Data modyfikacji:

Jaki gryf do ćwiczeń wybrać? 

Jednym z niezbędnych akcesoriów domowej siłowni jest odpowiednio dobrany do ćwiczeń gryf. Rynek oferuje szeroki wachlarz produktów, dlatego wbrew pozorom podjęcie decyzji może okazać się nie lada wyzwaniem. Aby nieco ułatwić ten proces, poniżej podpowiadamy, na co zwrócić uwagę i jaki gryf do ćwiczeń wybrać.
jaki gryf do ćwiczeń

Jaki gryf do ćwiczeń wybrać? Rodzaje gryfów

Jaki sprzęt do ćwiczeń w domu wybrać? Przydatnym urządzeniem będzie gryf. Przed dokonaniem wyboru gryfu do ćwiczeń w warunkach domowych, warto zapoznać się z informacjami dotyczącymi specyfiki drążków. 
Najpopularniejszym rodzajem drążków są gryfy proste o długości od 1,2–2,2 m, na których zawieszane jest obciążenie i i zacisk. Do jakich ćwiczeń można wykorzystać gryf prosty? Na przykład do wyciskania na klatkę i barki, martwego ciągu oraz przysiadów – długość gryfu powinna zostać dobrana indywidualnie do potrzeb ćwiczącego. 
Gryf łamany świetnie sprawdzi się dla osób, które borykają się z nadwyrężonymi nadgarstkami (na przykład przez wielogodzinną pracę przy komputerze), ponieważ jest on wygięty w taki sposób, aby naturalnie wspierać pracę rąk podczas treningu. Jest to także dobry wybór dla osób początkujących, które dopiero uczą się poprawnej techniki wykonywania ćwiczeń. Gryf łamany świetnie sprawdzi się do treningu bicepsa oraz tricepsa. 
Polecanymi gryfami do ćwiczeń ogólnorozwojowych, które są wygodne i uniwersalne, są gryfy krótkie. Takie drążki idealnie sprawdzą się do wszelkich ćwiczeń związanych z górnymi partiami ciała. 
Osoby zaawansowane mogą także skorzystać z bardziej wyspecjalizowanych gryfów, jakimi są:
  • kratownice – umożliwiające bardziej precyzyjne treningi mięśni dwugłowych i trójgłowych;
  • gryfy duffalo – odciążają obręcz barkową w trakcie treningów siłowych z dużymi obciążeniami; 
  • gryfy fitness – przystosowane do lekkich treningów wzmacniających ciało z dużą ilością powtórzeń.

Gryf z dużym obciążeniem? Postaw na jakość!

W zależności od półki cenowej, kupujący ma do czynienia z gryfami, które są wykonane z różnych materiałów. Najbardziej popularnym jest chrom, jednak należy pamiętać, że drążki wykonane z tego surowca będą cięższe, w porównaniu na przykład z gryfami z tworzywa sztucznego lub gumy. Rynek oferuje także gryfy ze stali hartowanej – są to wysokiej jakości produkty na wiele lat, umożliwiające treningi z dużym obciążeniem, jednak tak jak w przypadku chromu, takie drążki nie należą do najlżejszych. 
Decydując się na określony materiał, z którego wykonane są gryfy, należy wziąć pod uwagę, gdzie będą wykonywane ćwiczenia i jakiego rodzaju będzie to trening. Długie gryfy z obciążeniem wykonane z chromu świetnie sprawdzą się podczas treningów siłowych z obciążeniem w przestronnej siłowni domowej, zaś krótkie, gumowe będą idealne do treningów fitness w ograniczonej przestrzeni lub w terenie.
Zobacz także, jaka bieżnia do domu będzie dobrym wyborem

Jaki gryf do ćwiczeń wybrać? Rola zacisków 

Zaciski bywają bagatelizowane, zwłaszcza przez początkujących sportowców, jednak warto podkreślić, że jest to duży błąd, bowiem ich główną rolą jest zapewnianie bezpieczeństwa, szczególnie podczas treningów z obciążeniem. Jakie zaciski do gryfu wybrać? Tak jak w przypadku drążków, kupujący ma do wyboru materiały takie jak chrom, tworzywo sztuczne oraz stal. Warto postawić na dobrej jakości, solidne materiały, które być może zwiększą wagę sztangi, ale zagwarantują bezpieczeństwo. 

