Data publikacji:

Jaki olej do kompresora kupić?

Jaki olej do kompresora wybrać? Bardzo często zadajemy sobie to pytanie, gdy nie jesteśmy pewni, który produkt będzie dla naszej sprężarki najlepszy. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę podczas zakupu, jak często oraz w jaki sposób należy wymieniać olej do kompresora i jakie ich rodzaje możemy znaleźć.

jaki olej do kompresora

Dlaczego wybór oleju do kompresora jest ważny?

Wybór kompresor olejowy czy bezolejowy masz już za sobą? Pora zatem na zakup odpowiedniego oleju do kompresora. Olej spełnia kilka istotnych funkcji w kompresorze i jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania urządzenia. Podczas korzystania z niego natychmiastowo chłodzi silnik i zapobiega przetarciom, zapewniając właściwe smarowanie.

Sprężarki olejowe podczas produkcji są fabrycznie nasmarowane olejem. Jednak korzystanie z nich oraz eksploatacja wymagają, by przynajmniej raz w roku wymienić olej i tym samym przedłużyć żywotność kompresora. To ważne, bo jeśli nasze urządzenie jest często używane, to odpowiedni olej dodatkowo minimalizuje ryzyko uszkodzenia. Podpowiadamy, jaki olej do kompresora wybrać.

Jaki olej do kompresora kupić?

Podstawową rzeczą, na którą powinniśmy zwrócić uwagę, jest typ urządzenia, które posiadamy. Wśród kompresorów należy wymienić sprężarki tłokowe i elektryczne, i to właśnie tym powinniśmy się kierować. Naszym najlepszym wyborem będzie olej dostosowany do rodzaju posiadanego kompresora. Wysokiej jakości produkt będzie posiadał wysoką odporność na utlenianie.

Dodatkowo powinien mieć niską skłonność do pienienia się oraz predyspozycje do dobrego wydzielania powietrza. Oczywiście musimy też zwrócić uwagę na jego właściwości. Wśród nich najważniejsze to przeciwdziałanie korozji oraz przeciwdziałanie śladom eksploatacji urządzenia.

Ważne, by sięgnąć po produkt, który będzie nie tylko chłodził i smarował silnik, ale i zapobiegał przedwczesnemu zepsuciu się urządzenia. Warto wybierać oleje o dobrych parametrach. Często za wyższą jakością idzie również wyższa cena. W tym wypadku lepiej jednak nie oszczędzać.

Zazwyczaj producenci kompresorów mają swoje polecane oleje, które rekomendują do stosowania we własnych urządzeniach. Jeśli nie wiemy, po jaki typ oleju do kompresora sięgnąć, zawsze możemy zapytać u sprzedawcy, by mieć pewność, że podczas wymiany nie popełnimy żadnego błędu, który mógłby nas kosztować zepsuciem się całej sprężarki.

Jak wymienić olej w kompresorze?

Następnym krokiem jest wyłączenie urządzenia oraz odłączenie go od prądu. Warto zadbać o swoje bezpieczeństwo. Kolejno powinniśmy wyjąć korek oleju oraz poluzować spust. Gdy i to będzie zrobione, powinniśmy sięgnąć po pojemnik, do którego zlejemy stary olej. Należy również sprawdzić, czy skrzynia korbowa jest pusta.

Gdy oczyścimy kompresor ze starego oleju, powinniśmy wlać świeży, niedawno kupiony. Ile oleju wlać do kompresora? Jego ilość nie może przekroczyć maksymalnego poziomu! W naszym urządzeniu będziemy mieli oznaczoną możliwie największą ilość i pilnujemy tego. Na koniec ponownie wkładamy korek oleju. Teraz znów możemy korzystać z kompresora.

Dlaczego warto wybierać kompresor olejowy?

Podczas zakupu kompresora możemy się spotkać z dwoma rodzajami urządzenia: olejowe i bezolejowe. Jeśli zależy nam na profesjonalizmie i wydajności, to zdecydowanie powinniśmy sięgnąć po ten pierwszy typ. Sprężarki olejowe doskonale nadają się do codziennego wykorzystywania w warsztatach samochodowych czy zakładach wulkanizacyjnych. Jak widzimy, konserwacja urządzenia nie jest wymagająca, czasochłonna ani droga, a zapewnia długotrwałą pracę.

Autorka: Aleksandra Bartosik