Data publikacji:

Jaki monitor do gier? Wybieramy dobry monitor gamingowy 

Monitor pozostaje niezmiennie kluczowym elementem każdego gamingowego zestawu komputerowego. Bez dobrego ekranu nie jesteśmy bowiem w stanie cieszyć się w pełni z potencjału peceta, zwłaszcza w przypadku, gdy ma on bardzo mocny układ graficzny, pozwalający na zabawę w wysokich rozdzielczościach ekranu. Jaki monitor do gier więc wybrać? Odpowiadamy na to pytanie, przedstawiając najważniejsze parametry sprzętu, na które należy zwracać uwagę podczas zakupów. Przedstawiamy także kilka polecanych modeli monitorów, sprawdzających się idealnie w pokoju gracza.
jaki monitor do gier

Monitor do grania – co bierzemy pod uwagę podczas zakupów?

Rozglądając się za nowym monitorem do gier, powinniśmy zwrócić uwagę na kilka podstawowych parametrów urządzenia. Decydują one w dużej mierze o tym, czy sprzęt pozwoli komfortowo cieszyć się z najnowszych gier, wykorzystując maksymalnie moc peceta lub konsoli. 

Monitor do gier – jaka przekątna ekranu?

Wybierając monitor gamingowy, gracze w pierwszej kolejności zwracają uwagę na przekątną jego ekranu. Decyduje ona bowiem o fizycznych wymiarach urządzenia, a tym samym o tym, ile miejsca zajmuje ono na biurku. Modele zaprojektowane z myślą o elektronicznej rozrywce mają prawie zawsze wyświetlacze o przekątnych od 24 cali do 32 cali. Najczęściej wybiera się sprzęt 27-calowy, stanowiący dobry kompromis pomiędzy większymi i mniejszymi panelami. Monitory mieszą się też bez problemu nawet na ograniczonej przestrzeni. 
Monitory 24-calowe sprawdzają się przede wszystkim w małych pokojach. Są też dobrym rozwiązaniem dla właścicieli słabszych pecetów, obsługują one bowiem maksymalnie rozdzielczość 1080p, pozwalając osiągnąć dobrą wydajność w grach nawet ze starszymi kartami graficznymi. Mniejsze wymiary wyświetlacza ukrywają też skutecznie niedoróbki gorszej jakości grafiki, na jaką musimy się zdecydować, używając słabszych komponentów.
Monitory o rozmiarach 29–32 cali lub większych z kolei sprawdzają się na dużych stanowiskach gamingowych. Duże wymiary wyświetlacza umożliwiają też korzystanie z rozdzielczości 4K, poprawiają wrażenia podczas oglądania filmów i korzystania z innych multimediów. Duża przestrzeń ekranowa jest też niezastąpiona, gdy komputer używany jest do pracy z edytorami grafiki lub materiałów wideo, a nawet edytorami tekstu oraz arkuszami kalkulacyjnymi.

Monitor do gier – jakie proporcje ekranu? 

Producenci monitorów do gier oferują również urządzenia dostępne w niestandardowych proporcjach ekranu. Standardowe modele są od lat produkowane wyłącznie w uniwersalnym formacie 16 : 9, używanym przez przemysł filmowy i telewizyjny. Alternatywę stanowią dla nich tzw. monitory ultrapanoramiczne, pracujące w różnych standardach, takich jak 21 : 9 czy 32 : 9. Mają one znacznie szersze ekrany, które teoretycznie zapewniają większych obszar roboczy. 
Decydując się na sprzęt tego typu, należy pamiętać, że wsparcie dla ultrapanoramicznych monitorów wśród producentów gier i oprogramowania użytkowego nie jest uniwersalne, bowiem urządzenia te pozostają niszowym rozwiązaniem. Uruchamiając niekompatybilną grę lub aplikację, musimy pogodzić się więc często z nieestetycznie rozciągniętym obrazem, pogarszającym czytelność, albo pionowymi czarnymi pasami po obu stronach ekranu, pozwalającymi zachować oryginalne proporcje. Po monitory tego typu sięga wielu fanów symulatorów (samochodowych, lotniczych i kosmicznych), a także fani różnego typu sieciowych strzelanek FPS i TPS. 

Monitor do gier – jaki typ matrycy?

Matryca ekranu w monitorze dla gracza wpływa w dużej mierze na parametry obrazu, a tym samym na komfort oraz wrażenia płynące z rozrywki. Producenci ekranów gamingowych pracują przede wszystkim z dwoma konkurencyjnymi technologiami matryc o nazwie VA vs IPS, a każda z nich ma swoje zalety i wady. 