Jaki gryf wybrać? Proponowane produkty

Rynek oferuje szeroki wybór produktów, dlatego aby ułatwić nieco wybór, poniżej przedstawiamy listę polecanych gryfów. 

Gryf prosty olimpijski inSPORTline OLYMPIC 120 cm OB-47

Gryf wykonany z wysokiej jakości stali chromowanej, wyposażony w antypoślizgowe uchwyty, które stabilizują dłonie podczas treningów. Dzięki średnicy 50 mm drążek przeznaczony jest do obciążeń olimpijskich. Jest to idealny gryf do martwego ciągu, podnoszenia ciężarów oraz treningów na ławce. 
Dane techniczne:
  • Długość gryfu: 120 cm
  • Średnica: 50 mm
  • Waga gryfu: 7,8 kg
  • Maksymalne obciążenie: 250 kg

Xylo Gryf Lekko łamany 120 cm/25 mm

Lekko łamany, chromowany gryf, wyposażony w zaciski śrubowe oraz uszczelki, które dodatkowo zabezpieczają elementy mocujące. Ryflowane uchwyty zapobiegają nieprawidłowemu ułożeniu dłoni na drążku, zapewniając pewny i bezpieczny chwyt. 
Dane techniczne:
  • Długość gryfu: 120 cm
  • Średnica: 25 mm
  • Waga gryfu: 6,75 kg
  • Maksymalne obciążenie: 130 kg

HMS Gryf prosty 180 cm/30 mm

Gryf prosty wykonany ze stali hartowanej, która dodatkowo została wzmocniona poprzez proces chromowania. Drążek posiada radełkowaną część chwytną, która umożliwia pewny chwyt. Gryf zawiera także zaciski śrubowe z gumowymi uszczelkami oraz gwintowanie, które jest bardzo praktyczne podczas umieszczania obciążenia. Produkt ten dobrze sprawdzi się dla osób preferujących dłuższe gryfy, na przykład podczas wykonywania martwego ciągu. 
Dane techniczne:
  • Długość gryfu: 180 cm
  • Średnica: 30 mm
  • Waga gryfu: 9,75 kg
  • Maksymalne obciążenie: 150 kg

GBP01 HMS Gryf do body pump 140 cm/30mm

Gryf prosty wykonany ze stali, pokryty miękką pianką EVA, która zapobiega wyślizgnięciu się drążka podczas treningu body pump. Drążek wyposażony jest w lekkie zaciski motylkowe. GBP01 HMS to idealny gryf dla osób wykonujących przysiady oraz wyrzuty z niewielkim obciążeniem oraz dużą ilością powtórzeń. 
Dane techniczne:
  • Długość gryfu: 140 cm
  • Średnica: 30 mm
  • Waga gryfu: 2 kg
  • Maksymalne obciążenie: 17,5 kg

Sport-Blast Gryf krótki 36 cm/28 mm

Krótki gryf wykonany ze stali hartowanej z ryflowaną częścią chwytną i solidnymi zaciskami. Odpowiednia długość drążka pozwala na umieszczenie nieco większego obciążenia w porównaniu ze standardowymi krótkimi gryfami – dlatego jest to dobry wybór zarówno dla początkujących sportowców, jak i osób zaawansowanych. 
Dane techniczne:
  • Długość gryfu: 36 cm
  • Średnica: 28 mm
  • Waga gryfu: 1,42 kg
Zdjęcie: Envato Elements
Bartłomiej Mazurek
Bartłomiej Mazurek

Dziennikarz i fotograf. Miłośnik nowych technologii, a w szczególności sprzętu z logo nadgryzionego jabłka. W wolnych chwilach zajmuje się prowadzeniem mediów społecznościowych i graniem na konsoli.