Data modyfikacji:

Jaki bufor do domu 100 m2 wybrać? Poradnik jak dobrać bufor do metrażu domu

Bufory ciepła są dodatkowym elementem poprawiającym wydajność klasycznej instalacji grzewczej, która oparta jest na systemie korzystającym z kotła oraz cyrkulującej w grzejnikach gorącej wody. Są one idealnym rozwiązaniem zwłaszcza w polskich domach, choć nadal pozostają one stosunkowo nieznane i rzadko montowane. W artykule przedstawiamy najważniejsze informacje na temat tych urządzeń, a także radzimy, jaki bufor do domu 100 m2 najlepiej wybrać.
Jaki bufor do domu 100 m2

Jak działa bufor ciepła?

Na początku warto wyjaśnić konstrukcję oraz zasady działania bufora ciepła, które na szczęście są łatwe do zrozumienia nawet dla kompletnego laika. Jak już wspomnieliśmy, urządzenia te są elementem klasycznej domowej instalacji centralnego ogrzewania, której podstawą jest najczęściej podgrzewający wodę kocioł korzystający z paliwa stałego, takiego jak drewno lub węgiel. Kotły tego typu są wciąż popularne w naszym kraju i używane zarówno w domach jednorodzinnych, jak i wielorodzinnych, a także budynkach użytkowych. Wiele osób wciąż na pytanie, jaki piec do domu, odpowie właśnie tradycyjny kocioł.
Bufor ciepła stanowczo poprawia wydajność tradycyjnych kotłów, których ergonomia, ze względu na naturę paliwa, pozostawia zawsze wiele do życzenia, w porównaniu z bardziej nowoczesnymi rozwiązaniami grzewczymi. Bufor jest dużym zbiornikiem akumulacyjnym, który podłącza się do systemu c.o. Na pierwszy rzut oka przypomina klasyczny bojler, ponieważ – podobnie jak on – jest wykonany z wytrzymałych stopów stali oraz dokładnie pokryty grubą warstwą materiału izolacyjnego. We wnętrzu zbiornika przechowywana jest ciepła woda podgrzewana w kotle.
Jaką więc rolę spełnia bufor? Przechowując ogrzaną wodę w zbiorniku, zapobiegamy niepotrzebnym stratom energii cieplnej, która jest szybko wypromieniowywana, kiedy kocioł zostaje wyłączony. Dzięki dodatkowej ciepłej wodzie instalacja działa nawet do kilkunastu godzin po wypaleniu paliwa.
Co ciekawe, do wnętrza bufora trafia zarówno gorąca woda z kotła, jak i wychłodzona już woda z grzejników. Ciecze w obu temperaturach znajdują się w tym samym zbiorniku, ale dzięki swoim właściwościom fizycznym oraz odpowiedniemu umieszczeniu zaworów i rur nie mieszają się ze sobą. Lżejsza gorąca woda gromadzi się bowiem u góry zbiornika, zimna natomiast znajduje się u jego podstawy, skąd jest odprowadzana z powrotem do kotła.
Zobacz, jak wybrać najmniej awaryjne kotły gazowe

Zalety bufora ciepła

Podłączenie bufora do instalacji ma niewątpliwie zalety. Oto kilka najważniejszych z nich:
  • Bufor ogranicza zużycie paliwa i pozwala zaoszczędzić wytworzone podczas spalania ciepło, zmniejsza też częstotliwość pracy kotła.
  • Bufor ciepła pozwala na skuteczną regulację mocy cieplnej grzejników, unikając przegrzewania domu w cieplejsze dni. Jest też przez to idealnym rozwiązaniem, gdy kocioł zasila system ogrzewania podłogowego.
  • Instalacje oparte o kotły na paliwo stałe wyposażone w bufory ciepła odznaczają się ograniczoną emisją gazów oraz szkodliwych substancji powstających podczas spalania paliwa stałego.
  • Po wykonaniu odpowiednich przyłączy, bufory mogą także spełniać rolę bojerów albo wymienników ciepła współpracujących z panelami słonecznymi lub kominkami z płaszczami wodnymi i pompami ciepła.

Dla kogo bufor ciepła?

Ponieważ bufory ciepła nie są małym zbiornikami, wymagają one przygotowania dla nich odpowiedniej ilości miejsca. Nie jest to aż tak dużym wyzwaniem na etapie projektowania domu oraz ustalania wielkości kotłowni, ale w już istniejących budynkach podłączenie bufora może stanowić już kłopot. Często będzie wiązać się z przebudową i przesuwaniem ścian, co dodatkowo zwiększy koszty. Oczywiście w dużej mierze zwrócą się one z naddatkiem, dzięki oszczędnościom, jakie zyskamy na używanym w kotle paliwie.

Jaki bufor ciepła do domu 100 m2? Jak dobieramy bufor do metrażu?

Dla optymalnego funkcjonowania instalacji grzewczej objętość bufora ciepła powinna być odpowiednio dobrany do metrażu domu. Jeżeli więc zastanawiamy się, jaki bufor do domu 100, 150 lub 200 m2 wybrać, w pierwszej kolejności możemy odwołać się do przeliczników. Na początku musimy znać dobowe zapotrzebowanie na energię domu (tzw. moc grzewczą domu), które podawane jest w kWh. Jego obliczenie wymaga jednak ręki specjalisty, bowiem przy jego ustalaniu bierzemy pod uwagę nie tylko metraż, ale też specyfikę budynku (izolacja, kształt pomieszczeń, liczba kondygnacji itd.), a także rodzaj grzejników i kotła.
Jeżeli znamy już dobową moc grzewczą, możemy obliczyć optymalną objętość bufora. Dla przykładu, dobowe zużycie ciepła w całym domu wynosi 100 kWh, zbiornik powinien mieć więc około 1800 litrów. W jaki sposób uzyskujemy ten wynik? Do ogrzania 1000 litrów wody do 60 stopni Celsjusza, od przyjętego przez nas neutralnego poziomu 30 stopni do 90 stopni Celsjusza (maksymalna temperatura wody w grzejnikach) potrzeba zużyć około 60–65 kWh mocy. Z tego też powodu przy domowym zapotrzebowaniu na poziomie 100 kWh ilość wody przechowywanej w buforze wody musi odpowiednio wzrosnąć.
Warto przy obliczeniach wziąć też pod uwagę specyfikę naszego systemu c.o. Ogrzewaniu podpodłogowemu do poprawnego działania w zupełności wystarczy chłodniejsza woda – o temperaturze 30–50 stopni Celsjusza. W przypadku grzejników połączonych słabo zaizolowanymi rurami zużycie energii będzie odpowiednio rosło i potrzebny może okazać się większy zbiornik niż wynikałoby to z obliczeń.
Jak widać, dobranie bufora ciepła do metrażu nie jest proste i zależy od wielu czynników. Dlatego też stanowczo zalecamy konsultację ze specjalistą.
Zdjęcie: AntonioGravante / Envato Elements