Data modyfikacji:

Jaki obiektyw do Sony Alfa wybrać?

System Sony Alpha obejmuje serię dostępnych na rynku od 2006 roku aparatów cyfrowych, początkowo lustrzanek, ale także konstrukcji SLR, bezlusterkowców. W zależności od posiadanego aparatu, obiektywy mogą mieć starsze mocowanie Sony A - Konica Minolta, albo też aktualne - Sony E, FE. Jaki obiektyw do aparatu Sony Alpha warto wybrać, które konstrukcje sprawdzają się w wybranych zastosowaniach? Sprawdź, jakie propozycje są polecane przez specjalistów.

obiektyw

Jaki obiektyw do Sony Alfa? Samyang, Sigma, Tamron czy Sony?

Aktualna oferta obiektywów do Sony Alpha obejmuje produkty czołowych światowych producentów. Szkła z mocowaniem Sony E produkuje nie tylko firma Sony, również ze współpracą z Carl Zeiss, ale także Samyang, Sigma, Tamron, 7Artisans czy Laowa. Wielu producentów, w zależności od typu obiektywu posiada topowe modele polecane przez doświadczonych fotografów.

To, jaki obiektyw będzie dobrym wyborem, zależy przede wszystkim od jego przeznaczenia, sposobu użytkowania.  Ogniskowa lub jej zakres, jasność obiektywu, stabilizacja obrazu, sposób ustawienia ostrości, a także szybkość działania i jakość odwzorowywania są zależne od wybranego modelu. Jaki obiektyw do Sony Alfa kupić? O jego doborze w wielu przypadkach decyduje również budżet, który może się zaczynać na kilkuset złotych, a kończyć - na kilkudziesięciu tysiącach.

Jak wybrać odpowiedni obiektyw do Sony Alfa?

W pierwszej kolejności ustal, jaki rodzaj obiektywu jest Ci potrzebny. Zasadniczo możesz wybierać wśród stałoogniskowych lub zmiennoogniskowych, z tak zwanym zoomem, o różnorakim przeznaczeniu. Może być to obiektyw do Sony Alfa typu:

  • Fisheye,
  • Makro,
  • Standardowe,
  • Szerokokątne,
  • Teleobiektywy.

Ogniskowa lub jej zakres decydują o przeznaczeniu szkła. Ważna jest także kwestia stabilizacji obrazu wbudowanej w obiektyw. Staje się kluczowa, zwłaszcza gdy wykonujesz zdjęcia w dużym przybliżeniu czy trudnych warunkach, bez użycia statywu. Głównym parametrem decydującym o jakości obiektywu oprócz konstrukcji optycznej jest przypisana mu światłosiła - oznaczona liczbą związaną z przysłoną f. Im jaśniejszy obiektyw, tym lepsza jest potencjalna jakość zdjęć w trudnych warunkach oświetleniowych.

Warto również zwrócić uwagę na obecność, precyzję i szybkość działania autofocusa. Manualne ustawienie ostrości jest obecnie mało praktyczne, dlatego coraz rzadziej można spotkać obiektywy z tym rozwiązaniem. Warto również, choć w minimalnym stopniu przy wyborze, jaki obiektyw do Sony Alfa kupić, uwzględnić fizyczną wielkość i wagę obiektywu, jego odporność na czynniki zewnętrzne. Dla niektórych może być istotne, czy na przykład mieści się do podręcznej torby fotograficznej.

Polecane obiektywy do Sony Alpha – wybór specjalistów

Jeżeli zastanawiasz się, jaki obiektyw do Sony Alfa kupić i nie masz sprecyzowanych wymagań ani zbyt wygórowanego budżetu, warto rozważyć szkła o uniwersalnym przeznaczeniu. To propozycje zmiennoogniskowe, z optymalnym zakresem zooma zależnym od modelu. Zmiennoogniskowe obiektywy o szerszym zakresie będą także świetnym wyborem dla filmowców czy fotoreporterów. W przypadku chęci uzupełnienia "szklarni", warto rozważyć także propozycje stałoogniskowe - szerokokątne, makro czy portretowe, w zależności od potrzeb, które sprawdzą się w konkretnych zastosowaniach. Sprawdź polecane obiektywy z mocowaniem Sony E.

Obiektyw Sigma C 16 mm f/1.4 DC DN

Wyjątkowo jasny stałoogniskowy obiektyw z AF, o doskonałej jakości optycznej, dedykowany do bezlusterkowców.

Obiektyw Sony 55mm f/1.8 fE zA Carl Zeiss Sonnar T*

Zbliżony do klasycznej stałki 50 mm rewelacyjny obiektyw, cechujący się doskonałym obrazem, ostrością i jej głębią, oddaniem detali w każdym miejscu kadru.

Obiektyw Sony 18-105 mm f/4 G OSS

Optymalny, najczęściej wykorzystywany zakres ogniskowych, stała światłosiła F/4.0, płynnie działający zoom ze zmienną prędkością dobry także do filmowania, niezmieniający gabarytów przy zoomie; minusem modelu jest brak uszczelnienia.

Obiektyw Sigma Art 24-70 mm f/2.8 DG DN

Zaawansowana konstrukcja optyczna idealna dla pełnoklatkowych bezlusterkowców, niweluje aberracje chromatyczne i komę, szybki autofocus, doskonały stosunek jakości do ceny.

Obiektyw Sony FE 24-105 mm f/4 G

Dedykowany do pełnej klatki obiektyw o uniwersalnym przeznaczeniu, stałej światłosile, cichy i szybki AF, dobra ostrość i efektowny bokeh.

Obiektyw Sony 28-135 f/4 FE PZ G OSS

Szkło do aparatów pełnoklatkowych, idealny również do filmowania w 4K, precyzyjny optycznie, cichy.

Oferta obiektywów z mocowaniem Sony E jest znacznie szersza, dlatego w zależności od potrzeb, charakterystyki pracy ze sprzętem fotograficznym można dobrać dedykowany do zastosowań obiektyw.

Nowy obiektyw do Sony Alpha – o czym jeszcze pamiętać?

Jeżeli podjąłeś już decyzję o zakupie konkretnej szklarni do aparatu, sprawdź opinie i testy wybranych modeli. Warto obejrzeć przykładowe zdjęcia, najlepiej wykonane takim samym modelem korpusu, jaki posiadasz z obiektywem, który chcesz kupić. Pozwolą Ci na upewnienie się w trafności wyboru.

Nie zapominaj również o zaopatrzeniu się w odpowiednie akcesoria do obiektywu. O ile zaślepki czy osłona przeciwsłoneczna są zwykle elementami wyposażenia, tak już filtr UV albo polaryzacyjny o właściwej średnicy w większości przypadków warto dokupić. Pełni on dodatkowo rolę zabezpieczającą przed porysowaniem soczewki obiektywu w trakcie użytkowania, dlatego warto dopłacić kilkanaście-kilkadziesiąt złotych. Jeżeli dysponujesz większą ilością obiektywów, pomyśl także o dedykowanym etui, jeżeli nie jest ono dołączone przez producenta obiektywu.

Wybór dobrego obiektywu do aparatu Sony Alfa nie musi być trudny, jeżeli dobrze określi się potrzeby. Na rynku dostępnych jest wiele szkieł sprawdzających się doskonale w praktyce. Dzięki optymalnie dobranym obiektywom połączonym z dopracowaną techniką fotografowania zdjęcia mogą być naprawdę wyjątkowe.

Autorka: Aleksandra Ginalska