Idealny ołówek powinien nie tylko być ładny i dobrze leżeć w dłoni. Niezwykle ważną kwestią jest dobór jego rodzaju do czynności, jaką planujesz nim wykonywać – pisać, rysować czy może szkicować. Chodzi tutaj konkretnie o rodzaj twardości grafitu. Jaki ołówek do pisania wybrać? Na to pytanie znajdziesz odpowiedź w artykule.
Wyróżniamy trzy główne grupy ołówków, jeśli chodzi o twardość grafitu:
Oprócz tego możemy wyróżnić ołówki drewniane, ołówki plastikowe, ołówki trójkątne, ołówki z gumką czy też ołówki automatyczne. Wszystkie te rodzaje mają swoje plusy i minusy. Do najpopularniejszych marek należą Stabilo, Pentel, Koh-I-Noor, Staedtler, BIC, Astra czy też Maped.
Jaki ołówek do pisania wybrać? Najlepszą opcją zarówno dla pierwszoklasisty, jak i dla nastolatka czy dorosłego jest ołówek HB. Model o średniej twardości doskonale sprawdza się w szkole, na studiach czy też w pracy. Jest ciemniejszy niż mocno twardy ołówek H, lecz znacznie jaśniejszy niż miękki ołówek B. Nie rozmazuje się, a jednocześnie nie drapie kartki. To doskonały wybór do pisania.
Ołówki twarde nieco gorzej sprawdzają się do pisania niż te pośrednie, jednak również mają swoich zwolenników. Wyróżniają się tym, że mają w składzie sporo grafitu, który nadaje im twardość. To doskonały wybór do szkicowania i wykonywania rysunków technicznych, dlatego może przydać się architektom czy też dzieciom w szkole podczas lekcji techniki lub matematyki. Do pisania natomiast z pewnością nie sprawdzą się bardzo twarde ołówki 4H, 5H, 6H czy też wyższe numery. Natomiast można wypróbować model H czy też 2H. Ołówki tego typu znacznie wolniej się zużywają i tępią, dodatkowo łatwo można je wymazać gumką.
Miękkie ołówki to również nieco gorszy wybór do pisania niż te pośrednie. Mają one więcej kaolinu w składzie, który nadaje im miękkość oraz bardziej czarny odcień. To idealny wybór do rysowania. Można nimi cieniować i stopniować nasycenie koloru. Świetnie sprawdzą się podczas lekcji plastyki w szkole czy też na studiach. Bardzo miękki ołówek do pisania nie będzie dobrą opcją, ale jeśli chcesz wypróbować ten rodzaj, możesz sięgnąć po model B czy też 2B. Ten typ ołówka szybciej się tępi i częściej trzeba go temperować, ale wymaga znacznie mniejszego nacisku i nie drapie kartki.
Zastanawiasz się, jaki ołówek do nauki pisania wybrać? Najpewniejszą opcją jest średnio twardy ołówek HB. Nie drapie kartki, ale nie rozmazuje się. Nie trzeba go aż tak mocno dociskać, a jednocześnie nie tępi się tak szybko jak ten miękki. Kolejną kwestią pozostaje kształt oraz budowa ołówka. Te całkowicie okrągłe może być nieco trudniej utrzymać dziecku w ręce. Z tego względu lepiej sprawdzą się modele sześciokątne lub nawet trójkątne.
Zawsze można sięgnąć także po ołówek automatyczny. Ma on wysuwany rysik, którego nie trzeba temperować. Dzięki temu dziecko nie nabrudzi wokół siebie. Łatwo jednak można go zniszczyć bądź złamać automatyczny rysik, dlatego model automatyczny raczej nie sprawdzi się u małych dzieci. Kolejną ciekawą opcją jest klasyczny, drewniany ołówek z gumką na końcu. Jest ona zawsze w pogotowiu, gdy trzeba poprawić jakiś błąd bądź krzywą literkę. Niestety jednak wiele ołówków z gumką jest nieco słabszej jakości. Sięgnij po produkt znanej, dobrej marki, a z pewnością się nie zawiedziesz.
Jaki ołówek do pisania dla pierwszoklasisty wybrać? Siedmiolatek zwykle potrafi już kaligrafować oraz pisać najprostsze wyrazy, gdyż tego zwykle uczy się w zerówce. Być może więc maluch ma już swoje preferencje odnośnie rodzaju i kształtu ołówka. Warto wybrać uniwersalny model o twardości HB lub ewentualnie nieco bardziej miękki B. Dla kilkulatka raczej nie sprawdzi się twardszy ołówek, który może drapać i rwać kartki w zeszycie.
Jeśli chodzi o budowę ołówka, świetnie sprawdzi się model sześciokątny lub trójkątny, który będzie wygodnie leżał w małej rączce. Na początek zdecydowanie polecamy modele drewniane. Gdy dziecko nauczy się pisać i będzie czuło się pewniej, możesz kupić mu ołówek automatyczny, którego nie trzeba temperować. Na rynku znajdziesz mnóstwo modeli przeznaczonych dla dzieci z bajkowymi rysunkami czy też wzorkami.
Dobry ołówek to nie jedyny przyrząd, który warto kupić dziecku zaczynającemu naukę pisania. Koniecznie zaopatrz pociechę w gumkę do ścierania. Dzięki temu maluch nie będzie stresować się błędami czy też krzywymi literkami. Z łatwością wymaże to, co mu się nie podoba i spróbuje napisać wyraz bądź zdanie od początku. Kup także dobrej jakości temperówkę służącą do ostrzenia ołówka. To wszystko, jeśli chodzi o początkową naukę pisania. Jeśli jednak chcesz kupić dziecku ołówek do rysunku na lekcję plastyki, zaopatrz je w model o miękkości B czy też 2B, a także kolorowe kredki ołówkowe bądź Bambino.
Zdjęcie: twenty20photos/Envato Elements