Data publikacji:

Jaki olej do włosów wybrać?

Olejowanie włosów jest bardzo starą praktyką, która była stosowana powszechnie w krajach arabskich i indyjskich. Taka forma pielęgnacji nie sprawia trudności, nie uszczupla zbytnio portfela i przede wszystkim jest skuteczna. Dlatego też kobiety uwielbiają rozpieszczać swoje włosy, otulając je odżywczymi i regenerującymi olejkami.
olej do włosów

Jaki olej na włosy? Porowatość włosów i jej wpływ na rodzaj olejowania

Porowatość włosa wskazuje na jego kondycję. To sposób ułożenia łusek włosowych, innymi słowy, dachówkowo ułożonych komórek. Im większy stopień porowatości (im większe odchylenie łusek), tym bardziej zniszczone są włosy. Nie każdy wie, że ta cecha włosów ma duże znaczenie w przypadku stosowania olejowania. Do różnych typów włosów pasują różne olejki i tylko ich odpowiedni dobór wpływa na uzyskanie satysfakcjonujących efektów. Zanim więc podejmiesz się wykonywania tego zabiegu samodzielnie, zastanów się, jaki olej do włosów wybrać. Po określeniu porowatości włosów nie będziesz mieć problemu z zastosowaniem odpowiedniego olejku.

Włosy niskoporowate

Co to znaczy, że włosy są niskoporowate? To znaczy, że są w bardzo dobrej kondycji i wyglądają niezwykle atrakcyjnie. Mają lśniący wygląd, końcówki nie są rozdwojone i napuszone. Nie elektryzują się, wolno chłoną wodę i wolniej schną. Najczęściej włosy proste i lekko kręcone mają niski stopień porowatości. Łatwo je pielęgnować i dobrze się układają.

Włosy wysokporowate

Włosy, które mają wysoki stopień porowatości, są przeciwieństwem tych o niskiej porowatości. Mają słabą kondycję, wyglądają niezdrowo i mocno się puszą. Szybko schną i szybko chłoną wodę, dzięki czemu łatwej poddają się zabiegom stylizacyjnym. Najczęściej struktura włosa ulega niszczeniu po farbowani i rozjaśnianiu. Rozdwajające się końcówki, kruchość i często skłonność do wypadania – takie są właśnie włosy wysokporowate. Nie trzeba jednak przyczyniać się do utraty naturalnego piękna włosa, aby można było określić je mianem wysoko porowatych. Takie też są bardzo często włosy kręcone mimo najlepszego traktowania ich podczas mycia, ususzenia i pielęgnacji.

Włosy śrendioporowate

To taki pośredni rodzaj włosa. Mają trochę cech włosów wysokoporowatych i niskoporowatych, dlatego nie można ich przypisać do jednej z tych kategorii. Średnio chłoną wodę i również średnio poddają się zabiegom stylizacyjnym. Gorsza kondycja takich włosów wynika najczęściej z okresowego farbowania i innych zabiegów fryzjerskich.

Jak sprawdzić, jaki mam rodzaj włosów?

Jeśli nie wiesz, jaki masz rodzaj włosów, lub nie masz po prostu pewności, możesz to łatwo sprawdzić. Wystarczy przygotować szklankę z wodą i wrzucić do niej jednego włosa. Jeśli ten szybko opadnie na dno, to znaczy, że w ekspresowym tempie wchłonął wodę i ma wysoki stopień porowatości. Jeżeli zanurzy się do połowy, to jest średnioporowaty, natomiast gdy włos unosi się na powierzchni lub znajduje się minimalnie pod wodą, to znaczy, że masz bardzo zdrowe włosy.

Jaki olej do włosów? Dobór oleju do rodzaju włosów

Wiele kobiet zastanawia się, jaki olej wybrać, który okaże się najlepszy. Jeśli już wiesz, jaki masz rodzaj włosów ze względu na porowatość, możesz zabrać się do wyboru olejków. Do każdego typu włosów można dobrać sporą ilość olejków. Wystarczy zajrzeć do katalogu dobrej drogerii czy do sklepu internetowego z bogatą ofertą, aby się o tym przekonać. Zanim więc popadniesz w pesymizm, zacznij robić listę takich produktów, które pomogą ci utrzymać włosy w idealnej kondycji.

Jeżeli twoje włosy mają niski stopień porowatości, to wtedy możesz wykonywać olejowanie włosów za pomocą olejów nasyconych. Po nałożeniu na włosy preparatu o takiej formule możesz mieć pewność, że dobrze wnikną w ich strukturę. Są to olejki lekkie, które delikatnie podnoszą włosy u nasady i przy okazji dobrze oczyszczają skórę głowy. Oprócz tego olej do włosów niskooporowatych wpływa pozytywie na wydzielanie sebum, regulując ten proces.

