Data modyfikacji:

Jaki klej do płytek gipsowych wybrać? 

Decydując się na montaż płytek gipsowych, powinniśmy zapoznać się z dostępnymi na rynku rodzajami tych produktów. Niezwykle istotne jest także poznanie metod ich poprawnego zakładania, a także specyfiki materiałów wykończeniowych. W artykule odpowiadamy na często zadawane pytanie – jaki klej do płytek gipsowych najlepiej wybrać? 
jaki klej do płytek gipsowych

Płytki gipsowe są bardzo popularnym zamiennikiem płytek wykonanych z różnego rodzaju szlachetnego lub ozdobnego kamienia. O ich atrakcyjności decyduje względnie atrakcyjna cena, wynikająca z niskich kosztów produkcji. Nie bez znaczenia jest także niewielka waga oraz plastyczność materiału, pozwalająca na łatwe wytwarzanie modeli o skomplikowanych kształtach i wzorach. Nie dziwne więc, że duża część płytek dekoracyjnych dostępnych w sklepach jest wykonywana z gipsu. 

Jaki klej do płytek gipsowych – rodzaje i przeznaczenie dostępnych produktów 

Jaki klej do płytek wybrać? Do układania wszelkiego rodzaju płytek gipsowych oraz używamy specjalistycznych klejów gipsowych. Używanie produktów o innym przeznaczeniu jest w tym wypadku kompletnie niewskazana. Kleje do płytek gipsowych dzielimy ogólnie na te przeznaczone do użytku wewnątrz pomieszczeń, a także na zewnątrz budynków (są to preparaty wodo- i mrozoodporne). Dodatkowo spotkamy się też z preparatami uniwersalnymi, z których skorzystamy zarówno w ogrodzie, jak i np. w salonie. 

Podczas wyboru odpowiedniego kleju zwracamy uwagę na zalecenia producenta dotyczące powierzchni na jakiej można go kłaść. Wiele produktów nie radzi sobie bowiem kompletnie z podłożami, które utrudnia odparowywanie z nich wilgoci, a przez to spajanie i schnięcie mieszanki. Chodzi tutaj przede wszystkim o ściany pokryte starymi kaflami i glazurą, grubymi warstwami farb lub lakierów, a także powierzchnie wykonane z betonu.  

Kleje do płytek gipsowych najczęściej sprzedawane są pod postacią proszku rozpuszczane w wodzie (tzw. kleje dyspersyjne). Wydajność preparatu jest w ten wypadku zależna od jego rodzaju i składu. Dokładne informacje na ten temat zawsze znajdują się na opakowaniu oraz w opisie produktu w sklepie. Przed nałożeniem przygotowanej mieszanki konieczne jest przygotowanie i oczyszczenie podłoża, powinno być ono odpowiednio chłonne, by ułatwić schnięcie zaprawy. Klejów tego typu nie stosujemy, gdy płytki mają być częściowo lub stale zanurzone w wodzie, dotyczy no zwłaszcza ścian basenów, brodzików bądź innych zbiorników, takich jak ogrodowe fontanny. 

Poza formą sypaną, kleje do płytek gipsowych dostępne są też pod postacią gotowej do użycia mieszanki, niewymagającej dalszego rozpuszczania w wodzie. Produkty tego typu dostępne są w wiaderkach, najczęściej o wadze od 5 do 15 kilogramów i świetnie sprawdzają się na zewnątrz, zachowują bowiem swoje właściwości nawet przy długotrwałym wystawieniu na działanie wilgoci. Przed ich położeniem nie trzeba też specjalnie gruntować podłoża. 

Pamiętajmy jednak, że funkcją wszystkich klejów jest jedynie solidny montaż płytek. Nie powinien on pełnić roli zaprawy murarskiej. Przy jego pomocy nie wypełniamy więc nierówności i ubytków w ścianach. Z drugiej strony, jeżeli podłoże jest zbyt gładkie, dla lepszych efektów wskazane jest jego lekkie zmatowienie np. przy pomocy papieru ściernego. 

Czas wiązania i wysychania kleju do płytek gipsowych będzie zależał od wielu czynników i nie zawsze odpowiadał temu, co podaje na opakowaniu producent. Na proces wpływa grubość warstwy kleju (optymalna wynosi ok. 4 mm), rodzaj podłoża, wielkość i sposób ułożenia płytek, temperatura, a także wilgotność powietrza. Większość specjalistów uznaje, że w przeciętnych warunkach pełne wyschnięcie warstwy kleju następuje dopiero po ok. 14 dniach. Po upływie ok. 48 godzin klejone płytki możemy lekko obciążać np. ustawić lub oprzeć na nich drobne przedmioty. 

Jaki klej do kamienia gipsowego? 

Montaż kamieni gipsowych nie wymaga dodatkowych przygotowań lub produktów. Do tego celu używamy dowolnego kleju dopasowanego do warunków panujących w pomieszczeniu. W przypadku powierzchni na zewnątrz budynków stawiamy na wytrzymałe i elastyczne kleje o właściwościach mrozo- i wodoodpornych, gwarantujących solidne przytwierdzenie materiału.  

Jaki klej do płytek na podłoże karton-gips? 

Płytki gipsowe bardzo często kładziemy bezpośrednio na popularne płyty kartonowo-gipsowych. Specjaliści stanowczo radzą, by przed klejeniem ich powierzchnię przygotować, stosując warstwę gruntującą, którą może być chociażby folia w płynie. 

Jaki klej do płytek na tynki gipsowe? 

Gips jest często jednym z głównych składników tynków. Jeżeli na podłoże tego typu przyklejamy płytki gipsowe należy zastosować się do dodatkowych wytycznych. W przypadku, gdy pomieszczenie nie będzie wystawione na działanie wilgoci, zaprawę tynkową trzeba odpowiednio zagruntować. W sytuacji, gdy ściany wnętrza będą regularnie narażone na zamoczenie (np. łazienki), przed położeniem kleju zaleca się wykonanie warstwy izolacyjnej, najlepiej wykonanej z folii w płynie.