Data publikacji:

Jaki kubeczek menstruacyjny wybrać? Poradnik

Kubeczek menstruacyjny coraz częściej zastępuje jednorazowe środki higieniczne stosowane w czasie menstruacji. Kobiety lubią go za to, że jest ekologiczny, higieniczny (zgadza się!) oraz w ostatecznym rozrachunku tańszy od podpasek i tamponów. Podpowiadamy, jaki kubeczek menstruacyjny wybrać i jak prawidłowo go stosować.
kubeczek menstruacyjny

Czym jest kubeczek menstruacyjny?

Kubeczek menstruacyjny to niewielki przyrząd w kształcie lejka, wykonany z silikonu medycznego. Przeznaczony jest do zbierania krwi menstruacyjnej wewnątrz pochwy. Choć jest to cecha, która łączy go z tradycyjnymi tamponami, w istocie kubeczek menstruacyjny znacznie się od nich różni.

Kubeczek menstruacyjny – dla kogo?

Kubeczki menstruacyjne są rekomendowane wszystkim kobietom. Na rynku można znaleźć kubeczki w różnych rozmiarach, co pozwala bez problemu dopasować je do indywidualnej budowy ciała. Kubeczki dopuszczone do sprzedaży są wykonane z bezpiecznych, higienicznych tworzyw, które w żaden sposób nie zagrażają zdrowiu. Dlaczego warto stosować kubeczek? Zalety kubeczka menstruacyjnego Wielu kobietom stosowanie wielorazowego środka higieny w trakcie okresu wydaje się czymś niewyobrażalnym. Na szczęście, mity na temat kubeczków są stale obalane, a coraz więcej pań decyduje się na wypróbowanie takiego rozwiązania.
  • Kubeczki menstruacyjne to ukłon w stronę ochrony środowiska. Są wielorazowe, dlatego mogą służyć przez wiele miesięcy, a nawet lat. A teraz wyobraź sobie, ile podpasek oraz tamponów produkują codziennie kobiety z całego świata… Jednorazowe środki ochronne często zawierają mikroplastik, który zatruwa planetę.
  • Kubeczek menstruacyjny kupisz już za około 50 złotych. Produkty najlepiej ocenianych marek kosztują około 120 złotych. To tyle, co około 8 opakowań podpasek – z tym że kubeczek będzie z tobą nie przez jeden, a wiele miesięcy!
  • Z pewnością słyszałaś o TSS, czyli zespole wstrząsu toksycznego. To stan śmiertelnego zagrożenia organizmu, do którego może dojść na skutek zainfekowania bakteriami. Taka sytuacja może zdarzyć się, gdy zbyt rzadko wymieniasz tampon. Kubeczek menstruacyjny wykonany jest z tworzywa, które ogranicza rozwój bakterii, a tym samym minimalizuje ryzyko TSS.
  • Być może zdziwi cię fakt, że kubeczek menstruacyjny jest o wiele bardziej higieniczny niż tampon lub podpaska. Krew, która się w nim zbiera, nie ma kontaktu z ciałem, tak jak ma to miejsce w przypadku tamponu. Ponadto kubeczek ogranicza rozkład krwi oraz rozwój bakterii, nie „gubi” nitek materiału. Prawidłowo założony, nie przecieka.

Jak stosować kubeczek menstruacyjny?

Kubeczek menstruacyjny umieszcza się w pochwie, podobnie jak tampon. Przed założeniem należy zwinąć go w rulonik, który po umieszczeniu wewnątrz swobodnie się rozwinie. Końcówka kubeczka powinna wystawać na zewnątrz.

Częstotliwość opróżniania kubeczka zależy od obfitości miesiączki. Jak wspomnieliśmy, przetrzymanie go nieco dłużej nie jest tak groźne, jak w przypadku tamponu. Z reguły czynność ta konieczna jest raz na 4 godziny.

Po ostrożnym wyjęciu kubeczka wylej jego zawartość do toalety. Następnie umyj go pod bieżącą, ciepłą wodą z dodatkiem płynu do higieny intymnej lub specjalnego preparatu. Po osuszeniu możesz zaaplikować go ponownie.
Po miesiączce kubeczek menstruacyjny należy nie tylko dokładnie umyć, ale także zdezynfekować. Do następnego okresu powinien być przechowywany w suchym miejscu.

Kubeczek menstruacyjny – jaki wybrać?

Mamy nadzieję, że udało nam się przekonać cię do wypróbowania kubeczka menstruacyjnego. Jak wybrać ten odpowiedni?

Jaki rozmiar kubeczka menstruacyjnego?

Na rynku dostępne są kubeczki menstruacyjne w różnych rozmiarach, oznaczone zwykle symbolami S, M, L, XL. Pamiętaj, że podobnie jak w przypadku ubrań, rozmiarówka kubeczków może różnić się w zależności od producenta. Wybierając swój pierwszy kubeczek, powinnaś wziąć pod uwagę:
  • swój wiek,
  • przebyte porody,
  • wysokość ułożenia szyjki macicy.
Młode dziewczyny, które nie rodziły, powinny wybierać kubeczki w mniejszych rozmiarach. Paniom po 30. roku życia oraz tym, które są już matkami, rekomendowane są większe modele.

Wysokość ułożenia szyjki macicy podpowie ci, jaką długość powinien mieć kubeczek, abyś czuła się komfortowo. Aby ją ustalić, należy wsunąć palec wskazujący do pochwy do momentu, gdy poczujesz, że dotykasz szyjki. Głębokość, na jaką wsunęłaś palec, oznacz na nim długopisem. Po jej zmierzeniu, uzyskasz optymalną wysokość twojego kubeczka.

Jaki kubeczek menstruacyjny dla aktywnej kobiety?

Kubeczki menstruacyjne różnią się pomiędzy sobą twardością. Twardsze modele będą odpowiednie dla kobiet aktywnych fizycznie, z kolei miękkie dla tych mniej aktywnych lub borykających się z nadwrażliwością w okolicach intymnych.

Materiał. Jaki kubeczek menstruacyjny wybrać?

Kubeczek menstruacyjny musi być wykonany z odpowiedniego materiału, takiego jak silikon medyczny lub TPE. Są to tworzywa bezzapachowe, elastyczne i co najważniejsze, w pełni bezpieczne dla zdrowia.

Dodatkowe wyposażenie zestawu

Producenci kubeczków menstruacyjnych często dołączają do nich praktyczne akcesoria, takie jak woreczki lub pudełeczka do dyskretnego przechowywania.

Jaki kubeczek menstruacyjny? Podsumowanie

Kupując pierwszy kubeczek menstruacyjny, weź pod uwagę przede wszystkim swój wiek, przebyte porody oraz poziom aktywności. Dla bardziej precyzyjnego wyboru możesz także zmierzyć wysokość szyjki macicy.
Autorka: Joanna Stanuch