Data publikacji:

Jaki okap kuchenny Akpo wybrać?

Okapy kuchenne, często określane też jako pochłaniacze, mają za zadanie pozbywać się z powietrza nieprzyjemnych zapachów, dymów oraz innych lotnych zanieczyszczeń powstających podczas przygotowywania posiłków. Urządzenia montujemy najczęściej bezpośrednio nad płytą kuchenki. Dzięki wbudowanym wentylatorom zasysa on powietrze znad patelni i garnków i oczyszcza je przy pomocy specjalnych filtrów, a następnie kieruje do przewodu wentylacyjnego lub ponownie do pomieszczenia. W artykule przyglądamy się ofercie okapów firmy Akpo. 
okap akpo
Firma Akpo rozpoczęła działalność w 1989 roku w Polsce i po dziś dzień pozostaje spółką ze stuprocentowym rodzimym kapitałem. Z logo marki sprzedawane są przede wszystkim różnego rodzaju pochłaniacze, na co zwraca uwagę między innymi jej nazwa, Akpo to anagram słowa okap. Producent samodzielnie wytwarza i projektuje oferowane modele, podążając za światowymi trendami na rynku. W katalogu producenta znajdziemy też kilka płyt kuchennych. 
Okapy Akpo zasilane są energią elektryczną i oferują wiele trybów różniących się szybkością obrotów wentylatora, która wpływa na ilość filtrowane powietrza, a także najczęściej spotykane funkcje dostępne w produktach konkurencji. Wśród urządzeń znajdziemy zarówno modele naścienne, jak również podszafkowe oraz przeznaczone do instalacji nad kuchennymi wyspami.
Urządzenia odznaczają się różnym wykończeniem – poza konstrukcją ze stali znajdziemy też produkty korzystające z bardzo modnych ceramicznych lub szklanych paneli, świetnie wpasowujących się do nowocześnie zaaranżowanych pomieszczeń. Pochłaniacze Akpo są dostępne w kilku wariantach kolorystycznych (w zależności od modelu), a więc klasycznej czerni, srebrze, złocie lub bieli. 

Polecane okapy kuchenne Akpo

Akpo WK-4 Nero Eco 50 

Przyścienny okap kominowy z nowoczesnym wyciągiem obwodowym. Wentylatory urządzenia pracują w trzech prędkościach, a ich maksymalna wydajność to 324 m3/h. Moc silnika to 106 W. Na maksymalnych obrotach sprzęt generuje 71 decybeli hałasu.
Obudowa została wykonana z pomalowanego na czarno aluminium. Szerokość modelu to 50 centymetrów, ale w sklepach znajdziemy też wariant 60 centymetrów. Sterowanie odbywa się za pomocą kilku przycisków. Producent zamontował tutaj również dwie mocne lampy LED, oświetlające płytę kuchenną. Okap działa w trybie wyciągu (powietrze jest usuwane przez komin wentylacyjny) lub pochłaniacza (niezbędny jest zakup filtrów węglowych). 

Akpo WK-5 Elegant Turbo 50 

Prosty i zarazem klasyczny okap kominowy o szerokości 50 centymetrów, wysokości 30 i głębokości 57 centymetrów oraz mocy całkowitej silnika wynoszącej 76 W. Sprzęt wykonany został z aluminium i dostępny jest w czarnym, białym lub srebrnym kolorze. Wentylatory działają z mocą 149 m3/h, generując przy tym hałas o natężeniu od 47 decybeli do 57 decybeli.
Sterowanie odbywa się za pomocą fizycznych przycisków. Urządzenie ma filtr tłuszczowy oraz wymienny węglowy. Do dodatkowego wyposażenia należy zaliczyć dwie lampki o mocy 4 W. Dodajmy, że w sklepach znajdziemy też wariant o szerokości 60 centymetrów.

Akpo WK-4 Largo 50 

Nowoczesny okap kominowy o szerokości 50 centymetrów (istnieje też wariant 60 centymetrów, który może pracować w trybie pochłaniacza lub wyciągu). Wydajność maksymalna wentylatorów wynosi 383 m3/h, na najwyższych obrotach urządzenie wydaje 68 decybeli. Moc silnika to 140 W.
Urządzenie zwieńczone jest eleganckim zakrzywionym szklanym panelem. Producent wyposażył je też w dwa halogenowe reflektorki. O czyste powietrze dbają filtry węglowe oraz antytłuszczowe. Model dostępny jest w kolorze srebrnym, sterowanie dostępne jest wyłącznie za pomocą fizycznych przycisków.

