Data modyfikacji:

Jaki olej do drewna dębowego?

Drewno dębowe jest pięknym i naturalnym materiałem, z którego coraz częściej korzystamy w naszym otoczeniu. Chcąc zachować jego wygląd na dłużej, musimy zadbać o odpowiednią konserwację. Jedną z metod konserwacji drewna jest olejowanie. Jest to nie tylko tradycyjny i ekologiczny sposób zabezpieczenia drewna przed degradacją, ale również metoda podkreślenia jego estetyki. Jaki olej do drewna dębowego wybrać?
jaki olej do drewna

Rodzaj oleju i sposób olejowania zależy od gatunku i sposobu użytkowania drewna. Każdy rodzaj drewna ma swoją specyfikę. Inaczej chronimy drewno drzew iglastych, inaczej liściastych, a jeszcze inaczej drewno drzew egzotycznych. Drewno dębu jest twarde i wytrzymałe, ma ciepłą barwę i piękny rysunek słojów, ale niewłaściwie konserwowane ma skłonności do paczenia się i pękania.

Jaki olej do drewna dębowego będzie najlepszy?

Przed podjęciem decyzji o zakupie, trzeba odpowiedzieć sobie na kilka pytań.

Czy chcemy kupić olej do drewna dębowego na zewnątrz, czy wewnątrz budynku?

Oleje do zastosowań zewnętrznych mają dodatkowe komponenty chroniące drewno przed czynnikami atmosferycznymi (woda opadowa, wilgoć, wahania temperatur, zamróz) oraz przed promieniowaniem UV, które przyczynia się do utraty kolorów. Przy zastosowaniach wewnętrznych większość tych zabezpieczeń jest zbędna.

Czy olejowane drewno będzie miało kontakt z żywnością?

Aspekt ten jest szczególnie ważny przy olejowaniu dębowych blatów, mebli kuchennych oraz drewnianych akcesoriów i przyborów kuchennych takich jak deska do krojenia, deska serowa, taca, wałek lub stolnica. Oleje dopuszczone do kontaktu z żywnością muszą mieć odpowiedni atest.

Czy to ma być olej bezbarwny, czy barwiący?

Nazwa handlowa „Olej do drewna dąb” może oznaczać olej, który nadaje surowemu drewnu kolor drewna dębowego. Możemy spotkać oleje do drewna w odcieniach dębu jasnego, złotego, miodowego, sonoma, bielonego itd. Olej bezbarwny utrwala naturalną barwę drewna, na które jest nakładany, podkreśla ją i zwiększa jej intensywność, podobnie jak dzieje się z kolorem kamyczków po zwilżeniu ich wodą.

Jak intensywnie będzie używane drewno?

Inaczej użytkujemy drewniane podłogi lub schody, a inaczej drewniane meble. Jaki olej do podłogi dębowej, a jaki olej do schodów dębowych będzie najlepszy? Producenci sprzedają dedykowane oleje do podłóg, schodów lub parkietu z dodatkiem żywic utwardzających. Drewno dębowe jest drewnem twardym i odpornym na zarysowanie, natomiast miękkie drewno sosnowe lepiej zabezpieczyć utwardzającym powierzchnię lakierem.

Informacje i zalecenia producentów

Producenci różnych wyrobów przyzwyczaili nas do tego, że to, co najważniejsze, jest zapisane drobnymi literami, ale koniecznie trzeba to czytać. Napisy na etykiecie informują nas o składzie danego oleju oraz zaleceniach dotyczących jego aplikacji i schnięcia. Koniecznie trzeba tych zasad przestrzegać.

Skład oleju do drewna Zanim zdecydujemy, jaki olej do drewna dębowego kupić, warto sprawdzić jego skład. Do produkcji oleju do drewna wykorzystuje się pozbawione protein niejadalne oleje roślinne oraz ich mieszanki. Przeważnie są to:
  • olej lniany (niejadalny, pozbawiony protein, dzięki czemu nie jełczeje);
  • olej tungowy, pochodzący z Chin, o wyjątkowej odporności na czynniki atmosferyczne, kwasy organiczne i inne substancje aktywne chemicznie, ale o nieprzyjemnym zapachu.
Ponadto w zależności od przeznaczenia, oleje do drewna mogą zawierać naturalne żywice utwardzające, barwniki i inne substancje. Zalety i wady olejowania Jak każda metoda, tak i olejowanie ma swoje dobre i złe strony.

 Podstawowe zalety olejowania to:
  • stosowanie naturalnych i ekologicznych składników;
  • łatwa i bezpieczna dla zdrowia aplikacja oleju;
  • zapewnienie ochrony przed wilgocią oraz rozwojem pleśni i grzybów;
  • podkreślenie naturalnej estetyki drewna;
  • zapewnienie dostępu powietrza i wzmocnienie wewnętrznej struktury drewna;
  • łatwość pielęgnacji powierzchni (uszkodzone lub przetarte miejsce wystarczy wypolerować i pokryć olejem). Główne wady olejowania to:
  • konieczność regularnego i częstego powtarzania zabiegu;
  • wyższe koszty konserwacji drewna;
  • brak powłoki chroniącej przed zarysowaniami;
  • trudniejsze utrzymanie czystości powierzchni.
Autor: Lech Wójcik