Data modyfikacji:

Jaki czajnik elektryczny kupić? Porady ułatwiające wybór

Lubisz rozpocząć dzień od wypicia kubka gorącego napoju? Stawiasz na szybkie i proste rozwiązania? A może uważasz, że kawę czy herbatę powinno się zalewać wodą o odpowiedniej temperaturze? Jeśli stoisz właśnie przed wyborem małego AGD do twojej kuchni, to ten artykuł jest dla ciebie. Podpowiemy ci, jaki czajnik elektryczny wybrać. Dowiedz się, na jakie cechy powinieneś zwrócić uwagę, aby czajnik spełnił twoje oczekiwania, a jakie możesz odpuścić. Niebanalny design, regulacja temperatury czy sterowanie smartfonem? Sprawdź funkcje dodatkowe, które mają najnowocześniejsze elektryczne modele.

Jaki czajnik elektryczny kupić?

Czajnik elektryczny: jaki wybrać?

Zastanawiasz się, jaki będzie najlepszy czajnik elektryczny? Ranking polecanych modeli oraz nasz poradnik zakupowy na pewno będzie dla ciebie dobrą wskazówką.

Jedną z podstawowych cech, na którą powinno się zwrócić uwagę, zastanawiając się, jaki czajnik elektryczny kupić, jest jego pojemność. Dostępne są małe turystyczne modele, w których zagotujesz 0,5 l wody. Do domu odpowiednią pojemnością będzie jednak od 1,5 do 2 l. Standardowy kubek napoju to zazwyczaj 250 ml. Dla dwu-, trzyosobowej rodziny czajnik o pojemności 1,5 l będzie wystarczający.

Nie bez znaczenia jest także moc urządzenia oraz rodzaj grzałki, jaka została w nim zastosowana. W starszych modelach wykorzystuje się grzałki spiralne, których moc jest znacznie mniejsza i osiąga między 200 W a 2000 W. Spiralne modele wymagają zalania odpowiednia ilością wody, aby móc z nich korzystać. Łatwo tworzy się w nich kamień, którego usunięcie jest znacznie trudniejsze niż w przypadku podgrzewania płytowego, jednak pracują nieco ciszej.

Czajniki z grzałką płytową mają znacznie większą moc, która może wynosić nawet 3000 W. Moc urządzenia przekłada się na szybkość podgrzewania wody. Przy mocy 2000 W odpowiednią temperaturę uzyskamy w około 2-3 minuty. Jeśli zależy ci na czasie i zastanawiasz się, jaki czajnik elektryczny kupić, to postaw na urządzenie o najwyższej mocy. Dostępne są modele, które zagotują wodę w czasie krótszym niż minuta.

Jaki czajnik ekektryczny? Z regulacją temperatury czy bez?

Jaki kupić czajnik elektryczny? Przy wyborze tego właściwego modelu warto zastanowić się, jakie funkcje są ci niezbędne. Jednym z ważnych aspektów jest możliwość regulacji temperatury.

Jeśli w domu pijesz tylko szybką kawę czy herbatę i nie ma dla ciebie większego znaczenia sposób jej parzenia, to funkcja regulacji temperatury nie będzie dla ciebie tak istotna. W przypadku, kiedy jesteś wyczulony na odpowiedni smak i aromat, temperatura wody może już odgrywać większą rolę. Do wyboru masz modele, w których ustawisz temperaturę od 50°C do 100°C lub takie, gdzie wybierzesz ją samodzielnie, z dokładnością do 1°C.

Na jaki jeszcze praktyczny szczegół powinieneś zwrócić uwagę? Postaw na design, który wpasuje się w wygląd twojej kuchni. Czajnik elektryczny to rodzaj sprzętu, który stoi w widocznym miejscu i jest często używany. Powinien być estetyczny i funkcjonalny.

Istotną kwestią jest długość kabla. Zastanów się, jak daleko od gniazdka chcesz umieścić urządzenie. Zwróć uwagę, czy kabel nie okaże się zbyt krótki lub wręcz przeciwnie, będzie niepotrzebnie się plątał. Przydatną opcją jest także obrotowa podstawka, dzięki której łatwo odłożysz sprzęt na miejsce.

Jaki materiał wykonania czajnika elektrycznego

Zasadniczą kwestię przy wyborze odpowiedniego modelu stanowi materiał, z jakiego został on wykonany. Najpopularniejsze materiały, z których produkuje się czajniki elektryczne, to:

  • tworzywo sztuczne,
  • stal nierdzewna, 
  • szkło, 
  • ceramika.

Jeśli zależy ci na tanim, lekkim i łatwo dostępnym czajniku, to postaw na ten wykonany z tworzywa sztucznego. Chcesz zainwestować nieco więcej pieniędzy i cieszyć się urządzeniem znacznie dłużej? W takim przypadku odpowiednim wyborem będzie czajnik wykonany ze stali nierdzewnej lub szkła.

Szklane czajniki łatwo wyczyścić, niektóre modele są podświetlane, a kolor zmienia się wraz z temperaturą wody. Daje to dodatkowy efekt wizualny. Niezwykłym designem mogą poszczycić się zwłaszcza modele ze stali nierdzewnej i ceramiki.

Jakie dodatkowe funkcje w czajniku elektrycznym?

Lubisz gadżety i najnowsze rozwiązania technologiczne? Jeśli tak, to na pewno zainteresuje cię możliwość sterowania czajnikiem prosto z twojego smartfona. Wybierając model z tą funkcją, za pomocą aplikacji będziesz mógł zagotować wodę czy ustawić jej temperaturę.

Inną ciekawą opcją jest wyposażenie czajnika w podstawkę, która pomoże utrzymać niezmienne ciepło przez określony czas. Dla zapominalskich przyda się sygnał dźwiękowy, który powiadomi, że woda już się zagotowała.

Nie bez znaczenia jest także bezpieczny dotyk, czyli odpowiednia zewnętrza powłoka, dzięki której nie oparzysz się przy przypadkowym dotknięciu gorącego urządzenia.

Zastanawiasz się, jaki czajnik elektryczny cichy wybrać? Jeśli zależy ci na tym, aby przygotowując poranną kawę, nie obudzić reszty domowników, to zdecyduj się na model z funkcją cichego gotowania. Tego rodzaju czajniki wykorzystują specjalną powłokę zamontowaną na podstawce, która ograniczy hałas nawet do 75%.

Jesteś smakoszem aromatycznych herbat? Sprawdź czajniki wyposażone dodatkowo w zaparzacz do herbaty.

Zabezpieczenia, które powinien mieć twój czajnik elektryczny

Przy używaniu sprzętu AGD ważne jest przede wszystkim bezpieczeństwo. Wybrałeś już idealny model dla siebie? Sprawdź, czy posiada te zabezpieczenia. Czajnik elektryczny powinien automatycznie wyłączyć się zaraz po zagotowaniu.

Ważne, aby posiadał zabezpieczenie przed przegrzaniem, które uniemożliwia gotowanie bez wody. Wstrzymane powinno być także korzystanie z urządzenia kilka razy z rzędu, jeśli grzałka nie zdąży ostygnąć.

Jaki czajnik elektryczny? Lista z podsumowaniem

Wiesz już, na jakie aspekty warto zwrócić uwagę przy wyborze sprzętu do twojej kuchni. Oto krótka lista rzeczy z podsumowaniem:

  • pojemność czajnika,
  • rodzaj grzałki,
  • materiał wykonania,
  • moc urządzenia,
  • możliwość regulacji temperatury,
  • długość kabla,
  • funkcje dodatkowe,
  • zabezpieczenia.
Autorka: Małgorzata Rokicka