Monitory do gier z matrycą VA

W przypadku monitorów do gier większość modeli na rynku korzystać będzie z matryc VA, które stosuje się też w wielu telewizorach. Ekrany wykonane w tej technologii charakteryzują się świetnym odwzorowaniem głębokich czerni, a także wysokimi kontrastem obrazu.
Bez problemu pracują one też w wysokich częstotliwościach odświeżania obrazu, wynoszących ponad 200 Hz. Słabością urządzeń jest jednak niezadowalający czas reakcji pikseli ekranu, który może w specyficznych sytuacjach skutkować punktowym smużeniem obrazu. Tylko zadowalające pozostaje też odwzorowanie kolorów, zwłaszcza w tańszych modelach, przez co sprzęt nie jest zalecany do pracy z grafiką, wideo lub zdjęciami. 

Monitory do gier z matrycą IPS 

Monitory do gier z matrycą IPS to przede wszystkim modele z wyższej półki cenowej, ze względu na wyższy koszt produkcji ekranów tego typu. Największym atutem sprzętu jest idealne odwzorowanie kolorów, barwy są też bardziej nasycone i pełne niż w przypadku analogicznych modeli VA. Z tego powodu są polecane osobom, które poza graniem pracują też z grafiką lub zdjęciami.
Przeważanie monitory IPS nie radziły sobie z pracą w wysokiej częstotliwości, najnowsze modele dostępne w sklepach dorównują już jednak pod tym względem urządzeniom VA, z tym że musimy zapłacić za nie znacznie więcej. 

Monitory OLED

Monitory OLED to propozycja dla najbardziej wymagających, na razie stanowią one bardzo niszową propozycję, a ich ceny są kilkukrotnie wyższe od urządzeń IPS i VA. Panele OLED nie mają sobie równych, jeżeli chodzi o naturalne odwzorowanie kolorów, a także czerni. 

Monitor do gier – jaka maksymalna częstotliwość ekranu?

Wybierając monitor gamingowy, zwracamy szczególną uwagę na wspominaną już kilkakrotnie częstotliwość odświeżania ekranu, wskazującą na to, ile razy w ciągu pozamedycznej sekundy ekran jest w stanie zmienić swoją zawartość i wyświetlić nowy obraz. 
Urządzenia dla graczy pracować powinny co najmniej w 120–144 Hz, co pozwala na zabawę z grami z grafiką wyświetlaną w 120–144 klatkach na sekundę (tzw. FPS-ach). Jeżeli chcemy bawić się przy większej liczbie FPS-ów, musimy sięgnąć po modele obsługujące wyższe częstotliwości pracy. 
Kiedy mowa o częstotliwości, niezwykle ważne jest też wsparcie, jakie monitor oferuje dla najnowszych standardów technologii FreeSync i G-Sync. Jeżeli są one aktywne, dopasowują dynamicznie zmieniającą się liczbę generowanych klatek obrazu do częstotliwości odświeżania ekranu, co pozwala uniknąć rozpraszającego zjawiska tzw. rwania się obrazu, wpływającego negatywnie na komfort zabawy.
monitor do grania

Monitor do gier – jaki czas reakcji?

Czas reakcji to parametr, który wskazuje na liczbę milisekund, jaką monitor potrzebuje na zmianę jasności pojedynczego piksela. Po częstotliwości odświeżania jest to druga istotna cecha wpływająca na płynność wyświetlanego obrazu podczas gry. Optymalnym wyborem są monitory z czasem reakcji na poziomie 1 ms, sprawdzające się w bardzo intensywnych produkcjach akcji. Niestety warto pamiętać, że producenci mierzą często parametr na różne sposoby, nie zaszkodzi więc poszukać niezależnych testów i recenzji danego modelu, które weryfikują informacje techniczne podawane w katalogu sklepu. 

Monitor do gier – budowa, liczba wejść i wyjść

Dobry monitor do gier powinien mieć przynajmniej po jednym wejściu DisplayPort i HDMI, korzystającym z ich najnowszej wersji. Pamiętajmy, że większa liczba portów pozwala podłączyć dodatkowe urządzenia, takie jak konsole do gier.
Przydatnym może okazać się też wbudowany hub USB lub wejście słuchawkowe. Dużym atutem monitora jest też możliwość regulacji jego pochylenia i wysokości. Co ciekawe, funkcje te nie są regułą nawet w przypadku modeli uznanych producentów, jeżeli zależy nam na nich, powinniśmy uważnie przyglądać się specyfikacji sprzętu. 
Zdjęcie: Envato Elements