka pojemność boxu dachowego?

Pojemność dostępnych na rynku boxów dachowych waha się od ok. 300 do 600 litrów. Można spotkać zarówno bagażniki płaskie i szerokie, jak i nieco wyższe, ale wąskie. Jaki box dachowy wybrać? Kształt bagażnika warto dobrać pod kątem planowanego ładunku oraz oporów aerodynamicznych. Niskie bagażniki zazwyczaj lepiej radzą sobie z oporem powietrza, co może przełożyć się na spalanie samochodu.

Pod uwagę trzeba też wziąć ładowność boxu dachowego. Zazwyczaj nie przekracza ona 75 kg, więc duża pojemność kufra dachowego i tak może okazać się niepotrzebna. Dodatkowo warto zadbać o równomierne rozłożenie ładunku. Najcięższa jego część powinna znajdować się na środku, pomiędzy belkami bagażnika bazowego. Dzięki temu nie dojdzie do nadmiernych naprężeń w niepodpartych częściach kompozytowego kufra.

Wybierając box dachowy do samochodu sprawdź, czy ma on punkty montażowe, do których przytroczysz ładunek. Pozostawienie luźnego ładunku mogłoby skutkować w czasie hamowania nawet zerwaniem boxu dachowego. Jeśli chcesz wykorzystać pojemność bagażnika dachowego w najlepszy sposób, wybierz model z dedykowanym zestawem toreb podróżnych. Wówczas masz pewność, że ładunek zmieści się w kufrze i wykorzystasz jego pojemność do maksimum.

Wymiary bagażnika dachowego, czyli jak dobrać box dachowy?

Box dachowy wykorzystywany jest często do przewozu nart i desek snowboardowych. Większość producentów informuje, jak wiele sprzętu narciarskiego można przewieźć w danym bagażniku dachowym. Wymiary bagażnika należy jednak dobrać nie tylko do długości czy liczby nart, ale i wymiarów samochodu.

Montaż zbyt długiego boxu dachowego może spowodować, że będziesz mieć problem z otworzeniem klapy bagażnika lub obserwacją sygnalizacji świetlnej. Z kolei zbyt szeroki bagażnik może uniemożliwić ci zamontowanie rowerowego bagażnika dachowego lub uchwytów na narty. Przed wyjazdem na ferie poczytaj więcej o tym, jak zapakować auto na zimową podróż.

Jak zamontować box dachowy? Prawidłowy montaż boxu dachowego

Aby zamontować box dachowy, bagażnik rowerowy lub uchwyty na narty, musisz mieć bazowy bagażnik dachowy. Są to dwie poprzeczne belki przymocowane do relingów, gniazd (fixpointów) lub rantu dachu. Kupując box dachowy wraz z bagażnikiem dachowym, masz możliwość dopasowania systemu mocowania.

Jednym z najbardziej estetycznych jest mocowanie w rowkach typu T. To przy okazji bardzo sztywny system mocowania, więc nie musisz się martwić trzaskami lub przesuwaniem się boxu podczas jazdy. Innym wygodnym systemem montażu jest system łapek sterowanych pokrętłami. Umożliwia on założenie lub zdjęcie boxu bez użycia narzędzi, co podnosi wygodę użytkowania.

Najprostszym systemem mocowania stosowanym w budżetowych konstrukcjach są zaś obejmy o kształcie litery U, którymi przykręca się box do belek dachowych.

Sposób otwierania boxu dachowego

O wygodę korzystania z boxu dachowego do samochodu dba przede wszystkim system otwierania. Dobrej jakości bagażniki dachowe mają dostęp z dwóch stron. Jest to szczególnie ważne w szerokich boxach dachowych, które łatwiej załadować z obu stron samochodu.

Zwróć też uwagę na obecność i jakość siłowników podtrzymujących klapę. Choć nie zaleca się przewozić w boxie dachowym cennych rzeczy, warto sprawdzić, czy dany model ma systemy antykradzieżowe. To przede wszystkim centralny zamek z kilkoma ryglami, utrudniający podważenie elastycznej pokrywy.

Wybierając bagażnik dachowy nie można zapomnieć o bezpieczeństwie użytkowania. To element wystawiony bezpośrednio na działanie wiatru, który podlega dużym obciążeniom, więc jego jakość jest kluczowa. Zerwanie się lub pęknięcie boxu dachowego przy dużej prędkości mogłoby spowodować groźną sytuację drogową, dlatego wybierz kufer wyłącznie spośród asortymentu zaufanych marek: Thule, Inter Pack, Taurus, Mont Blanc czy Neumann.

