Data publikacji:

Jaki kolor farby na siwe włosy?

Na twojej głowie pojawia się coraz więcej siwych pasemek. Chcesz je ukryć czy przeciwnie – uważasz, że to naturalna kolej rzeczy i nie ma się czego wstydzić? Możesz też podkreślić ich kolor specjalnymi szamponami. Jaki kolor farby na siwe włosy będzie najlepszy? Podpowiadamy.
jaki kolor na siwe wlosy

Siwe włosy czekają nas wszystkich. Proces siwienia może zacząć się, gdy masz około 30 lat. Ale nie znaczy to, że przekroczenie tego wieku wiąże się nieodwołalnie z pojawieniem się pierwszych siwych włosów. To, kiedy zobaczysz je na swojej głowie, zależy od genów odziedziczonych po przodkach. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że jeśli twoja mama miała białe włosy przed czterdziestką, to będziesz je mieć w podobnym czasie. Ale możliwe jest, że będziesz cieszyć się żywym kolorem aż do 60. roku życia.

Na poziomie biochemicznym proces siwienia polega na zwolnieniu tempa pracy enzymów, które odpowiadają za pigmentację włosów. Dlatego w organizmie jest znacznie mniej melaniny, odpowiedzialnej za kolor włosów, a to skutkuje coraz mocniejszym siwieniem. Na moment pojawienia się siwych włosów ma oczywiście także wpływ tryb życia – stres, zła dieta i brak ruchu na świeżym powietrzu, a także używki sprzyjają osłabieniu włosa i pojawieniu się pierwszych siwych pasm szybciej. Jeśli chcesz ukryć siwe włosy, poszukaj odpowiednich, bezpiecznych kosmetyków. Jaki kolor farby na siwe włosy? Szampon, płukanka, a może wystarczy spray na odrosty? Sprawdzamy, jaka będzie najlepsza farba do włosów.

Jaki kolor farby na siwe włosy? Dopasowany do naturalnej barwy

Zdecydowałaś, że chcesz farbować siwe pasma. Jaki kolor farby na siwe włosy będzie dla ciebie najlepszy? Jaka będzie najlepsza farba do włosów brąz, a jaka do blond? Dobierz kolor tak, by przypominał nieco kolor włosów, który miałaś, zanim stały się siwe. Pierwsze białe włosy będą mieszać się naturalnymi, dlatego nowy kolor powinien łagodnie wmieszać się pomiędzy włosy siwe i te jeszcze naturalne.

Każda dobrej jakości farba poradzi sobie z nadaniem równomiernego koloru całej fryzurze, pamiętaj jednak o dbaniu o odrosty, które z pewnością pojawią się po kilkunastu myciach u nasady włosów. Stosuj preparaty na odrosty – to kosmetyki, które aplikuje się tylko tam, gdzie farba już się zmyła.

Naturalna farba do włosów siwych

Jeśli lubisz swoje siwe włosy i nie chcesz ich ukrywać, poszukaj farby lub szamponu, który podkreśli ich piękno i wydobędzie delikatny, srebrzysty kolor. Szczególnie polecana będzie naturalna farba do włosów siwych, która nie zawiera szkodliwego amoniaku, niszczącego strukturę włosa.

Wybieraj np. preparaty z henny, które powstają na bazie ziół, lub lekkie szamponetki koloryzujące w saszetkach. Działają one krócej i zmywają się po około pięciu myciach, ale na pewno nie zniszczą włosów tak, jak trwała farba. To dobry wybór, jeśli szukasz najzdrowszej farby do włosów.

Jaki kolor farby na siwe włosy? Fioletowy!

Zaprzyjaźniłaś się ze swoimi siwymi włosami i nie chcesz ich ukrywać pod kolorem blond czy brązowym? Teraz zadbaj o nie odpowiednio. Białe włosy mogą być naprawdę piękne, a ostatnio są też szalenie modne. Głęboki, szlachetny, platynowy odcień nadasz włosom, stosując fioletowy szampon. Można go używać do włosów naturalnych i farbowanych.

W przypadku włosów farbowanych jego zadaniem jest wyeliminowanie żółtego odcienia włosów, który zazwyczaj nie wygląda estetycznie. Fioletowy barwnik działa odświeżająco na włosy i nadaje im srebrzyste refleksy. Pamiętaj jednak, że kosmetyk ten jest mocny i może przesuszać włosy, dlatego nie używaj go codziennie – wystarczy 3 razy w tygodniu.

Pielęgnując siwe włosy, pamiętaj!

  • Jeśli farbujesz włosy samodzielnie, przestrzegaj dokładnie zaleceń producenta z instrukcji!
  • Nie wydłużaj czasu działania preparatów koloryzujących ani go nie skracaj, ponieważ może to skutkować uzyskaniem zupełnie innego koloru, niż planowałaś.
  • Siwe włosy są sztywniejsze, dlatego stosuj regularnie odżywki proteinowe i z masłem shea, które dogłębnie nawilżą włosy.
Zdjęcie: Doğukan Şahin/Envato Elements
Agnieszka Jastrzębska
Agnieszka Jastrzębska

Dla redakcji serwisów Ceneo najchętniej piszę o modzie. I choć strojenie się, to szczyt próżności, to w przysłowiu „jak cię widzą, tak cię piszą” jest wiele prawdy. A w dzisiejszych czasach moda to także mocny nośnik światopoglądu, o czym przekonuje np. jedna z moich ulubionych projektantek, Vivienne Westwood. Lubię też pisać o wnętrzach, ponieważ to one tworzą naszą codzienność. Chętnie doradzam też rodzicom, ponieważ rodzicielstwo to wielka i pouczająca przygoda. Rekomenduję też dobre książki i ciekawe miejsca na świecie. Prywatnie jestem mamą 11-latki, pracuję z dziećmi, uczę się grać na gitarze i planuję trenować boks.