Akpo WK-7 Micra 60

Okap podszafkowy o kompaktowych rozmiarach i szerokości 60 centymetrów, który przeznaczonych jest do małych kuchni lub aneksów kuchennych. Sprzęt pochłania powietrze w trzech prędkościach, przy maksymalnej wydajności wynoszącej 334,9 m3/h. Na największych obrotach głośność pracy dochodzi do 70 decybeli. Na obudowie z czarnego aluminium znajdziemy przyciski sterowania, a także dwa reflektorki z diodami LED. Model wyposażony jest metalowy i łatwy w myciu filtr antytłuszczowy.

Akpo WK-10 Isla Mir 90 

Wyspowy okap kuchenny podwieszany bezpośrednio pod sufitem (waga modelu to 22 kilogramy), jego wysokość wynosi od 73,5 centymetra do 99,5 centymetra, szerokość 90 centymetrów, a głębokość 50 centymetrów. Model działa w trybie wyciągu, w którym zasysane powietrze jest kierowane do systemu wentylacyjnego, albo pochłaniacza, wypuszczając je po oczyszczeniu z powrotem do pomieszczenia (niezbędne jest dokupienie filtra węglowego).
Wentylatory działają z trzema prędkościami. Imponująco wygląda tutaj wydajność wynosząca 591,3 m3/h, którą zapewnia silnik o mocy 248 W. Okap jest wykończony dużym szklanym panelem. Przy wlocie powietrza producent zamontował też cztery reflektory, które skutecznie oświetlą całą kuchenną wyspę

Akpo WK-10 Isla Balmera 

Bardzo elegancki okap wyspowy wykonany na planie walca o wysokości 87–117 centymetrów oraz szerokości 40 centymetrów. Sprzęt bez problemu można podłączyć do wentylacji budynku (tryb wyciągu) lub traktować go jak standardowy pochłaniacz. Wydajność wentylatora wynosi od 450 m3/h do 800 m3/h.
Model ma nieskomplikowaną i bardzo spartańską konstrukcję, świetnie wpisującą się do minimalistycznych wnętrz. Przy wejściu powietrza zainstalowane są cztery mocne reflektorki LED. Pracę kontrolujemy za pomocą kilku przycisków umieszczonych w pionowej linii z frontu urządzenia. WK-10 Isla Balmera dostępny jest w kolorze czarnym, srebrnym i złotym.

Akpo WK-11 Clarus 

Naścienny okap kominowy działający w trybie wyciągu oraz pochłaniacza, z obudową o szerokości 60 centymetrów. Moc silnika wynosi 106 W, a maksymalna wydajność turbiny wentylatora 300 m3/h. Głośność pracy zamyka się w zakresie 54–69 decybeli. Urządzenie posiada standardowy filtr antytłuszczowy oraz węglowy. Model dostępny jest w kolorze czarnym, biały lub szarym.
Przedni panel okapu ma błyszczącą pokrywę, którą odchylamy, gdy chcemy skorzystać ze sprzętu, zasłania ona bowiem wlot powietrza umiejscowiony pod kątem. Dodatkowo kuchenkę oświetla listwa z diodami LED. Sterowanie odbywa się za pomocą dotykowego panelu z kilkoma przyciskami. WK-11 Clarus będzie świetnie pasować do kuchni o minimalistycznym i nowoczesnym wyglądzie.

Akpo WK-5 RondoTurbo 50 

Przyścienny i klasyczny okap kominowy o szerokości 50 centymetrów lub 60 centymetrów, który jest przeznaczony do małych kuchni. Odznacza się cichą pracą, która nie przekracza 59 decybeli, a także wydajnością na poziomie 207 m3/h. Wbudowane lampy o mocy 28 W skutecznie oświetlą płytę kuchenki. Kontrola obrotów wentylatora odbywa się za pomocą specjalnego suwaka. Urządzenie zostało zbudowane ze stali nierdzewnej w białym kolorze.
Zdjęcie: Envato Elements