Jaki olejek wybrać na tego typu włosy? Mogą to być takie olejki jak: kokosowy, palmowy, rycynowy, słonecznikowy, babassu oraz masła – shea, mango, cupuacu i kakaowe.

Z kolei przy włosach o średnim stopniu porowatości możesz stosować olejki nieco cięższe o większych cząsteczkach aktywnych. Tego typu olejki określa się jako jednonasycone i półwnikające. Olej do włosów średnioporowatych zawiera sporo kwasów omega-9 i otula włosy delikatnym filtrem ochronnym.

Jaki olej na włosy o średnim stopniu porowatości warto stosować? To m.in. olejki – ze słodkich migdałów, lniany, jojoba, z awokado, makadamia, z pestek dyni, rycynowy, ryżowy, z kiełków pszenicy, sezamowy, rzepakowy i rokitnikowy. Natomiast do włosów wysokoporowatych stosuje się olejki niewnikające, które mają bardzo duże cząsteczki składników aktywnych. Olej do włosów wysokoporowatych nazywa się wielonienasyconym oraz zawiera sporo kwasów omega-3 i omega-6.

Najważniejszym zadaniem takich olejków jest wygładzanie struktury włosa poprzez zamykanie mocno odchylonych łusek. To idealny olejek na puszące się włosy. Najczęściej stosowane oleje do włosów wysokoporowatych to: słonecznikowy, z pestek dyni, lniany, z nasion bawełny, z kiełków pszenicy, z wiesiołka, sojowy, ze słodkich migdałów, z pestek moreli, kukurydziany czy z nasion truskawki.

Olejowanie włosów. Jaki olejek wybrać?

Mimo że będziesz mieć wiedzę na temat kondycji swoich włosów i użyjesz dobrego olejku, nie zawsze efekty będą satysfakcjonujące. Dlaczego tak się dzieje? Musisz widzieć, że każde włosy inaczej reagują na takie same kosmetyki i tylko metoda prób i błędów pomoże ci dobrać odpowiedni. Jeśli chcesz jeszcze bardziej wspomóc swoje włosy, to oprócz olejowania za pomocą jednego olejku spróbuj łączyć je w jedną drogocenną miksturę. Jest też dostępne bardzo mocno działające aktywnie serum, które również można nabyć w trzech różnych wariantach.

Jak olejować włosy? Jakie są metody?

Pierwszy sposób wiąże się z nałożeniem olejku na wilgotne, dobrze odsączone z nadmiaru wody włosy. Po umyciu włosów należy nałożyć na głowę ciepły ręcznik, aby jeszcze lepiej przygotować włosy na przyjęcie aktywnych składników olejku. Pod wpływem ciepła jego cząsteczki będą działały lepiej i głębiej wnikną w strukturę włosa. Olejek pozostaw na włosach na około 30 minut, ale zawsze ten czas można znacznie wydłużyć.

Drugi rodzaj olejowania włosów polega na nałożeniu olejku na suche włosy. Co ważne, najlepiej wykonać zabieg pielęgnacyjny na dzień wcześniej umytych włosach. Jest jednak jeden ważny warunek – nie mogą być obciążone żadnymi kosmetykami pielęgnacyjnymi. Włosy, które nie są umyte „na świeżo” lepiej będą chłonęły aktywne cząsteczki olejku. Po rozprowadzeniu olejku na dłoniach wetrzyj go we włosy i pozostaw na około 1-3 godziny. Jeśli chcesz, aby działanie olejku było jeszcze lepsze, pozostaw go na włosach na całą noc.

Inne sposoby olejowania włosów

Oprócz olejowania na sucho i na mokro warto zastosować inne ciekawe warianty. To np. pryskanie włosów mieszanką sporządzoną z olejku i wody lub naparu ziołowego. Niektóre panie łączą ulubioną odżywkę z olejkiem, nakładając je bezpośrednio po sobie na włosy. Możesz też od razu wymieszać kilka kropel olejku z odżywką i taką mieszankę rozprowadzić na głowie. Warto też wymieszać serum z wodą i olejkiem lub zanurzyć włosy w ciepłej wodzie i kilku kroplach olejku na około 3 minuty. Po tej czynności załóż na głowę ręcznik i pozostań w nim na około 30 minut.

Każdy ma swoje sprawdzone techniki lub wciąż testuje nowe. Można kłaść olejki na końcówki włosów lub rozprowadzać je na całej ich powierzchni. Dużo zależy od kondycji włosów i efektów, jakie chcesz osiągnąć. Jedni wybiorą olej na porost włosów, inni pragną zwiększyć objętość włosa. Jedno jest pewne – im więcej uwagi poświecisz swoim włosom, tym więcej zyskasz. Po olejowaniu staną się lśniące, bardziej gładkie, zregenerowane, dobrze odżywione, wzmocnione i nawilżone.
Autorka: Anna Nowakowska