Box dachowy: jaki wybrać? System antykradzieżowy

Źle zabezpieczone autoboksy są łakomym kąskiem dla złodziei. Wystarczy chwila nieuwagi, np. na stacji benzynowej lub parkingu, by bezpowrotnie stracić zawartość kufra. Najtańsze modele, wyposażone w jeden zamek znajdujący się na środku pokrywy, można otworzyć nawet śrubokrętem. Ochrony nie zapewnią też najtańsze mocowania do bagażnika, które łatwo odkręcić.

Jaki box dachowy zatem kupić? Przed zakupem sprawdź, czy wyposażony jest w wielopunktowy system rygli z zamkiem centralnym. Modele otwierane dwustronnie mają rygle ulokowane dookoła pokrywy.

Wpływ na bezpieczeństwo ładunku ma także jakość samego tworzywa, z którego wykonany jest box. Niskiej jakości plastiki łatwo po prostu wyłamać lub odgiąć. Jeśli zabierasz też inne akcesoria transportowe, np. bagażnik rowerowy lub uchwyt na narty, rozważ zakup produktów jednego producenta. Dzięki temu możesz zastosować wygodny system jednokluczykowy.

Boxy dachowe: ranking popularnych modeli

Zastanawiasz się, jaki box dachowy do samochodu wybrać? Mamy dla ciebie kilka propozycji popularnych modeli uznanych producentów.

1. Taurus Easy 430 Czarny Matowy

{Pierwszy box dachowy z rankingu to model z limitowanej linii, wyróżniającej się unowocześnioną stylistyką oraz stylowym matowym wykończeniem. Box dachowy Taurus powiększy przestrzeń bagażową o 430 litrów, co odpowiada pojemności bagażnika samochodu klasy średniej. Pomieści 4 pary pełnowymiarowych nart lub 3 standardowe deski snowboardowe.

W spakowaniu ładunku pomogą solidne pasy bagażowe znajdujące się wewnątrz. Kufer montowany jest na belkach stalowych o szerokości 8 cm lub belkach aluminiowych typu T. Niezbędne adaptery znajdują się w zestawie.

2. Hakr Magic 320

Bagażnik dachowy Hakr Magic 320 to propozycja w przystępnej cenie. Oferuje 320 litrów pojemności, co sprawdzi się zarówno podczas zimowych wypadów na narty (pomieści 4 komplety), jak i letnich biwaków.

System montażu opiera się na klasycznych obejmach typu U, zwanych także cybantami. To starszy i mniej wygodny sposób, ale zapewniający duże bezpieczeństwo. Ładowność kufra dachowego Hakr Magic 320 to 50 kg. Sam bagażnik (wraz z opakowaniem) waży 15 kg.

3. Taurus Extreme 400 Czarny Karbon

Model Taurus 400 to najmniejszy box dachowy z linii Extreme. Jego wymiary zewnętrzne to 195 × 78 × 34, co sprawia, że jest to jeden z najniższych i najbardziej aerodynamicznych boxów w klasie. Miłym akcentem stylistycznym jest czarne wykończenie ze strukturą karbonu, nadające kufrowi dynamiczny oraz sportowy wygląd.

Taurus Extreme 400 ma certyfikaty TUV, GS/NORD i ISO, a także spełnia normę City Crash. Wykonany jest z tworzywa ABS (podłoga) oraz HDPE (pokrywa). O wygodę i szybkość montażu dba autorski system QuickFixing. Minusem modelu jest jednostronne otwarcie, ulokowane po prawej stronie.

4. Inter Pack Stella 400

Wbrew nazwie box dachowy Inter Pack Stella ma 330, a nie 400 litrów pojemności. Mimo to gwarantuje dużą ładowność, ułatwioną przez dość wysoko poprowadzoną linię górnej pokrywy.

Box mocowany jest cybantami 60 mm i pasuje do bagażników bazowych o rozstawie 56-83 cm. Wygodę użytkowania podnoszą sprężynowe siłowniku utrzymujące klapę na miejscu. Otwieranie modelu Stella 400 jest jednostronne.

5. Thule Touring 600 SPORT

Marka Thule to potentat wśród producentów bagażników oraz akcesoriów samochodowych. Nieco wyższa cena produktów podyktowana jest wysoką jakością, która zapewni ci spokój ducha nawet na najdłuższej i najtrudniejszej trasie. Bagażnik dachowy Thule Touring 600 SPORT wyróżnia się luksusowym wykończeniem aeroskin.

Opatentowany przez Thule system zamykania FastClick ze zintegrowanym wskaźnikiem siły mocowania zapobiegnie niewłaściwemu montażowi boxu na dachu. O bezpieczeństwo ładunku dba centralny zamek z wieloma ryglami ulokowanymi dookoła pokrywy. W zestawie z boxem znajduje się pokrowiec oraz uchwyt ścienny na box, które ułatwią przechowywanie kufra w garażu.

Autor: Szymon Sonik